Göcek

Göcek, ülkemizde yat turizmi denince ilk akla gelen yerlerden biridir. Harika koyları ile yerli ve yabancı birçok kişinin tercih ettiği Göcek, günlük ve mavi tur teknelerinin özellikle özel yat teknelerinin tercih ettiği kendine has güzellikleriyle harika bir yerdir. Ayrıca coğrafi yapısıyla korunaklı koyları ile doğal bir limandır. Fethiye körfezinde mavi ile yeşilin birleştiği binlerce koylara ev sahipliği yapan Göcek, bu konuda belki de ülkemizde tektir.

Diğer tatil beldeleri gibi sirkülasyonun çok olduğu bir yerden çok, daha sakin ve belli bir   kitlenin sürekli yaşadığı ve belirli bir ziyaretçinin gelip gittiği bir turizm merkezi diyebiliriz.

Muğla Fethiye karayolu üzerinde olmasından ulaşımı çok kolay olan Göcek, hemen herkesin uğrayabileceği bir konumda. Huzur ve sakinliği arayanların tercih ettiği Göcek, birçok ünlünün evinin de bulunduğu bir yer olarak bilinmekte.

Daha öncesinde Göcek başlığını, “Fethiye Gezi Rehberi” yazımda değinmiştim. Ayrıca “Muğla’nın en güzel Tekne turu rotaları” yazımda da Göcek’ten yapılan tekne turu rotaları ve uğranılan koylarından bahsetmiştim. Dilerseniz şimdi Göcek’in güzelliklerini ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim.

Göcek Merkez
Göcek Merkez
Gez Gör Bence İnstagram

Göcek Hakkında

Göcek, Muğla ili Fethiye ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. 2014 yılında çıkan Büyükşehir yasası ile birlikte Göcek Belediyesi iken mahalle statüsüne geçmiştir. Fethiye’nin batısında, Dalaman ilçesi sınırlarında yer almaktadır.

Rivayete göre Göcek adını yıllar öncesinde yöre halkının kendi aralarında haydi göçek şeklinde haberleşmesinden aldığı sanılmaktadır. Göcek’in adı, 1928 yılında Ankara’da düzenlenen dizelgeye göre Köycek İskelesi olarak geçmektedir. Hemen yakınında bulunan komşu köy Gökçeovacık köyünün adı ise Köycek Ovası olarak geçmektedir. O yıllarda Göcek’in adı Köycek olarak anıldığı bilinmektedir.

1980’li yıllara kadar sessiz ve sakin bir dönem geçirmiş olan Göcek, bu yıllarda fark edilmesi ile adeta parlayan bir yıldız gibi popüler olmuştur. Yazları oldukça sıcak, kışları ise oldukça ılıman geçen Göcek, yaz ve kış mevsimlerinde belirli nüfusunu korumaktadır.

Aşağıda eklediğim haritayı tam ekran olarak açıp, ayrıntılı olarak Göcek ve çevresindeki gezilecek, görülebilecek yerleri inceleyebilirsiniz.

Göcek Gezilecek Yerler

1- Göcek Merkez:

Göcek merkezi küçük bir yer. 3 tarafı yüksek dağlarla çevrili ve bir tarafının deniz olmasından dolayı, 1 günde gezilebilecek büyüklükte. Yaz mevsimlerinde biraz kalabalık olan Göcek bir o kadarda sakinliğini koruyor. Küçük bir kordonu marinelere demirlemiş yatların arasında kalıyor. Yine de birçok restoran ve mekânlar sahil boyunca bulunuyor. Sahilin hemen iç kısmındaki araç girişi olamayan sokakta çeşitli dükkân ve mağazalar var. Buradan çeşitli alışveriş yapabilirsiniz.

Göcek Merkez
Göcek Merkez

Göcek Merkezi konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

2- Ayten Koyu:

Göcek’in hemen yanı başında ve az bilinen koylarından biri. Yöre halkı tarafından bilinen bu koy, eski yıllarda sakin ve temizdi. Şimdilerde ise sonradan yapılan marine ve teknelerle iç içe kalmış durumda. Yine de çam ormanlarının içerisinde bulunan doğal bir koy. Kamp yapabileceğiniz bir alanı da mevcut. Koyda herhangi bir işletme bulunmadığından girişler ücretsiz. Fakat soyunma kabini, duş ve tuvalet bulunmuyor. Göcek merkezinden Dalaman yönünde karayoluna çıktığınızda hemen 500 mt ileride sola rixos ve sahil güvenlik levhaları göreceksiniz. O yolun hep sağından yaklaşık 4 Km. kadar gittiğinizde koya ulaşmış olacaksınız.

Ayten Koyu konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

3- Osmanaga Koyu:

Osmanaga Koyu, Ayten Koyunun hemen devamında ulaşabileceğiniz yakın bir konumda bulunuyor. Yöre halkının iyi bildiği ve tercih ettiği bu güzel koyda yüzmek oldukça zevkli. Kampçıların tercih ettiği bu koy, yemyeşil ağaçların içinde bulunuyor. Sahil taşlı fakat denizi güzel olan Osmanaga koyu, işletme olmadığı için giriş ücreti yok. Tabi bunlarla birlikte duş, soyunma kabini ve tuvalette bulunmuyor. Göcek’e çok yakın güzel ve kafa dinlenecek bir yer. Yolu en son toprak ve yer yer kötüydü. Ayten koyunu geçtikten sonra biraz daha devam ettiğinizde Osmanaga koyuna ulaşacaksınız.

Osmanaga koyu konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

4- İnlice Plajı:

Göcek’e en yakın İnlice Mahallesinde bulunan İnlice Plajı, bölgenin en talep gören plajlarından biri. Fethiye Belediyesi tarafından işletilen bu plaj, küçük çakıl ve kumdan oluşuyor. Denizi temiz ve girilebilir güzellikte. Yeme, içme, sağlık, wc, kabin ve tuvalet imkanlarının bulunduğu plaja giriş 15 TL. Denizi Fethiye körfezine baktığından biraz dalga oluşabilir, fakat sahil hemen derinleştiği için küçük çocuğu olanlar dikkat etmeli. Göcek’ten Fethiye istikametine giderken 6. Km. de sağa doğru levhasını göreceksiniz. Burada yolunuzdan hiç sapmadan 1 Km. daha devam ettiğinizde plaja ulaşabilirsiniz.

İnlice Plajı
İnlice Plajı – Fethiye

İnlice Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

5- Günlüklü Koyu:

Günlüklü koyu aynı zamanda harika bir kamp alanı olarak biliniyor. Daha öncesinde yazmış olduğum “Fethiye Gezi Rehberi” yazımda Günlüklü Koyu’na değinmiştim. Günlüklü koyu yemyeşil ormanlarla kaplı harika bir yer. Ormanlarının içerisinde bolca bulunan sığla ağaçlarına, yöre halkı tarafından günlük denmesinden koyun adı günlüklü olarak kalmıştır. Koya giriş ücretli ve işletmesi mevcuttur. Günlüklü koyu Göcek’e 14 Km. mesafede bulunmaktadır. Göcek’ten Fethiye istikametine giderken İnlice Mahallesini geçtikten sonra Günlüklü levhasını görünce sağa saparak ulaşabilirsiniz.

Günlüklü Koyu
Günlüklü Koyu – Fethiye

Günlüklü Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

6- Katrancı Koyu:

Göcek’e yakın bir diğer görülmesi gereken yer Katrancı koyu. Yine yukarıda bahsettiğim üzere “Fethiye Gezi Rehberi” yazımda Katrancı Koyunu ele almıştım. Çam ağaçlarının arasında yeşil ile mavinin birleştiği yerde bulunan bu koy, aynı zamanda bir kamp alanı. Yaklaşık 2 yıl kadar öncesinde şahsi sitemde yazmış olduğum “Muğla’da Kamp Yapabileceğiniz En Güzel 10 Kamp Alanı” yazımda Katrancı koyunu da bu listeye dahil etmiştim. Çünkü Muğla’nın en güzel kamp alanlarından biri Katrancı Koyu. Eğer yolunuz buradan geçerde kamp yapabileceğim yer var mıdır diye araştırırsanız, kesinlikle burayı tavsiye ederim. Koyu işleten bir firma mevcut. Elektrik, wc, duş, çamaşır yıkama ve yemek pişirme alanları bulunmaktadır. Katrancı Koyu, Göcek’e 17 Km. mesafede bulunuyor. Göcek’ten Fethiye istikametine giderken Günlüklü koyundan hemen sonra sağa doğru Katrancı Koyu levhasını göreceksiniz. Sağa saparak Katrancı Koyu ve kamp alanına kolayca ulaşabilirsiniz.

Katrancı koyu
Katrancı koyu – Fethiye

Katrancı Koyu konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

7- 12 Adalar Tekne Turu:

Göcek denildiği zaman ilk akla yat ve tekne turizmi geliyor. Çünkü deniz ile iç içe olması ve denizde seyahat eden veya tatil yapan kişilere istediği olanakları sunması Göcek’i çok cazip kılmakta. Göcek’in en güzel yanlarından biri de 12 Adalar Tekne turu gezilerine ev sahipliği yapması. Mükemmel ve unutulmaz bir tecrübe edinmek istiyorsanız, kesinlikle 12 Adalar Tekne turunu denemelisiniz. 12 Adalar tekne turu sırasında uğradığı koy ve yerleri sizlere tek tek açmayacağım. Ama birbirinden güzel koy ve plajlarda yüzme fırsatını kaçırmayın. Ayrıca “Muğla’nın En Güzel Tekne Turu Rotaları” yazımda ayrıntılı olarak değindiğim için bu yazımı inceleyebilirsiniz.

Yassıca Adalar
Yassıca Adalar – www.kardeslerboats.com

Göcek’e nasıl gidilir?

Muğla Fethiye karayolu üzerinde ve denize sıfır bir konumda bulunan Göcek, hem karayolundan hem de denizyolundan ulaşım sağlanabilmektedir. Muğla il merkezine yaklaşık 98 Km. Fethiye ilçe merkezine 30 Km. mesafede bulunuyor. Muğla tarafından gelmek isteyenler için Marmaris yol ayrımından Fethiye yolunu takip ettiğinizde, Dalaman ilçesinden sonra Göcek gelmektedir. Fethiye tarafından gelmek isteyenler içinse, Muğla yönünde ilerlerken Göcek hemen solunuzda kalacaktır. Belediye veya özel toplu taşıma araçlarının hepsi Göcek’ten geçiyor. Karayolunda inerek kısa bir yürüme mesafesinden sonra Göcek merkezine ulaşabilmek mümkün.

Havayolu kullanacaksanız eğer, Göcek Dalaman Havalimanına yaklaşık 20 Km. mesafede bulunuyor. Dilerseniz özel araç kiralayarak veya Muğla Büyükşehir Belediyesi Muttaş (sefer saatleri için tıklayınız) veya Havaş servislerini de kullanarak Göcek’e ulaşabilirsiniz.

Denizyolu ile ulaşım sağlamak isterseniz, toplu ya da özel bir denizyolu aracı haricinde ulaşım imkânı bulunmuyor. Günübirlik ve diğer özel gezi tekneleri ve yatların kullanım amaçları genellikle turistik gezi amaçlı.

Kısa bir not olarak değinmek gerekirse, Dalaman ve Göcek arasında bulunan Göcek tüneli 2006 yılında hizmete açıldı ve buradan geçen vatandaşlar hem bu zorluktan kurtuldular hem de zamandan kazandılar. Şahsi olarak fikrimi söylemek gerekirse ben bu tüneli kullanmıyorum. Benim gibi çevremde kullanmayanların sayısı da oldukça fazla. Tarifeye göre birinci sınıf araçlar (otomobil) 9 lira, ikinci sınıf (kamyon) 15 lira, üçüncü sınıf (dingilli kamyon ve dingilli otobüs) 20 lira, dördüncü sınıf (tır) 30 lira, motosiklet ise 3 lira olarak kesilmekte. Açıkçası ülkemizin birçok yerine gitmiş ve yolunu kullanmış birisi olarak ben buranın ücretinin çok yüksek olduğunun kanısındayım. Bu sadece kendi şahsi fikrim ve tercih yine sizlerin 😊

Göcek’e ne zaman gidilir?

Göcek yat turizmi açısından çok önem arz ettiğinden genelde yazın çok aktiftir. Gelen ve uğrayan sayısı neredeyse nüfusu ikiye katlıyor. Ama Göcek’in belli bir halkı bulunuyor ve yaz kış burada yaşıyor. Göcek’e yaz kış her zaman uğrayabilirsiniz. Ama birçok yer ve mekân sadece yazın açık olacaktır. Nisan mayıs ayları gibi başlayan yaz sezonu eylül ve ekim gibi biteceğinden bu tarihler arasında Göcek’i ziyaret edebilirsiniz.

Göcek Merkez
Göcek Merkez

Göcek’te nerede kalınır?

Göcek Turistik bir merkez olmasından dolayı Rixos ve D Resort gibi en lüks otelden tutunda, en ekonomik apart otel dahi bulabilmeniz mümkün. Huzurlu ve sakin bir tatil istiyorsanız, Göcek en iyi seçiminiz olacaktır. Göcek, 2 ila 3 gün gibi kısa bir zamanda gezip görebileceğinizden kısa bir tatil size uyabilir. Ama gelmeden mutlaka yer rezervasyonu yapmayı unutmayın.

Göcek’te ne yenir, içilir?

Göcek, Ege ve Akdeniz’in birleşim yerinde olmasından Ege ve Akdeniz Mutfağının harmanlanmış zengin tatlar bulunur. Deniz kültürünün zengin güzelliklerinden de yararlanılmaktadır. Her çeşit balık, zeytinyağlı tatlar ve çeşitli yeşilliklerden hazırlanan salatalar Göcek’in en büyük zenginliğidir. Göcek merkezde bulunan restoran ve mekanlarda her çeşit yemek kültürünü ve çeşidini bulmak mümkün.

Göcek hakkında kendi notlarım

Göcek, yıllar içerisinde coğrafi konumundan dolayı yat turizmi için çok önemli bir merkez haline geldi. Bundan dolayı turizmin gelişme göstermesi bu yönde gerçekleşmiş durumda. Benim bildiğim 6 yat ve tekne marinesi hizmet vermekte. Göcek yerli halkı ve burada yaşayanların dışında belirli bir ziyaretçi profili ziyaret ediyor. Zaten bu kadar çok marinenin bir arada bulunması ve doğal korunaklı koyları sayesinde Göcek, yerli yabancı birçok yat ve teknenin ilgisini çekiyor.

Sizde kendine has sakin ve huzurlu tatil yapmak istiyorsanız tercihinizi Göcek’ten yana kullanabilirsiniz. Özellikle eşsiz güzellikteki 12 adalar turu ve diğer tekne turları için Göcek, unutulmaz bir tatilin başlangıcı olacaktır.

Biz gezdik gördük, Sen de gez gör bence..

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
180TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Can Şehir: Erzincan

Erzincan’a gitmeden önce büyük bir şehir olduğunu düşünüyordum. Gittiğimde ise kendi haline şirin bir şehir olduğunu görünce çok beğendim. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden...

Son Yazılar