- Reklam -

İztuzu Plajı

4
İztuzu Plajı
İztuzu Plajı - Dalyan - Muğla

Sadece ülkemizin değil, dünyanın en güzel plajları arasından gösterilen İztuzu Plajı, doğası ile ender güzellikteki yerlerin başında gelmekte. İngiliz “The Times” gazetesinin 6 aylık bir araştırmasına göre “Avrupada’nın en iyi açık alanı” olarak ilan etmiştir. Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktıkları nadir yerlerden biri olan plaj altın sarısı kumsalı ile hayran kalınacak güzellikte. Çocukken ilk denize girdiğim yer olarak hatırladığım İztuzu Plajı, benim için özel bir yere sahip. Yaklaşık 5 km. uzunluğunda olan bu plaj, görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Daha öncesinde “Muğla’da mutlaka görmeniz gereken 10 plaj” ve “Dalyan” konusunda değerlendirmede bulunduğum plajı sizler için derledim.

İztuzu Plajı – Ortaca – Muğla – Turgut YAMAN

İztuzu Plajı Hakkında

İztuzu Plajı, Ortaca ilçesi sınırları içerisinde kalmış, Dalyan yakınlarında doğal altın sarısı rengi kumu ile ziyaretçilerini büyülüyor. Caretta caretta kaplumbağalarının doğal üreme noktası durumunda olan plaj, Çevre Koruma tarafından korunmakta. Özellikle üreme dönemlerinde akşam 20:00 dan sonra ve sabah 08:00 dan önce plaja giriş yasak. Yakınlarında her hangi bir yerleşim yerinin olmayışı ve yıllardır özenle korunması doğasının hiç bozulmamasını sağlamış. Günümüzde popüler olan bir çok yerde insanlarımızın bıraktığı izler düşünüldüğünde İztuzu Plajı’nın ne kadar özel olduğunu anlayacaksınız.

Aşağıda eklediğim haritayı tam ekran olarak açıp, ayrıntılı olarak İztuzu Plajı ve çevresindeki gezilecek, görülebilecek yerleri inceleyebilirsiniz.

İztuzu Plajı’na nasıl gidilir?

İztuzu Plajına Dalyan’dan iki yol ile ulaşım sağlanmaktadır. Kara yolu ile plajın güney doğu kısına ulaşım sağlanıyorken, yine Dalyan’dan kalkan küçük tekneler ile kuzey batı yani diğer ucuna ulaşım sağlanmakta. Her iki yoldan farklı zamanlarda plaja gidip plajın her iki yakasını da görmenizi tavsiye ederim.

Plaj Dalyan’a karayolu ile 12 km ve Ortaca ilçe merkezine 25 km mesafede bulunuyor. Kendi aracınız ile ulaşım sağlamak için Muğla Fethiye Karayolu üzerinde Ortaca ilçesi içerisinden Dalyan yönünde ilerlemeniz gerekiyor. Dalyan merkezinden 12 km daha plaj yönünde ilerlediğinizde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile Ortaca ilçe merkeziden Dalyan ve oradan İztuzu Plajına kalkan sürekli araçlar mevcut. Dilerseniz Dalyan merkezinden plaja kalkan tekneler ile eşsiz güzellikteki delta içerisinden geçerek İztuzu’na ulaşabilirsiniz. En yakın hava ulaşımı noktası Dalaman Havalimanı. Dalaman Havalimanı Ortaca’ya 17 Km mesafede bulunuyor.

Toplu taşıma sefer saatleri için lütfen tıklayınız. 

İztuzu Plajı – Dalyan – Muğla

İztuzu Plajı’na ne zaman gidilir?

İztuzu Plajı özelikle yaz mevsimlerinde çok rağbet görmekte. Ama buralara yakın yaşıyor ya da seyahat planı yapıyorsanız kış ve bahar aylarında da çok huzurlu bir manzara karşılaşmanız mümkün. 5 Km’lik plajı yürümek için yaz mevsimini beklemeyin. Havanın güzel olduğu bir bahar günü bu yürüyüş unutulmaz bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.

İztuzu Plajı’nda nerede kalınır?

İztuzu Plajında kalınacak bir yer bulunmadığı için en yakın konaklama merkezleri, Plaj yolu üzerindeki Gökbel mahallesi ve Dalyan. Konaklama ile ilgili daha öncesinde hazırlamış olduğum Dalyan yazımı da buradan inceleyebilirsiniz. 

İztuzu Plajı’nda ne yenir, içilir?

İztuzu Plajında bir işletme mevcut. Bunun haricinde bir yeme içme noktası bulunmuyor. Gökbel ve Dalyan merkezine mesafeli olduğundan plaja gelirken hazırlıklı gelmenizi öneririm.

İztuzu Plajı hakkında kendi notlarım

Yukarıda bahsettiğim gibi İztuzu Plajı benim hatırladığım denize ilk girdiğim yer. Bunun için burayı çok seviyorum. Altın sarısı kumu ve iyi korunmuş doğası ile eşsiz bir güzelliği var. Çocuklara uygun sahili sığ ve tehlikesiz. Yüzmek isteyenler için pek uygun değil ve tuz oranı oldukça fazla. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğrayan plaj, kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Eğer hala görmediyseniz mutlaka burayı görmelisiniz.

Biz gezdik gördük, Sende gez gör bence..

4 YORUMLAR

  1. GAYET İYİ AÇIKLANMIŞ TÜM DETAYLARI İLE EN KÜÇÜK AYRINTILI BİR ŞEKİLDE BİLGİ VERİLMİŞTİR BU YAZIDA EMEĞİ GEÇEN BAŞTA TURAN YAMAN BEYE TEŞEKKÜR EDİYORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version