Manavgat Şelalesi

Antalya’nın simgelerinden biri olan Manavgat şelalesi yazın en çok ilgi gören yerlerin başında geliyor. 2014 yılında gitme fırsatı bulduğum şelale, yemyeşil doğa ile iç içe diyebileceğimiz güzellikte. Şelale, Manavgat nehri üzerinde oluşan falezden dökülerek eşsiz bir görüntü sunuyor. Diğer şelalelerden aksine geniş bir yapıya sahip olan şelale, belediyenin çevre düzenlemesi sayesinde keyifle vakit geçirebileceğiniz rekreatif alanlara sahip. Hem şelalenin eşsiz manzarasının keyfini çıkartabilir, hem de şehrin gürültüsünden uzak, şelalenin gür sesi eşliğinde burada taze balık yiyebilirsiniz. Eğer hala Manavgat Şelalesini görmediyseniz, mutlaka gezi rotanıza burayı eklemenizi tavsiye ediyorum.

Daha önce “Türkiye’de Görülmesi Gereken 20 Şelale” hakkında hazırlamış olduğum yazımda güzel bir gez gör liste hazırlamıştım. Burada değindiğim yazımı okumak için lütfen tıklayınız.

Bu yazımda “Manavgat Şelalesi hakkında, Manavgat Şelalesi nerede, Manavgat Şelalesi’ne nasıl gidilir, Manavgat Şelalesi’ne ne zaman gidilir, Manavgat Şelalesi’nde nerede kalınır, Manavgat Şelalesi’nde ne yenir içilir” kısaca “Manavgat Şelalesi Gezi Rehberi” başlıklarını ele alacağız.

Manavgat Şelalesi Hakkında

Manavgat Şelalesi Antalya ili Manavgat ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Ülkemizin en güzel şelalelerinden biri olan Manavgat Şelalesi, Toros dağlarının yamaçlarından beslenerek Akdeniz’e kadar akan 93 km. uzunluğundaki Manavgat nehri üzerinde bulunuyor. Nehir içerisinde oluşmuş 5 metrelik falezden aşağı dökülen şelale, ziyaretçilere görsel şölen sunuyor.

Gez Gör Bence İnstagram
Manavgat Şelalesi – Manavgat – Antalya

Oldukça doğal bir bölgede bulunan şelale, çevresi de oldukça yeşil alan bulunmaktadır. Birçok doğal kuş ve bitki türüne bu bölgede rastlanmaktadır.

Manavgat’ın turistik bir ilçe olmasından dolayı birçok aktivite (kano, rafting) nehir üzerinde yapılabilmektedir.

Ayrıca Manavgat Belediyesi şelalenin çevresini doğal yapısını bozmayacak şekilde düzenleme yaparak, rekreatif alanlar oluşturmuş, gelen ziyaretçilerin keyifle vakit geçirebileceği alanlar oluşturulmuştur. Şelaleye giriş ücretli olup, Müze kart geçerli değildir.

Manavgat Şelalesi’ne nasıl gidilir?

Şelale, Manavgat kent merkezine yaklaşık 4 km. mesafede bulunmaktadır. Manavgat kent merkezinden levhaları takip ederek şelaleye kolayca ulaşabilirsiniz. Kent merkezine yakın konumda bulunmasından ister şahsi aracınız, ister kiralık araç olsun, isterse toplu taşıma aracı olsun çok kolay ulaşılabilmektedir.

Şelale Antalya il merkezine yaklaşık 76 km. mesafede, Antalya havalimanına 67 km. ve Gazipaşa havalimanına 106 km mesafede bulunmaktadır.

[Manavgat Şelalesi konum bilgisi için lütfen tıklayınız]

Manavgat Şelalesi Ulaşım Haritası

Manavgat Şelalesi’ne ne zaman gidilir?

Yaz tatili için Antalya’yı tercih eden yerli ve yabancı turistlerin en uğrak zamanları yaz ayları içerisinde oluyor. Geriye kalan zamanlarda da şelaleye uğramak mümkün. Özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde daha sakin ve en ideal zamanlar diyebilirim. Kış aylarında ise yağışlar nedeniyle taşmalar meydana gelebildiğinden ziyaretinizi diğer mevsimlere bırakabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi’nde nerede kalınır?

Manavgat, özellikle yaz aylarında nüfus patlaması olan yerlerin başında geliyor. Ülkemizin önemli turizm merkezlerinden olan Manavgat, konaklama ve otel anlamında birçok seçenek ve imkân bulunmakta.

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi – Manavgat – Antalya

Manavgat Şelalesi’nde ne yenir, içilir?

Şelale çevresinde birçok işletme ziyaretçilere hizmet vermekte. Burada restoranda nehirde tutulan taze alabalığın tadını deneyebilirsiniz. Yine restoranda birçok farklı tadı deneyebilirsiniz.

Benim tavsiyem ise gözlemenin tadına bakmak olsun. Buz gibi ayran ile birlikte lezzetli olacaktır.

Ayrıca alanda bulunan bir çok kafede oturup günün yorgunluğunu atabilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi – Manavgat – Antalya

Manavgat Şelalesi hakkında kendi notlarım

Gün içerisinde 2, 3 saatlik bir vakit ayırarak Manavgat Şelalesinde gayet keyifli vakit geçirebilirsiniz. Şelalenin sesi eşliğinde bol bol fotoğraf çekerek anınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Benim çok beğendiğim şelale, ülkemizin en güzel şelalelerinden biri.

Kafe, restoran ve hediyelik eşya satan dükkânların sayısı son yıllarda çok artmış. Tavsiyem yaz aylarının en yoğun olduğu günlerde şelaleye giderseniz hiçbir şey anlamadan geri dönersiniz. Ayrıca yaz aylarında nehrin debisi iyice düşeceğinden şelalenin akışı da azalıyor. Fotoğraflarda gördüğünüz görsel şölen için ilkbahar veya sonbahar aylarında gitmenizi tavsiye ediyorum.

Biz gezdik gördük, Sen de Gez Gör Bence..

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
188TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

2023 Resmi ve Dini Bayram Tatil Günleri

2020 yılından beridir yaşadığımız Covid belası yüzünden eski tadında tatil yapamadık ve tatil anlayışımız değişti. Eskiden kalabalık ortamlarda yapılan tatiller tercih edilirken artık daha...

Son Yazılar