Ana SayfaGez Gör RehberGez Gör ListelerMuğla’da Kamp Yapabileceğiniz En Güzel 10 Kamp Alanı

Muğla’da Kamp Yapabileceğiniz En Güzel 10 Kamp Alanı

Muğla yaz mevsiminde birçok ziyaretçinin uğrak yeridir. Hem yerli hem yabancı ziyaretçilerin tatil için otelleri tercih etmesinin yanında, doğayla içi içe yaşamak isteyen birçok ziyaretçi de kamp kurarak tatil yapmayı ister. Muğla, kamp kurarak tatil yapma açısından çok müsait yerlerin başında gelmektedir. Sizler için Muğla’da kamp yapabileceğiniz en güzel 10 kamp alanını derledim.

1- Kabak Koyu – Fethiye:

Kabak koyu, Fethiye’de bulunan harika koylardan biridir. Genellikle genç kesimin konaklamak ve kamp için geldiği yerlerin başında gelen Kabak koyu, doğa ile iç içe şehrin kalabalığı ve sesinden kendini uzaklaştırmak isteyenlerin tercih ettiği bir koydur. Koyda konaklama kamp ve çadır kurmanın yanında, ağaç ve bungalov evler de mevcuttur. Faralya mahallesine yaklaşık 8 km, Ölüdeniz Mahallesine ise 18 Km mesafede bulunmaktadır. Ölüdeniz’den Uzunyurt veya Faralya köyü yolunu takip ettiğiniz takdirde koya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Fethiye merkezden köye kalkan toplu taşıma araçları da bulunmaktadır. Birde köyden koya inebilmek için ya yürümeniz lazım ya da köylülerin sağladığı traktör ile ulaşabilirsiniz. Kendi aracınız ile de koya kadar inebilirsiniz fakat aracınız yüksek değil ise Faralya köyünde bırakmanız daha doğru olacaktır.

Kabak Koyu
Kabak Koyu – Fethiye

2- Akyaka – Ula:

Akyaka’yı bilen bilir. Harika güzellikteki doğası, denizi ile birleşen nadir yerlerden biridir. Ben buna yeşilin mavi ile buluştuğu yer diyorum. Kamp alanı ise, Akyaka’nın hemen yanı başında ve yemyeşil doğa ile iç içe bulunmakta. Ayrıca denize kıyısı var ve küçük 8 denize girebileceğiniz koy bulunmaktadır. Kamp giriş alanı kamp yapacaklar için kontrollü ve ücretli. Aracınız ya da çadırınız var ise bir kart veriliyor ve bu kart ile kaçak kullanımın önüne geçilmeye çalışılıyor. Tercihiniz Akyaka olursa çok güzel bir tatil sizi bekliyor. Yakın civarlarda ve Akyaka’da birçok aktivitenin yapıldığı noktalar var. Bunlardan bir kaçı Kiteboard, Kano, Yürüyüş, Bisiklet ve Balık Tutmak gibi aktivitelere katılabilirsiniz. “Muğla’da Yapılabilecek En Güzel 10 Aktivite” konusunu incelemenizi tavsiye ederim. Akyaka, Muğla merkeze yaklaşık 25 Km mesafede bulunmaktadır. Muğla’dan Marmaris’e giderken Akyaka yol sapağından saparak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Muğla Menteşe otogarından Akyaka dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ula, Akyaka
Ula, Akyaka

 

3- Katrancı – Fethiye:

Katrancı, Fethiyede bulunan denize sıfır mesafede bulunan harika bir kamp alanıdır. Yine diğer kamp alanlarımız gibi doğa ile iç içe ve yeşil ile mavinin birleştiği bir noktadadır. Şehrin gürültüsünde kurtulmak isteyenler ve sakinlik isteyenler için çok iyi bir tercih olacaktır. Denize girmek isteyenler için sahili çok uygundur. Sahili koyda kaldığı için rüzgârsız ve dalgasızdır. Katrancıda, kamp dışında kalınabilecek bir otel veya pansiyon bulunmamaktadır. Bunun için sadece siz ve sizin gibi kampçıların olacağı için kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Kamp alanını ücretli ve her yıl ücret değişmektedir. Buna ek olarak elektrik, tuvalet, duş alanları, çamaşır yıkama ve yemek pişirme alanları da bulunmaktadır. Katrancı Fethiye şehir merkezine yaklaşık 16 Km uzaklıkta bulunmaktadır. Fethiye şehir merkezinden toplu taşıma araçları bulabilirsiniz. Eğer kendi aracınız ile ulaşmak istediğiniz vakit Fethiye Muğla karayolunu takip ederek, Katrancı yol sapağından saparak ulaşabilirsiniz.

Katrancı koyu
Katrancı koyu – Fethiye

4- Aktur – Datça:

Aktur Kamp alanı Marmaris Datça arasında kalan, deniz ve doğa ile iç içe bulunan harika bir yerdir. Aktur dedikleri yer aslında bir tatil köyü ve bir kısmı kamp alanı olarak işletiliyor. Aktur, kampçıların ve karavancıların uğrak yerlerinden birisi. Hizmet kalitesi olarak birçok yere göre oldukça memnun kalacağınız bir yer. Alan olarak çok geniş ve yaz aylarında çok kalabalık olan zamanlar oluyor. Giriş diğer kamp alanları gibi ücretli ve kontrollü. Tuvalet, duş alanları, eczane ve berber gibi hizmetler bulunmakta. Denize 2 farklı sahili olması Aktur’u daha güzel yapan unsurlardan. Datça şehir merkezine yaklaşık 27 Km ve Marmaris şehir merkezine 46 Km uzaklıkta bulunmaktadır. Marmaris istikametinden Datça istikametine giderken 46. Km de hemen yolun sol kısmında kalmaktadır. Eğer toplu taşıma araçları ile gelecekseniz, Datça’dan Aktur dolmuşları ya da Marmaris Datça arası çalışan dolmuşları kullanabilirsiniz.

Datça, Aktur
Aktur – www.edamert.blogspot.com

5- Yeşil Vadi Doğa Park – Fethiye:

Daha yeni yeni duyulmaya başlamış olan Yeşil Vadi Doğa Park, görünce sizi kendisine hayran bırakacak güzellikte bir kamp alanı. Şehrin tüm stresinden uzak kafanızı dinleyebileceğiniz doğa ile iç içe harika güzellikteki bir yerden bahsediyorum. Adından da anlaşılacağı gibi ormanın içerisinde derin bir vadide olan Yeşil Vadi Doğa Park Kamp alanı, buz gibi suyu ile de meşhur. Buz gibi sudan yüzülebilir bir havuz ve bu suların üzerinde yüzen iskeleler ve salıncakları size keyif katacaktır. Kamp için kalanların yanında yöreden günü birlik gelenler de oluyor. Ama işletme konusunda aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Gelenlerin de kötü izler bırakmasından dolayı son zamanlarda kötü yorumlar almaktadır.

Yeşil Vadi Doğa Park Fethiye şehir merkezine yaklaşık 23 Km mesafede olup, Fethiye’den Muğla istikametine gider iken Yeşil Vadi sapağından saparak yolu takip ettiğiniz vakit ulaşabilirsiniz. Yolun son bölümleri kötü olduğu için aracınızı uygun bir yere park ederek yaya olarak ulaşmanızda fayda var. Ayrıca Yeşil Vadi’ye giden toplu taşıma araçları maalesef bulunmamaktadır.

Muğla, Fethiye, Yeşil Vadi Doğa Park
Yeşil Vadi Doğa Park Salıncak – www.instagram.com/meltemnizam/

6- Çubucak Orman Kampı – Marmaris:

Çubucak Orman kampı Marmaris’in Hisarönü mevkiinde bulunan harika güzellikte bir milli park kamp alanıdır. Yemyeşil kızılçam ve sığla ağaçları ile ve masmavi denizi ile Çubucak Orman kampı sizleri bekliyor. Kamp alanında çadır ve karavan ile konaklama yapabilirsiniz. Aynı zamanda günübirlik girişler de mevcuttur. Kamp alanını ücretli ve içerisi de gayet temiz. Elektrik, su, telefon, internet ve kanalizasyon alt yapısı gibi hizmetler sunulmakta. Ayrıca kontrollü bir şekilde mangal yapmaya izin verilen ender milli parklardan biridir. Yaklaşık 1 km uzunluğunda bulunan sahili ile rahat bir şekilde denize girebilirsiniz. Marmaris’ten Datça istikametine giderken 20. Km de yolun hemen sol kısmında kalmaktadır. Marmaris Datça arası çalışan toplu taşıma araçları ile de Çubucak Orman Kampına kolayca ulaşabilirsiniz.

Marmaris, Çubucak Orman Kampı
Çubucak Orman Kampı

7- İnbükü – Marmaris:

Yukarıda bahsettiğim bütün konuların aynını aslında İnbükü Orman Kampıda hakkında da söyleyebiliriz. Çünkü aynı doğaya sahip ve denize kıyısı bulunan İnbükü Orman Kampı ender güzellikte bulunan bir yerdir. Kamp alanında çadır ve karavan kurarak doğa ile baş başa kalıp, kafa dinleyebilirsiniz. Kamp alanına sahili bulunan denizin çevre civarlarında kayalıklarda balık avlayabilirsiniz. Marmaris’den Datça istikametine giderken 25. Km de yolun hemen solunda kalmaktadır. Çubucak Orman Kampı ile karıştırmayın. Çünkü İnbükü Orman Kampı Çubucak Orman Kampını geçtikten hemen sonra solda kalıyor. Marmaris ve Datça arası çalışan toplu taşıma araçları ile de İnbükü Orman Kampına ulaşabilirsiniz.

Marmaris, İnbükü Orman Kampı
İnbükü Orman Kampı – www.kacgun2017.com

8- Kelebekler Vadisi – Fethiye:

Gelip gören herkesin büyük beğenisini toplayan Kelebekler Vadisi, 1. Derecede doğal sit alanı ilan edilmiş ve doğallığını hiç kaybetmemiş. Araç ile ulaşımın olmadığı vadide, Ölüdeniz’ den kalkan tekne vasıtası ya da dağcılık tecrübeniz ve bilginiz var ise, çok dik bir patika yol ile ulaşılabilmekte. Vadi’ de konaklamak için işletme yok. Ancak çadır kurarak konaklayabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin tam arayıp da bulamadıkları yer desem yeridir. Vadinin en güzel manzarası ise ölüdeniz’ den Faralya mahallesi istikametinde giderken yol üzerinde görülmekte. Buradan fotoğraf çektirmek isteyeceksinizdir. Fakat bu yerler sarp ve bir o kadar da kayalık olduğu için çok dikkat etmeniz gerekmekte. Belki duymuşsunuzdur burada fotoğraf çektirmek isterken kaza sonucu canını verenler oldu. Onun için manzarasından çok Kelebekler Vadisini yaşamanız daha huzurlu olacaktır.

Fethiye, Kelebekler Vadisi
Fethiye, Kelebekler Vadisi – www.gezimakinesi.com

9- Boncuk Kamp – Marmaris:

Boncuk Koyu şimdiye kadar görüp görebileceğiniz en güzel kamp alanlarından biridir. Aslında klasikleşti ama yeşilin mavi ile birleştiği nokta diyebiliriz. Özellikle şehir gürültüsünden ve stresinden uzaklaşmak isteyenlerin tercih etmesi gereken yer. Boncuk koyu adını bulunduğu koydan alıyor. Denizi hafif çakıl taşlı olan boncuk koyu, harika güzellikte ve girince çıkmak istemeyeceğiniz türden. Peki, nasıl gideceksiniz bu kamp alanına? Muğla’dan Marmaris istikametine giderken 44. Km sinden Çamlı Köy sapağından saparak Boncuk Koyu levhalarını 11 Km daha takip ederek ulaşabilirsiniz.

Marmaris, Boncuk Koyu
Boncuk Koyu – www.osmanlikonaklari.wordpress.com

10- Günlüklü – Fethiye:

Günlüklü koyu, günlük ağaçlarının gölgesinde, yemyeşil, hem piknik hem de kamp olanı olarak güzel vakit geçirebileceğiniz harika bir yer. Denizi ise tertemiz, kendine has sarı 500 mt kumsalıyla, hem günlük hem de kamp yaparak tatil yapacağınız ender yerlerden. Günlüklü koyu denmesinin nedeni, sığla ağaçları ile kaplı olmasından kaynaklı. Yöre sığla ağaçlarına günlük ağacı denildiği için koyun adı Günlüklü koyu olarak anılmış. Biliyorsunuz günlük ağacı, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Mis gibi ferahlatan bir kokusu ile insana huzur vermektedir. Koya giriş ücretli ve işletmesi mevcut. Koyda konaklamak için pansiyon ve işletmeler mevcut. Günlüklü koyuna Fethiye Muğla yolunu takip ederken yaklaşık 17. Km. den sola sapağı bulunmaktadır. Buradan 1 Km daha içeri girdiğinizde koya ulaşabilirsiniz.

Günlüklü Koyu
Günlüklü Koyu – Fethiye

Aslında daha sayabileceğim o kadar çok yer var ki? Sizin de daha önce gittiğiniz tecrübe edindiğiniz ve bizimle paylaşmak istediğiniz bir yer olursa yorum olarak yazmayı unutmayınız. Yorum kısmında haberdar edilme işaretinin işaretlediğiniz vakit yazdığımız yazılardan haberdar olabilirsiniz.

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
188TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Türkiye’nin Maldivleri: Salda Gölü

Maldivlerin en eşsiz turkuaz renkli denizini bilmeyen yoktur. İşte Salda gölü de ülkemizin Saldivleri. Marsın yüzey özelliklerini dünyada taşıyan iki yerden biri olan Salda...

Son Yazılar