Ana SayfaMuğlaDatçaKnidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti

Birbirinden güzel masmavi bakir koyların sıralandığı Datça yarımadası, sadece günümüzde değil döneminde de oldukça popüler ve önemli bir yerleşim yeriymiş. Kendine has huzur kokan Datça ilçesi sınırları içerisinde kalan, Datça yarım adasının en uç noktasında bulunan antik kentin adıdır Knidos Antik Kenti. Üç tarafı denizlerle çevrili olmasından dolayı çok güzel bir konumda bulunuyor. Datça’ya kadar gelip Knidos Antik Kentini ziyaret etmeden dönmeyin.

Bu yazımda “Knidos Antik Kenti hakkında, Knidos Antik Kenti nerede, Knidos Antik Kenti’ne nasıl gidilir, Knidos Antik Kenti’ne ne zaman gidilir, Knidos Antik Kenti’nde nerede kalınır, Knidos Antik Kenti’nde ne yenir içilir” kısaca “Knidos Antik Kenti Gezi Rehberi” başlıklarını ele alacağız.

Knidos Hakkında

Knidos Antik Kenti, Datça yarım adasının en uç noktasında bulunan yıllar içerisinde antik dönemin en önemli merkezlerinden olan Kos ve Rodos adalarının ortasında kurulmuştur. Antik kenti, Peleponnes’den gelen Dor’lar tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Şehir “Deve Burnu” ya da “Kap Krio” olarak adlandırılan dar bir yarım ada üzerinde bulunuyor. Yarım adanın her iki yanında ayrı limanlar yapılmış, batı limanı savaş gemileri, doğu limanı ise ticaret gemileri tarafından kullanılmış.

Knidos Antik Kenti
Knidos Antik Kenti – Datça
Gez Gör Bence İnstagram

Dönemin çok önemli şarap ticaretinin yapıldığı bir merkez olan Knidos, “Hellen” dünyasında önemli bir rolü bulunmaktadır.

Antik kentin şehir planına bakıldığında ızgara plan üzerine kurulmuş bir yapısı olduğu görülecektir. Birbirine kesişen sokakları ve teraslı yapılarının bulunması, o dönemin estetik açıdan güzel bir şehir olduğunun kanıtıdır.

Kentin çeşitli yerlerinde yedi adet kilise bulunmaktadır. Anakara tarafında sur duvarları ile birlikte akropol bulunmaktadır. Şehrin doğusunda ise Demeter Kutsal Alanı ile büyük bir tiyatro bulunmaktadır.

Antik kentte ayrıca tapınak, Apollon Terası, pembe tapınak ve küçük tiyatro bulunmaktadır.

Knidos, Antik çağın önemli bir ticaret merkezi olmasının yanında kültür ve sanat kenti olarak önemli bir yere sahip olmuştur. Ünlü ressam Polygnotos, dünyanın yedi harikasından biri olan Mısırdaki İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratos, filozof, astronom, matematikçi Eudoxus, heykeltıraş Praxiteles ve Doktor Euryphon burada yaşamışlardır.

Knidos’a nasıl gidilir?

Knidos, Datça yarım adasının sonunda bulunan antik bir kent. Bunun için yarım adanın sonuna kadar karayolu ile ulaşım sağlanıyor. Özel araç veya toplu taşıma araçları ile Datça’dan ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanında Antik kentin deniz kenarında olmasından tekne ile de ulaşım sağlanabilmekte.

Knidos Antik kentine karayolu ile ulaşabilmek için, Datça’nın kent merkezine girerken Reşadiye mahallesinden sapağı bulunuyor. Buradan yaklaşık 30 km boyunca devam ettiğinizde antik kente ulaşabileceksiniz.

En yakın hava yolu Dalaman ve Milas-Bodrum havalimanıdır. Dalaman havalimanını kullananlar Dalaman’dan Datça’ya ulaşmaları gerekmektedir. Dalaman havalimanı antik kente yaklaşık 190 km mesafede bulunuyor. Milas-Bodrum havalimanı kullananlar ise önce Bodrum’a, oradan feribot yoluyla Datça’ya ulaşabilmesi gerekmektedir. (Feribot seferlerinde o günün şartlarına göre değişiklikler gösterebilmektedir.) Milas-Bodrum havalimanı, antik kente yaklaşık 107 km. mesafede bulunmaktadır.

Knidos Datça kent merkezine yaklaşık 35 km. Marmaris kent merkezine 100 km ve Muğla il merkezine 150 km mesafede bulunmaktadır.

[Saklıkent Kanyonu ve Milli Parkı konum bilgisi için lütfen tıklayınız]

Knidos Antik Kenti Ulaşım Haritası

Knidos’a ne zaman gidilir?

Knidos Antik Kenti yaz aylarında oldukça sıcak ve boğucu olmaktadır. Tatil sezonu yaz aylarında oldukça ziyaretçi akınına uğramaktadır. İlkbahar aylarını da tercih ederek hem Datça’nın hem de antik kenti gezerek tadını çıkarabilirsiniz.

Knidos Antik Kenti
Knidos Antik Kenti – Datça

Knidos Antik Kenti Örenyeri olduğu için giriş ücreti bulunuyor. 2021 yılı içerisinde giriş ücreti kişi başı 17,5 ₺ olup, müze kart sahiplerine ücretsizdir.

Knidos’ta nerede kalınır?

Knidos Antik kenti turistik bir bölgede yer almasına rağmen kent çevresinde kalınabilecek hiçbir yer bulunmuyor. En yakın konaklama noktaları Bağlarözü, Yazıköy, Palamutbükü ve Mesudiye’de bulunmaktadır. Datça’da konaklayıp günü birlik antik kenti gezebilirsiniz.

Knidos Antik Kenti hakkında kendi notlarım

Knidos Antik Kenti Datça’nın en güzel yerlerinden olan yarım adanın en uç noktasında bulunuyor. Her iki tarafı denizle çevrili olması burayı daha da güzelleştiriyor. Huzurlu bir tatil için tercihiniz Datça olursa, antik kente uğramadan dönmeyin. Döneminin en önemli kültür ve sanat şehri olan Knidos görülmeyi hak ediyor.

Biz gezdik gördük, Sende gez gör bence..

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
188TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

İztuzu Plajı

Sadece ülkemizin değil, dünyanın en güzel plajları arasından gösterilen İztuzu Plajı, doğası ile ender güzellikteki yerlerin başında gelmekte. İngiliz “The Times” gazetesinin 6 aylık...

Son Yazılar