Ana SayfaTürkiyeAkdeniz BölgesiGizli Cennet: Karasu Kanyonu

Gizli Cennet: Karasu Kanyonu

Karasu Kanyonu, ülkemizde daha çok bilinmeyen Torosların içinde bulunan ve buz gibi suyu ile harika güzellikte bir yer.  2018 yılı içerisinde tesadüfen gitme fırsatı bulduğumuz kanyon, bölgede bulunan yürüyüş severler ve fotoğrafçılar tarafından oldukça ziyaret ediliyor. Ülkemizin onca bilinmeyen güzelliklerinden biri olan Karasu Kanyonu’nu gelin birlikte inceleyelim.

Daha önce yazmış olduğum “Türkiye’de görülmesi gereken 10 kanyon” yazımda kısa konu başlığı olarak Karasu Kanyonu’nu değerlendirmiştim. İncelemek için lütfen konu adı üzerine tıklayınız.

Karasu Kanyonu Hakkında

Mersin Tarsus sınırları içerisinde kalan kanyon, Berdan ırmağının üzerinde yer almaktadır. Kanyon, Tarsus’un kuzeyinde Çamlıyayla ilçesinin sınırında yer almaktadır. Doğa yürüyüşçüleri ve fotoğraf severler tarafından bolca ziyaret edilen kanyon, yörede yaşayanlar dışında pek bilinmiyor. Dik ve sarp bir yoldan ulaşılabilen Kanyon’un yolu daha yeni açılmış ve daha önce kanyona inmek için bir yol yokmuş. Yaklaşık 150 mt. derinlikte bulunan kanyon’da, buz gibi akan suyun içerisinde doğa yürüyüş parkuru bulunuyor. Ayrıca Kanyon’un içerisinde irili ufaklı bir sürü şelale de bulunmaktadır.  Buz gibi akan suyunun içerisinde ve zorlu parkurda yürümek, sizin için ayrı bir deneyim olacaktır.

Karasu Kanyonu konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Gez Gör Bence İnstagram

Karasu Kanyonu Gezilecek Yerler

Kanyon zaten Tarsus’un gezilecek bir noktası olduğu için, ayrıntılı olarak konuya girmeme gerek yok. Tarsus hakkında ele alacağım yazıda ve Mersin gezilebilecek yerleri hakkında paylaşacağım haritadan çevresinde gezilebilecek noktaları inceleyebilirsiniz.

Karasu Kanyonu’na nasıl gidilir?

Karasu Kanyonu’na çeşitli yol güzergahları da bulunmakta. Bunlardan birincisi, Adana Mersin yolu üzerinde bulunan Tarsus’tan eski Ankara yolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Eski Ankara yolunun 33. Km.sinden Çamlıyayla yoluna saparak buradan Boğazpınar levhalarını takip etmeniz gerek. Boğazpınar köyüne ulaşınca yürüyüş ile ya da köy halkı tarafından traktörlerle kanyona gidebilirsiniz. Karasu Kanyonu, Tarsus’tan yaklaşık 53 Km. mesafede bulunmaktadır.

Bir diğer yol güzergahı ise yeni Adana Mersin – Ankara otobanından devam ederek, Çamlıyayla gişelerinden çıkarak yine Boğazpınar köyü levhalarını takip etmeniz gerekiyor. Gişelerden yaklaşık, 25 Km. mesafede bulunmaktadır.

En yakın uçak ise Adana havalimanını tercih etmeniz gerekiyor. Köye ulaşım için araç kiralamanız veya buraya düzenlenen turlara katılmanız gerekiyor.

Karasu Kanyonu’na ne zaman gidilir?

Karasu Kanyonu’nun buz gibi suyuna girmeden soğukluğunu anlayamayabilirsiniz. Bu müthiş soğukluk insanı sarsıp kendine getiriyor. Sıcaklardan bunalıyorsanız kendinizi kanyona atabilirsiniz. Kanyon içerisinde bulunan kayaların arasından sızan irili ufaklı bir sürü şelaleden buz gibi su akıyor. Seçiminiz bu konuda kesinlikle sıcak mevsimlerde yani yazın olmalı.

"<yoastmark

Karasu Kanyonu’nda nerede kalınır?

Kanyon Tarsus’un kuzeyinde Toros dağlarının eteklerinde bulunan bir yer. Hemen yanı başında bulunan Boğazpınar köyünde kalınabilecek bir nokta bulunmuyor. En yakın kalınabilecek yer Tarsus kent merkezi. Zaten günü birlik gidip görebileceğiniz bir yer olduğu için ve hala ilk günkü doğallığını koruduğu için çevre civarında konaklama yapılabilecek işletme bulunmamakta.

Karasu Kanyonu hakkında kendi notlarım

2018 yılı içerisinde hiç planlamadan tesadüfen gitme fırsatı bulduğumuz Karasu Kanyonu kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Özellikle yaz aylarında sıcaktan bunalanlar için buz gibi suyu ile sizi kendinize getirecektir. Günü birlik yapabileceğiniz veya geçerken uğrayabileceğiniz mesafede bulunan kanyonu’na mutlaka gitmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca Karasu Kanyonuna gittiğimde çekmiş olduğum videoyu da beğeninize sunuyorum.

Biz gezdik gördük, Sen de gez gör bence..

Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,502TakipçilerTakip Et
152TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Google Haritalar ile Rota Planlaması

Neredeyse artık hepimiz günlük hayatımızda yön ve harita bilgisi olarak Google maps’ı kullanıyoruz. Bu çok karmaşık gibi gözüken haritalar uygulaması aslında çok kullanışlı bir...

Son Yazılar