Ihlara Vadisi

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ihlara Vadisi, giden ve görenleri kendisine adeta mest ediyor. Dümdüz uzanan ovaların içerisinde yemyeşil bir dünya olan Vadi, dünya üzerinde bulunan kanyonlar arasında önemli bir yere sahiptir. 12 yıl öncesinde gitme fırsatını bulduğum kanyon, 18 Km uzunluğunda, 200 mt. Genişliğinde ve 150 mt. Derinliğindedir. Kanyona inebilmek için uzunca bir merdivenden geçmek gerekiyor. Ihlara Vadisi’nin bu kadar yeşil olmasındaki ana sebep Melendiz nehrinin içerisinden akıyor olması. Kanyon içerisinde su kaynağının olması, buralarda geçmiş dönemlerde insanların yaşamasına neden olmuştur.  Daha önce “Türkiye’de görülmesi gereken 10 kanyon” yazımda kısaca Ihlara Vadisi’ne değinmiştim. Diğer kanyonları okumak için lütfen yukarıda vermiş olduğum linke tıklayın.

"<yoastmark

Ihlara Vadisi Hakkında

Vadi Hasan Dağının volkanik püskürmesi sonucunda bölgenin tektonik olarak çöküntüye uğramış olmasından meydana gelmiştir. Kanyon içinde akan Melendiz nehri ise binlerce yıllık aşındırma sonucunda oluşmuştur. Dümdüz bozkır ovanın keskin bir şekilde 150 mt çökmesi ile harika bir görünüm oluşmuştur. Kanyon içerisinde akan nehir nedeniyle akdeniz iklimi görülmektedir.

Ihlara Vadisinin içerisindeki duvarlarda kayalara oyulmuş freskli kiliseler bulunmaktadır. Günümüze kadar korunabilen bu yapıtlar, Hristiyanlığın ilk yıllarından kaldığı düşünülmektedir.

Gez Gör Bence İnstagram

Kanyon içerisinde 10. Yüzyılda yapılmış olan Kokar Kilisesi, Pürenli Seki Kilisesi, Daniel Kilisesi, Sümbüllü Kilise ve Yılanlı Kilisesi bulunmaktadır. Kanyona indiğinizde buraları da mutlaka görün.

Ihlara Vadisi konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Ihlara Vadisi’ne nasıl gidilir?

Ihlara Vadisi, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi’nin sınırları içerisinde bulunuyor. Kanyon Güzelyurt ilçe merkezine yaklaşık 12 Km ve Aksaray kent merkezine ise yaklaşık 45 Km. mesafede bulunuyor. Ihlara Vadisi’ne gitmek için Aksaray merkezinden Ankara yoluna dönmeniz, ardından Kayseri, Nevşehir yoluna sapmanız gerekiyor. Bu yolda 10 km kadar ilerledikten sonra Güzelyurt ve Ihlara Vadisi levasını göreceksiniz.  Bu yolu hiç sapmadan takip ettiğiniz vakit Ihlara Vadisine ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınız haricinde Aksaray’dan kanyona düzenli otobüsler bulmak mümkün. Ayrıca Tren yolu ile gelmek isterseniz en yakın tren garı Niğde’de bulunuyor. Buradan ancak araç kiralayarak Kanyona ulaşabilirsiniz.

Ihlara Vadisi’ne havayolu ile ulaşım biraz zahmetli. En yakın havalimanı Nevşehir’de bulunan Kapadokya Havalimanı. Buradan ancak araç kiralayarak Ihlara Vadisine ulaşabilirsiniz.

Ihlara Vadisi’ne ne zaman gidilir?

Ihlara Vadisi’nin bir mevsimi yok. Akdeniz iklimi yaşanmasından ilkbaharda yeşilleniyor. Bu nedenle ilkbahar ve yaz mevsimlerde gitmenizde fayda var. Kış mevsimlerinde Kanyon dışından bozkır sert bir iklim olmasından dolayı, hava oldukça soğuk olmaktadır.

"<yoastmark

Ihlara Vadisi’nde nerede kalınır?

Ihlara beldesi, Ihlara Vadisi’nin hemen bitişindedir. Burada kalınabilecek birkaç pansiyon ve konak bulunmaktadır. Ayrıca ilçe merkezinde bulunan pansiyon ve hoteller de konaklayabilirsiniz.

Ihlara Vadisi hakkında kendi notlarım

Çok uzun yıllar önce bir okul gezisinde gitmiş olduğum Ihlara Vadisi, kesinlikle gidip görmeniz gereken bir yer. Bozkır dümdüz İç Anadolu ovasının ortasında çöküntü ile oluşmuş, içerisinden geçen akarsu nedeniyle yemyeşil, sanki başka bir dünya zannedeceğiniz harika güzellikteki yerin adı Ihlara Vadisi. Yüzyıllar önce insanların buralarda yaşamış olmaları, buralarda inançları için din evleri yapmaları ve günümüze kadar korunup gelmiş olmaları ayrı bir güzellik. İşte bu güzellikleri hala görmediyseniz kesinlikle gidip görmenizi tavsiye ediyorum.

Biz gezdik gördük, Sen de gez gör bence..

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
188TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Muğla’da mutlaka görmeniz gereken 10 Plaj

Baharın son günlerini yaşadığımız şu günlerde önümüz yaz ve tatil planlarını yapmaya başlamışsınızdır diye düşünüyorum. Bu yaz tatilinde tercihinizi Muğla’dan yana kullanacaksanız eğer size...

Son Yazılar