Kelebekler Vadisi

Dünyada eşi benzeri olmayan en özel yerlerden olan Kelebekler Vadisi, Ülkemizin reklam yüzü olan Ölüdeniz’in hemen yanı başında bulunuyor. 350 mt. derinliğindeki sarp kayalıklardan oluşan bir vadinin içerisinde yer alıyor. Denize küçük bir sahili var ve sadece deniz yolu ile ulaşım sağlanıyor. Vadide 80’den fazla kelebek çeşidine ev sahipliği yapmakta. Doğası hala bozulmamış ender yerlerden olan Kelebekler Vadisi kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Bu yazımda “Kelebekler Vadisi hakkında, Kelebekler Vadisi nerede, Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir, Kelebekler Vadisi’ne ne zaman gidilir, Kelebekler Vadisi’nde nerede kalınır, Kelebekler Vadisi’nde ne yenir içilir” kısaca “Kelebekler Vadisi Gezi Rehberi” başlıklarını ele alacağız.

Kelebekler Vadisi Hakkında

Vadi, Muğla ili Fethiye ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Ölüdeniz ile yakın bir konuma sahip olan vadi, güzelliği ile herkese görsel şölen sunuyor. Mavinin her tonunu gördüğümüz denizi öyle güzel ki, görünce burası Kelebekler Vadisi diyoruz. Doğal yollarla denize dik olarak bulunan vadinin derinliği yaklaşık 350 mt.yi buluyor. Vadiye kara ulaşımı bulunmuyor. Deniz yolu ile tekne ve yat ile ulaşılabilmekte. Yukarısında bulunan Faralya mahallesinden sarp bir yol ile inilebilmekteymiş, fakat ileri düzeyde dağcılık tecrübesi olanların inebildiği söyleniyor.

Fethiye, Kelebekler Vadisi
Fethiye, Kelebekler Vadisi – www.gezimakinesi.com
Gez Gör Bence İnstagram

Vadide 80’den fazla kelebek çeşidinin yaşadığı tespit edilmiş. Özellikle kaplan kelebekleri burada görülmektedir. Doğasının imkânsızlıklar nedeniyle bozulmadığı ender yerlerden. Belki de farklı ulaşım imkânları olsaydı burada da yapılaşma görülür ve doğasının bozulmaya başladığını görürdük.

Daha önceki adı “Güdürümsu” olan vadinin, 1987 yılında turizme açılması ile birlikte kelebek popülasyonunun fark edilmesi ile birlikte Kelebekler Vadisi olarak değiştirilmiştir. Aslına bakmak gerekirse Kelebekler Vadisi daha çok yakışıyor. Vadinin iç kısımlarında şelale bulunmakta. Biraz yürüme ve tırmanma ile şelaleye ulaşabilirsiniz.

Aşağıda eklediğim haritayı tam ekran olarak açıp, ayrıntılı olarak Kelebekler Vadisi ve çevresindeki gezilecek, görülebilecek yerleri inceleyebilirsiniz.

Kamp severlerin çok sevdikleri vadide, bungalov tarzı ahşap evlerde bulunmakta. Küçük mini market gibi hizmetlerde verilmektedir. “Muğla’da Kamp Yapabileceğiniz En Güzel 10 Kamp Alanı” konusunda da değindiğim Kelebekler Vadisi, bence ülkemizin en güzel kamp alanlarının başında geliyor. Kamp yapmak yada bungalov ev kiralamak ücretli ve kişi başı üzerinden hesaplanıyor.

Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir?

Kelebekler Vadisi’ne denizyolu haricinde ulaşım bulunmuyor. Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile ulaşım sağlanabilmekte. Karayolu ile ancak Faralya mahallesine kadar gelebilir ve her yerde gördüğümüz o meşhur manzara fotoğrafını alabilirsiniz.

Hatırlatmak isterim, uçurum kenarından fotoğraf çekinenler büyük tehlikenin farkına varamıyorlar. Yüksek ve keskin kayalardan oluşan bu alan birçok can aldı. Hiçbir fotoğraf karesi canınızdan daha önemli değil!

Kelebekler Vadisi’ne Fethiye’den Ölüdeniz’e gelip buradan kalkan tekneler ile ulaşabilirsiniz. Kendi aracınız veya toplu taşıma araçları ile Ölüdenize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf çekilen uçurum kısmıma ise yine kendi aracınız ya da taksi ile ulaşmak mümkün.

[Kelebekler Vadisi konum bilgisi için lütfen tıklayınız]

Kelebekler Vadisi Ulaşım Haritası

Kelebekler Vadisi’ne ne zaman gidilir?

Kelebekler Vadisi’ne genellikle yaz mevsiminde sezonun açılması ile gelen ziyaretçi sayısı artış gösteriyor. Seslerden uzak olmak ve kafanızı dinlemek için tercih edebileceğiniz en güzel yerlerin başına Kelebekler Vadisi gelmektedir.

Kışın yağmurlu ve hırçın geçtiği için ulaşım imkânlarından dolayı, kışın vadi tercih edilmiyor. Nisan, Mayıs ayı ile birlikte Ekim ayına kadar buralarda hep birilerini bulmak mümkün.

Kelebekler Vadisi hakkında kendi notlarım

Kelebekler Vadisi doğanın bize vermiş olduğu bir armağanı. Böylesine eşsiz bir güzelliği görmediyseniz çok şey kaçırdınız demektir. Sadece yukarıdan manzara noktasından fotoğraf çekip dönmeyin, kesinlikle en az tekne turu ile Kelebekler Vadisine ayak basın 🙂 Berrak denizinde yüzüp, kelebeklerin dansları içerisinde gezinmeyi ihmal etmeyin. Emin olun çok keyifli vakit geçireceğinize inanıyorum 🙂

Biz gezdik gördük, Sende Gez Gör Bence..

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
188TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Marmaris

Marmaris, ülkemizin güneybatısında, eski çağlardan beri önemli yere sahip bir liman kentidir. Günümüzde muhteşem denizi, koyları, plajları, turistik merkezleri ile önemli bir turizm şehirlerinden...

Son Yazılar