Ana SayfaGez Gör RehberGez Gör RotalarMuğla'nın En Güzel Tekne Turu Rotaları

Muğla’nın En Güzel Tekne Turu Rotaları

Kendi memleketim diye demiyorum, gelen gelmeyen herkesin büyük beğenisini toplamış yerin adıdır Muğla 🙂 Birbirinden güzel sahil bantları ve sayısız koyları ile gelenlerin hiç dönmek istemedikleri kadar güzellikte bir yer. Yazın özellikle birçok ziyaretçi tarafından ilgi gören bu sahil ve koylar, hemen herkesin gittiği ve bildiği yerlerden. Zaten ilçe ilçe ele aldığım konularda gezilecek yerler başlığı altında bu koyların bazılarını ele alıyorum. Güzelliklerinden, özelliklerinden ve nasıl ulaşılabileceğinden bahsediyorum. Ayrıca daha önce ele almış olduğum “Muğla’da mutlaka görmeniz gereken 10 Plaj” konusunu da buradan inceleyebilirsiniz.

Birçok sahil ve koylara kara yolu ile ulaşmak mümkün olsa da bazı sahil ve koylara sadece deniz yolu ile ulaşım mümkün. İşte bu sahil ve koylara gitmek için günü birlik veya özel tekne turlarını düzenleniyor. Masmavi denizin kokusu eşliğinde, güneşin aydınlattığı yemyeşil ormanların maviyle birleşmesini izleyip, buz gibi engin sularda dilediğinizce yüzmek gibisi yoktur. Eğer hala bu deneyimi yaşamadıysanız kesinlikle bu yazı dizisini inceleyip, planınıza bu rotalardan birini dahil etmelisiniz.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, her firmanın turu ve o günün durumuna bağlı rotası değişebilmektedir. Bundan dolayı tekne turunda teknelerin uğradığı bütün koyları ele almaya çalıştım.

Alta eklediğim harita üzerinde en güzel tekne turu rotaları nı işaretlemeye çalıştım. Harita üzerinden de ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Gez Gör Bence İnstagram

Bodrum

Bodrum, bembeyaz evlerinin eflatun begonvil süslü sokaklarında, masmavi denize çıkan sokakları ile bilinir. Deniz kokan havası ve yaz mevsimlerinde aktif eğlenceli hayatını başka bir yerde bulmak zordur. Bodrum merkez, Gümbet, Bitez, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Türkbükü, Torba ve Güvercinlik gibi birçok noktadan tekne turları düzenlenmektedir. Ama bunlardan en görülmesi gerekenleri sizler için derleyeceğim. Bu derleyeceğim yerlere kalkan tekneler çoğunlukla Bodrum merkez ve Gümbet’ ten kalkmaktadır.

Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi

Bodrum tatilinizde, bu birbirinden güzel koy ve sahilleri masmavi deniz eşliğinde tekne turu ile gezmek istemez misiniz? Ayrıca Bodrum hakkında bilgi ve gezilebilecek yerleri ile ilgili “Bodrum Gezi Rehberi” yazımı incelemek için tıklayınız.

Bodrum Tekne Kalkış Yeri konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Gümbet Tekne Kalkış Yeri konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Not: Bazı teknelerin kalkış yerleri zamana ve firmalara göre değişiklik göstermektedir.

1- Akvaryum Koyu:

Bodrum’un en güzel koylarından biri olan Akvaryum Koyu, masmavi berrak suyu ile adeta mest olacağınız güzellikte. Bitez ile Gümbet’ in orta konumunda kalan Akvaryum Koyu, özellikle deniz altında yaşan canlıların akvaryum gibi doğal ve güzel ortamda bulunmasından akvaryuma benzetilmektedir. Günü birlik ve mavi tur teknelerinin sık uğradığı bu koy, kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Akvaryum Koyu
Akvaryum Koyu – Bodrum – Muğla

2- Karaada(Kleopatra Sıcak Su Mağarası):

Eşsiz bir güzelliğe sahip olan Karaada (Kleopatra sıcak su mağarası) son zamanlarda turistlerin ilgisini çekmekte. Mavi tur ve günlük tur teknelerinin hemen hepsinin uğradığı bu yerde, bir mağara bulunuyor. Kleoparta’ nın zamanında bu mağaraya geldiği söylenmekte. İçerisinde bulunan sıcak su ile çamuru güzelleşmek için kullandığı sanılmakta. Bu da ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Bodrum’un kent merkezinin hemen karşısında bulunan karaada, sadece deniz yolu ile gidilebiliyor. Bodrum tatilinizde burayı görebilmek için planınıza kesinlikle tekne turunu dahil edin.

3- Meteor Çukuru:

Bodrum’un masmavi güzellikteki sularında teknelerin bir diğer uğrak noktası, Meteor Çukuru dedikleri Karaada üzerinde bulunan yer. Adanın hemen yanında deniz içinde derince bir çukurdan oluşuyor. Teknelerin uğrak noktalarından biri olan Meteor Çukuru, tertemiz şeffaf denizde balıklar eşliğinde yüzmenize olanak sağlayacak. Bodrum’un kent merkezinin hemen karşısında bulunan Karaada, sadece deniz yolu ile gidilebiliyor. Bodrum tatilinizde burayı görebilmek için planınıza kesinlikle tekne turunu dahil edin.

4- Tavşanburnu Koyu:

Bodrum’un en güzel koylarından biri olan Tavşanburnu Koyu, gezi teknelerinin hemen hepsinin uğradığı yerlerden biri. Masmavi şeffaf denizi ile denizden çıkmak istemeyeceksiniz. Mavi tur veya günlük tur teknelerinin hemen hepsinin uğradığı bu koy, son zamanlarda kaçak yapılarla basında kendine yer buldu. Böyle eşsiz güzellikteki yerlerimizi kaybetmemek dileğiyle.

Tavşanburnu Koyu
Tavşanburnu Koyu – Bodrum – Muğla

5- Orak Adası:

Sadece Bodrum’un değil, belkide ülkemizin en güzel yerlerinden biri olan Orak Adası, ömrümün sonuna kadar kalabilirim diyebileceğiniz yerlerden. Masmavi şeffaf denizi ile adeta buraya âşık olacaksınız. Mavi ve günlük tur teknelerinin uğradığı yerlerin başında bulunan Orak Adası, yazın biraz kalabalık olabiliyor. Turkuaz renginin hakkını almak istiyorsanız, Bodrum tatilinizde burayı görebilmek için planınıza kesinlikle tekne turunu dahil edin.

Orak Adası
Orak Adası – Bodrum

Fethiye

Fethiye Muğla’ nın en güzel ilçelerinden biri. Özellikle körfezde bulunan adaları ve birbirinden güzel koyları ile tam bir tatil beldesi. Özellikle Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi gibi dünyaca ünlenmiş harika koyları bulunmakta. Fethiye kent merkezinden yapılan tekne turları kordon boyunca bulunan sahilde organize edilerek, tekneler kalkmaktadır. Ayrıca Göcek’ ten yapılan tekne turları da aynı ada ve koylara uğradığından ayrıca ele almayacağım. Eğer hala Fethiye’ye gelmediyseniz, geldiyseniz bile eşsiz koylarına tura çıkmadıysanız, çok şey kaçırmışsınız demektir. Ayrıca Fethiye hakkında bilgi ve gezilebilecek yerleri ile ilgili “Fethiye Gezi Rehberi” yazımı incelemek için tıklayınız.

Fethiye Tekne Kalkış Yeri konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Göcek Tekne Kalkış Yeri konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

1- Kızılada:

Kızılada Fethiye körfezinin girişinde bulunan, üzerinde yerleşim yeri bulunmayan bir adadır. Yaklaşık 100 yıldır üzerinde bulunan deniz feneri Fethiye körfezine rehberlik ediyor. Ada, kızıla çalan renginden dolayı Kızılada ismini almıştır. Hem mavi hemde günlük tur teknelerinin uğradıkları yerlerin başında gelmektedir. Adanın doğu tarafı açık denize bakmadığı için dalgasız ve sakin olduğundan denize girebilmek daha elverişlidir. Hatta küçük bir sahili de bulunmaktadır.

2- Yassıca Adalar:

Fethiye denildiği zaman akla gelen ilk şeylerden biri de 12 Adalar tekne turudur. 12 adalar diye internette arattığınızda karşınıza hep Yassıca Adalar fotoğrafları gelecektir. Çünkü teknelerin çoğunlukla uğradıkları yerlerden biridir. Adalar üzerinde hiçbir yerleşim yeri yoktur. Adından da anlaşılacağı üzere irili ufaklı birçok adanın çevrelediği korunaklı yapısı ile sanki doğal bir liman. Mavi tur ve günlük gezi teknelerinin mutlaka uğradığı yer. Bazı noktaları var ki, sığ olduğundan yüzme bilmeyenler için adeta biçilmiş kaftan.

Yassıca Adalar
Yassıca Adalar – www.kardeslerboats.com

3- Tersane Koyu:

Körfezdeki en büyük ada Tersane Adasıdır. Üzerinde Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalan kalıntılar bulunmaktadır ve faal kullanılmıştır. Ada da 2 korunaklı koy bulunmaktadır. Herkes tarafından bilinen Adanın ismi olan Tersane Koyu olarak bilinmektedir. Aslında koylardan biri yaz diğeri kış koyu olarak adlandırılmıştır. Masmavi denizin şeffaf şekilde örtüldüğü bu koyda denizden çıkmak istemeyeceksiniz.

4- Akvaryum Koyu:

Tersane Adasından sonraki durağımız Akvaryum koyu. Koyun renginden dolayı Akvaryum adını alan koy, masmavi ve berrak suyu ile sizi büyüleyecek güzellikte. Mavi ve günlük tur teknelerinin uğrak yerlerinden olan koy, yeşil ile mavinin birleştiği ender yerlerden.  Domuz Adası ile Tersane Adası arasında kalmasından dolayı yüzmeye elverişli dalgasız ve sakin bir denizi vardır. Eminim girince çıkmak istemeyeceksiniz.

Akvaryum Koyu
Akvaryum Koyu – Fethiye – Muğla

5- Merdivenli Koyu:

Göbün Koyunun hemen yanında bulunan Merdivenli Koyu, iki tepenin ortasında kalmış küçük bir koy. Günü birlik teklerin uğrak yerlerinde olan koy, Masmavi denizin yemyeşil ormanlarla birleştiği noktada bulunmaktadır. Koy içerisinde bulunan patika yol ile Göbün koyuna geçilmektedir.

6- Göbün Koyu:

Fethiye Körfezi ve Göcek açıklarında bulunan bütün koyların en korunaklısı Göbün Koyudur. Küçük ve dar olan bu koya iki yüksek tepenin ortasından girilir. Dışarıdan dikkatli bakılmaz ise görülmeyecektir. Mavi ve günlük tur teknelerinin sık ziyaret ettiği Göbün Koyu, bütün güzelliği ile siz ziyaretçilerini bekliyor.

7- Kleopatra Hamam Koyu:

Korunaklı bir yerde bulunan Kleopatra Hamam koyu, içinde batık hamamı barındıran tarihi kalıntıların yer aldığı eşsiz güzellikteki koydur. Söylenene göre Mısır kraliçesi Kleopatra Akdeniz kıyılarını ziyaret ettiğinde ona hediye olarak yaptırılan bu hamama gelmiş. Sıcak su kaynağının bulunmasından ve birçok hastalığa iyi gelmesinden Kleopatra’ nın güzelliğini buradan aldığı söylenir. Masmavi denizin yemyeşil orman ile birleştiği noktada bulunan hamam, harika güzellikte sizleri bekliyor.

Kleopatra Hamam Koyu
Kleopatra Hamam Koyu – Fethiye – Muğla

8- Sıralıbük Koyu:

12 Adalar tekne turunun kuşkusuz en güzel koylarından biri daha Sıralıbük Koyu. Diğer koylar gibi masmavi denizin yemyeşil ormanlar ile birleştiği ender güzellikteki bir yer. Denizi en güzel şekilde hissedebileceğiniz koyda, birçok hayvan da size eşlik edecektir. Masmavi göz alıcı Sıralıbük koyu, siz ziyaretçilerini bekliyor.

9- Bedri Rahmi Koyu:

1974 yılında ünlü ressam Bedri Rahmi tarafından ziyaret edilen Taşyaka Koyu, Bedri Rahmi Koyu olarak anılmaktadır. Ünlü ressam bir taşın üzerine bir eser işlemiştir. Bir balık figürüne benzeyen bu eser, aslında içinde 6 hayvanı gizli şekilde tasvir ettiği söyleniyor. Mavi veya günlük tur teknelerinin uğrak yerlerinden olan Bedri Rahmi Koyu, turun en güzel koylarından biridir.

Ölüdeniz (Fethiye)

Dünyaca üne sahip olan Ölüdeniz, sadece sahil boyunca kumsaldan ibaret değil. Ölüdeniz çevresinde öylesine güzel koylar ve küçük sahiller var ki. Belcekız sahilinden kalkan tekneler ile bir birinden güzel koylara gidilebiliyor. Hatta kara yolu ile ulaşımın olmadığı Kelebekler Vadisi bunlardan bir tanesi. Birbirinden güzel, birbirinden temiz bu koylar sadece fotoğraflarda görülmüş olmasın. Gelin bu eşsiz güzellikteki koyları birlikte derleyelim.

Ölüdeniz Tekne Kalkış Yeri konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

1- Mavi Mağara:

Ölüdeniz ’den çıkan teknelerin ilk uğradıkları yer Mavi Mağara. Engin bir maviliğin içerisinde suyun dibinden bir delik yoluyla denize bağlanan bir yapıda. Mağaranın içerisinde sızan ışık ve tek hücreli deniz yosunları sayesinde masmavi bir görüntü oluşmaktadır. Adını buradan almaktadır. Mağaraya yüzerek girmeniz mümkün ve tek girişi bulunuyor. Yanınızda kesinlikle su geçirmeyen aksiyon kamera bulundurun. Çünkü bu eşsiz manzarayı kaçırmak istemeyeceksiniz.

Mavi Mağara
Mavi Mağara – Fethiye – Muğla

2- Kelebekler Vadisi:

Dünyada bir başka eşi ve benzeri bulunmayan gören görmeyen herkesin beğenisini kazanan bir yer Kelebekler Vadisi. Derin bir kanyonun içerisinde masmavi denizin oluşturduğu, özel bir yer diye tanımlıyorum ben Vadiyi. Vadiye ulaşım deniz yolu ile mümkün. O yüzden Ölüdeniz ’den çıkan tekneler veya mavi tur yapan tekneler kesinlikle buraya uğruyorlar. Çünkü böylesine güzel bir yeri atlamadan geçmek olmaz.

Fethiye, Kelebekler Vadisi
Fethiye, Kelebekler Vadisi – www.gezimakinesi.com

3- Gemiler Adası:

Teknelerin bir sonraki uğrak noktası Gemiler Adası. Fethiye’ nin güneyinde kalan bu ada, Kayaköy tarafından baktığınızda muhteşem bir manzarası var. Yaz mevsimlerinde mavi tur ve günübirlik tur tekneleri ile doluyor. Ada Bizanslılar döneminde önemli bir yere sahipmiş. Hala üzerinde Bizans döneminden kalan tarihi kalıntılar mevcut.

Gemile Adası
Gemile Adası

4- Soğuk Su Koyu:

Kayaların arasından çıkan soğuk doğal kaynak suyunun deniz ile birleştiği bu noktaya Soğuk Su Koyu demişler. Buz gibi çıkan su denizi serinletmeye yetmiş. Yazın kavuran sıcaklarında serin sularda yüzmek gibisi yoktur. Tur teknelerinin uğrak yerlerinden olan Soğuk Su Koyu en güzel mola yerlerinden biri olduğu kesin.

5- Deve Plajı:

Kara yolu ile ulaşım imkanının olmadığı sadece deniz yolu ile ulaşım sağlanabilen bu eşsiz koy, hala doğallığını koruyabilmekte. Sakin ve huzur veren denizi ile adeta yüzerken dinlenme yeri. Taş ve deniz kabuğu koleksiyonu yapmayı seviyorsanız şanslısınız, çünkü kumsalda birbirinden güzel deniz kabukları ve taşlar var. Tur teknelerinin uğrak yerlerinden olan Deve Plajını, çok beğeneceksiniz.

6- Darboğaz:

Kara yolu ile ulaşımın bulunmadığı ancak yürüyerek ulaşım imkanının zor olmasından, doğal bakirliğini kaybetmemiş ender yerlerden olan Darboğaz Koyu, mavinin ve yeşilin her tonunu bulabileceğiniz harika bir koy. Tur tekneleri de nadir uğruyor. Eğer uğrar ise kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Doğal açık denize bakması ve yırtıcı dalgaların kayaları dövmesiyle, kayalıklar arasında çeşitli yarıklar oluşturmuş. Bu yarıklara dolan deniz suyu adeta havuz havası yaratırken, sizde keyif verecek.

7- Akvaryum Koyu:

Muğla’da birden fazla Akvaryum Koyu bulunmakta. Ölüdeniz tekne turunda uğradığınız Akvaryum Koyu, adeta akvaryuma benzemesinden dolayı bu ismi almıştır. Şeffaf denizin dibinde yüzen balıkları görünce sizde buna hak vereceksiniz. Bazı tur teknelerinin uğradığı bu koy, tura çıkmadan organizasyon yapan firmaya uğrayıp uğramadığını mutlaka sorun. Çünkü bu ender güzellikteki koyu görmeden geçmeyin.

Akvaryum Koyu
Akvaryum Koyu – Fethiye – Muğla

Marmaris

Sadece Muğla’ nın değil ülkemizin en güzel tatil beldelerinden biri olan Marmaris, yazın yerli ve yabancı birçok kişi ziyaret ediyor.  Eşsiz doğası, yemyeşil ormanları ve masmavi denizi ile gidince dönmek istemeyeceksiniz. Birbirinden güzel koyları ve sahillerini eminim çoğunuz gezmişsinizdir. Eğer hala gezmediyseniz çok şey kaçırmışsınız. Bu koy ve sahillerin bir kısmı kara yolu ile ulaşılabiliyor fakat bazları deniz yolu ile ulaşılabilmekte. Tekne turları sayesinde bu koyları rahatlıkla gezebilirsiniz. Tekne turları genellikle Marmaris kalesi civarında sahil boyunca organize ediliyor. Kalkış yerleri, uğrama noktaları firmalara göre çeşitlilik gösterebiliyor.

Ayrıca Marmaris hakkında bilgi ve gezilebilecek yerleri ile ilgili “Marmaris Gezi Rehberi” yazımı incelemek için tıklayınız.

Marmaris Tekne Kalkış Yeri konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Marmaris Siteler Tekne Kalkış Yeri konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

1- Cennet Adası:

Marmaris Körfezinin girişinde bulunan yarımada ile Bedir adası arasında kalan kısım tur teknelerinin popüler uğrak noktalarından biridir. Burada birbirinden güzel ve çeşitli balıklar yaşamaktadır. Tur tekneleri burada mola vererek ziyaretçilerin balıkları beslemeleri sağlanır. Ayrıca yüzülebilecek birçok noktası bulunmaktadır. Yemyeşil iki ada arasında masmavi kalan bu noktada manzara muhteşem.

2- Fosforlu Mağara:

Masmavi denizin kayalıkların arasındaki büyükçe mağarada rengarenk ışık saçarak yapmış olduğu görünümden dolayı Fosforlu Mağara demişler. Günlük Tekne turlarının en popüler uğrak yerlerinden biri. Mağara sadece deniz yolu ile deniz tarafından görülebiliyor. Kara yolu ile ulaşım kesinlikle yok. Böylesine güzel bir mağarayı tekne turu haricinde görmeniz mümkün olmadığı için, Marmaris gezisi planınıza kesinlikle tekne turunu ekleyin.

3- Turunç Koyu:

Turunç, Marmaris’in İçmelerden sonra en işlek ve popüler beldesi diyebiliriz. İçmelerin hemen yanı başında harika bir koy. Normal belde olduğu için küçükte bir sahili bulunuyor. Mavi ve Günlük tura çıkan tekneler çoğunlukla bu koya uğruyor. Akşam üzerleri biraz rüzgarlı olsa da burada yüzmesi ayrı bir keyif veriyor.

Turunç
Turunç – Marmaris

4- Amos Koyu:

Marmaris’in en temiz ve güzel koylarından olan Amos Koyu, adını Amos antik kentinden alıyor. Kendine göre küçük bir kumsalı bulunan koya mavi ve günlük tur teknelerinin çoğu uğrar. Küçük çakıl taşlı kumsalı adeta huzurun baş harfi.

5- Kumlubük:

Kumlubük adı gibi kumlu değil ama harika bir denizi ve tertemiz bir sahili var. Biraz çakıllı olsa da bu sizi rahatsız etmiyor. Mavi ve günlük tur teknelerinin mutlaka uğradıkları yer olan Kumlubük koyu, yörede oldukça popülerdir. Sakinliğin en güzelini yaşayabileceğiniz bu koyda tekneler yemek ve uzun dinlenme aralarını bu koyda veriyorlar.

Hisarönü Körfezi (Marmaris)

Marmaris’ e bağlı Hisarönü Köyü aynı zamanda Hisarönü Körfezi, birçok özel ve tur teknelerinin uğrak yeridir. Bozburun yarım adasının Datça yarımadası ile arasında kalan Körfez boyunca birbirinden güzel koy ve sahiller bulunuyor. Bu sahil ve koylar Marmaris körfezi ve Yeşilova Körfezinden ayrıldığı için ayrı olarak ele aldım. Dilerseniz birbirinden güzel bu eşsiz koyları inceleyelim.

Orhaniye Tekne Kalkış Yeri konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Selimiye Tekne Kalkış Yeri konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

1- Orhaniye Koyu:

Orhaniye Marmaris’in bal üretiminin en yüksek olduğu köylerinden biri. Böylesine yeşil ve güzel köyün popüler olmasında Kız Kumu’ nun etkisi büyük. Kız kumu’ nda denizin içerisinde yürürken o sakinliği göreceksiniz. Denizin bu kadar sakin olmasına koyun oldukça girintili ve korunaklı olmasının faydası büyük. Birçok günlük, mavi tur ve özel tur teknesinin uğrak yeri.

Orhaniye Kız Kumu
Orhaniye Kız Kumu – Marmaris

2- Selimiye Koyu:

Sadece Marmaris’in değil belkide Türkiye’ nin en güzel, en popüler köylerinden biri. Yaklaşık 20 yıl öncesine kadar kendi halinde sakin bir balıkçı köyü iken son yıllarda oldukça popüler. Özellikle sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlarla ünlü ünsüz herkesin ilgisini çekiyor. Sadece Selimiye köyü olarak değil, deniz turizmi yapan ve tatile çıkan birçok kişide Selimiye Koyuna uğruyor. Bu koyun en güzel yanı sakinliği ve huzuru. Eminim sizde çok beğeneceksiniz.

Selimiye
Selimiye – Marmaris

3- Cennet Koyu:

Selimiye Koyu’ nun bitiş noktasında bulunan Cennet Koyu, özel ve diğer tur teknelerinin çok yoğun uğradıkları bir koy. Yemyeşil ormanın masmavi deniz ile birleştiği yerlerden olan Cennet Koyu, yaz aylarında biraz kalabalık olabiliyor. Konu tekne rotası olunca, sahilinden çok bahsetmeyeceğim. Denizi oldukça güzel ve küçük bir sahil var evet ama kumsal değil. Yine de burada yüzünce çıkmak istemeyeceksiniz.

4- Kameriye Adası:

Hisarönü Körfezinde bulunan Kameriye Adası, üzerinde yerleşim olmayan adalardan. Keçilerin ve diğer hayvanların doğal yaşam alanı. Tarihi bir Manastıra ev sahipliği yapan ada, tur teknelerinin uğrak noktalarından. Özellikle ziyaretçilerin Zeytin ağacı dallarına astıkları renkli dilek kağıtları sayesinde dilek ağacı olmuş durumda. Teknelerin yanaştıkları yerlerde yüzebilmek mümkün fakat bir koy olmadığı için aynı doğallığı beklemeyin. Yine de Kameriye Adası tekne gezisinde size faklı bir deneyim olacak.

Kameriye Adası
Kameriye Adası – Marmaris – Muğla

5- Dirsek Bükü:

Hisarönü Körfezinin en korunaklı koylarından olan Dirsek Bükü koyu, yukarıdan bakınca adeta bir çizmeyi andırmaktadır. Oldukça korunaklı olduğundan teknelerin uğrak yerlerindendir. Koy tamamen kumdan oluştuğundan masmavi ve berrak bir denizi vardır. Ayrıca koyun bir yolu bulunmadığından, sadece deniz yolu ile ulaşılabilir. Böylece koyun doğallığı ve bakirliği korunmuştur.

Bozburun (Marmaris)

Bozburun Marmaris’in en güzel beldelerinden biri. Sakin ve huzurlu bir tatil arayanların adresi diyebilirim. Bir de Bozburun’ un birbirinden güzel koyları var ki, tek kelime ile harika. Çok ada ve yarım adalı bir coğrafyaya sahip olan bu coğrafyadaki koyların birçoğuna ancak deniz yolu ile ulaşım mümkün. Özellikle mavi tur tekleri ve özel teknelerin en çok tercih ettikleri yerlerden. Bizde bu koy ve sahillerin hepsini ayrı ayrı ele alamasak da en çok tercih edilenleri ve popüler olanları gelin birlikte inceleyelim.

Bozburun – Marmaris

Bozburun Tekne Kalkış Yeri konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

1-Ada Boğazı:

Bozburun’ un tam karşısında kalan Ada Boğazı, turkuaz renkli denizi ile adeta bir cennet. Özel ve tur teknelerinin en uğrak noktalarından biri olan Ada Boğazı, el değmemiş bakir güzelliğine hayran kalacaksınız. Eğer tatil programınızda Marmaris var ise, 1 gününüzü Bozburun’ dan tekne turuna ayırın. Zaten Mavi turun o eşsiz huzurundan bahsetmeme gerek yoktur.

2- Akvaryum Koyu:

Marmaris’in en güzel koylarından biri olan Akvaryum Koyu, rengarenk berrak deniziyle harika güzellikte bir koydur. Adını akvaryuma benzediğinden ve söylenene göre 300 çeşit balığın yaşamasından bu adı almıştır. Özellikle mavi tur ve özel teknelerin uğradığı Akvaryum Koyu, dalış içinde oldukça popülerdir.

Akvaryum Koyu
Akvaryum Koyu – Marmaris – Muğla

3- Değirmen Adası:

Söğüt Köyün tam karşı bölgesinde kalan Değirmen adası, diğer koy ve adalardan pek farkı yok. Masmavi denizi ile sizi kendine hayran bırakacak kadar güzel. Küçük bir ada olan Değirmen adası, birçok özel ve mavi tur teknelerinin de uğrak yerlerinden. Turkuaz rengi denizinde yüzmesi de ayrı bir keyif. Böylesine güzel bu ada, kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Bonus: Gebekse Koyu:

Gebekse Koyunu ayrı bir bonus olarak yazıyorum çünkü, diğer kategori ettiğim körfez ve ulaşımların dışında bir konumda olasından. Marmaris’ te yukarıda yazdığım koylardan çok daha fazlası bulunmakta. Ama en popüler olanları ele almaya çalıştım.

Gebekse Koyuna gelecek olursak, Çiftlik köyüne yakın bir konumda bulunuyor. Günlük gezi teknelerinin gitmediği koy, özel ve mavi tur teknelerinin uğradığı yerlerdendir. Masmavi berrak denizi ile yüzmeye doyamayacağınız güzellikteki bu koy, kara yolu ile ulaşım olmadığından sakin ve doğaldır.

Köyceğiz

Köyceğiz Muğla’ nın en şirin ilçelerinden biridir. Kendi memleketim olduğundan demiyorum, gelen gelmeyen herkesin beğenisi toplamıştır. Cittaslow (Sakin Şehir) unvanını almaya hak kazanan Köyceğiz, huzurlu bir yaşamın en güzel yaşandığı yerlerdendir. Asıl konumuza gelmek gerekirse, Köyceğiz’den Dalyan İztuzu’ na tekne turları düzenlenmektedir. Bu turlar sadece günü birlik turlarıdır. Mavi ve özel teknelerin dalyan boğazından Köyceğiz gölüne girişi yasaktır.  Kordondan kalkan tur tekneleri ve uğradıkları noktaları, dilerseniz birlikte inceleyelim.

Köyceğiz Kordon

Ayrıca Köyceğiz hakkında bilgi ve gezilebilecek yerleri ile ilgili “Köyceğiz Gezi Rehberi” yazımı incelemek için tıklayınız.

Köyceğiz Tekne Kalkış Yeri konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

1- Sultaniye Kaplıcaları:

Köyceğiz’de binlerce yıllık geçmişi bulunan Sultaniye kaplıcaları, şifalı su kaynağı. 39 C˚ su sıcaklığı ile ülkemizin en yüksek radyoaktivite sine sahip olan kaplıcasıdır. Tekneler buraya genellikle Köyceğiz’ e dönüşte uğramaktadır. Kaplıcada bulunan sıcak su havuzlarında yüzerek sizde şifa kaynağından yararlanabilirsiniz.

Sultaniye Kaplıcaları
Sultaniye Kaplıcaları – Köyceğiz

2- Dalyan Çamur Banyosu:

Dalyan’ a yakın bir noktada bulunan çamur banyosu, kükürt oranı fazla olmasından dolayı yumurta gibi kokmaktadır. Ama vücuda sürülen bu doğal çamur kırışıklıkları önlediği söylenir ve binlerce insan tarafından ziyaret edilir. Hatta söylentiye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra dahi bu kükürtlü çamurdan güzelliğini korumak için sürdüğü söylenir. Sizde güzelliğinizi korumak istiyorsanız buraya gidebilirsiniz. Burası özel bir tesis olmasından dolayı giriş için ayrıca bir ücret ödemeniz gerekiyor.

3- Dalyan:

Dalyan Ortaca ilçesine bağlı turistik bir belde. Öyle ki özellikle yazın çok kalabalık oluyor. Köyceğiz gölünü Akdeniz’ e bağlayan boğaz Dalyan’ ın içinden geçmektedir. Dalyan’dan İztuzu ve diğer saydığım birçok noktaya tekne turu düzenlenmektedir. Aynı noktaları tekrar ele almamak için, Dalyan’ ı buraya dahil ettim.

4- Dalyan Boğaz:

Dalyan’dan İztuzu Plajına doğru tekne ile ilerlemeye başladığınız da kendinizi adeta bir labirentte hissedebilirsiniz. Doğal bir delta olan bu boğaz, sazlıkların arasından süzüle süzüle geçip çıkacaksınız. Yukarıdan harika bir manzarası olan bu delta, bin bir türlü hayvana yaşam kaynağı olmakta.

Dalyan Kanal
Dalyan Kanal – Ortaca – Muğla

5- İztuzu Plajı:

Avrupa’ nın en iyi açık alanların biri olarak kabul edilen İztuzu Plajı, 5 Km.lik sapsarı kumlu plajı ile ender rastlanılan yerlerin başında gelmektedir. Caretta caretta kaplumbağalarının doğal üreme merkezlerinden birisidir. Sadece gündüz 8 ila akşam 8 arası ziyarete açıktır. Akşamları kaplumbağaların yumurtalarını bırakmasından dolayı kapalı tutulmaktadır. Kumsalın doğu tarafına kara yolu ile ulaşım imkanı var iken, batı kısmına deniz yolu ile ulaşılabilmektedir. Köyceğiz veya Dalyan tatili planınız var ise tekne turunu kesinlikle bu plana dahil edin.

Dalyan Kanal
Dalyan – Ortaca – Muğla

6- Delik Ada:

Dalyan boğazının çıkış noktasında bulunan Delik Ada, adını yapısından almış. Adanın ortasındaki yükseltinin ortası delik olduğundan, adı da delik ada olarak anılmakta. Marmaris’ten dahil birçok çevre civardan gelen teknelerin uğrak yerlerinden biridir. Denizi müthiş güzellikte olup, balıkçıklar tarafından da oldukça popülerdir.

7- Ekincik Koyu:

Özel ve mavi tur teknelerinin en çok tercih ettiği koylardan biri Ekincik Koyudur. Korunaklı bir koy olan Ekincik koyu, sosyal medyada da oldukça popüler durumda. Kampçıların ve tatilcilerin çokça tercih ettiği bu koy, masmavi denizi ile sizi kendine hayran bırakacak. Küçük bir liman bulunan koyda birde marina bulunmaktadır.

Ekincik Koyu
Ekincik Koyu – www.mapio.net

Datça

Datça, kendine has güzelliği ile bende dahil birçok kişinin hayran olduğu bir yer. Datça yarımadasına uzanan birçok sahil ve koyu da bu konuya dahil edersek, hayran olmamak sanırım mümkün değil. Yaz mevsimleri de dahil çok kalabalık olmayan bir kent. Özellikle sakin kesimin ilgisini çeken Datça, deniz turizminin yoğun yaşandığı yerlerden. Dilerseniz gelin bu yerleri birlikte inceleyelim.

Datça
Datça

Ayrıca Datça hakkında bilgi ve gezilebilecek yerleri ile ilgili “Datça Gezi Rehberi” yazımı incelemek için tıklayınız.

Datça Tekne Kalkış Yeri konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

1- Kargı Koyu:

Kargı Koyu, Datça’ nın cennet koylarından biri. Doğal korunaklı yapısı sayesinde denizi oldukça sakin ve teknelerin uğrak yerlerinden. Masmavi şeffaf denizi ile bu güzelliğe hayran kalacaksınız. Kara yolu ile ulaşımın olduğu koy, sahilden akan soğuk su ile normalden biraz soğuk gelebilir. Ama sıcak yaz günlerinde bu serinlikte yüzmek size keyifli gelecek.

2- Akvaryum Koyu:

Datça’ nın en güzel koylarından olan Akvaryum Koyu, diğer akvaryum koyları kadar aynı güzellikte. Masmavi pırıl pırıl denizi sadece yüzmeye değil, bakmaya da doyamayacaksınız. Tur teknelerinin mutlaka uğradığı bu koya, sadece deniz yolu ile ulaşım mümkün. Bu sebepten koyun doğallığı bozulmamış. Datça’ya tatile gelip Akvaryum Koyu’ nu görmeden dönmeyin.

Akvaryum Koyu
Akvaryum Koyu – Datça – Muğla

3- İnce Burun:

Tekne turlarının vazgeçilmez noktalarından biri olan İnce burun, doğal sivri bir yapısı nedeniyle bu ismi almıştır. Mavinin en güzel tonlarını taşıyan İnce burun, buz gibi suyuyla yazın sıcak havasından bunalanlar için birebir. Kara yolu ulaşımının olmadığı bu burun, sadece deniz yolu ile ulaşılabilmekte. Bölgeden geçen deniz araçlarını yönlendirmede kullanılan bir de deniz feneri bulunmakta.

4- Domuz Bükü (Domuz Çukuru) Koyu:

Datça’ nın en bakir koylarından biri de Domuz Bükü Koyu. Kara yolu ulaşımının olmadığı bu koy, yemyeşil ormanlarla masmavi denizin birbirine karıştığı bir noktada. Gezi tur teknelerinin tercih ettiği koylardan olan Domuz Bükü, yüzmekten keyif alacağınız ender güzellikteki yerlerden.

Domuz Bükü
Domuz Bükü – Datça – Muğla

4- Hayıtbükü Koyu:

Datça’ nın en şirin koylarından biri olan Hayıtbükü, Mesudiye köyü yakınlarındadır. Kara yolu ile ulaşım olan koyda yerleşim vardır. Son zamanlarda çok popüler olan Hayıtbükü, tatilciler tarafından çokça tercih edilmektedir. Datça tur teknelerinin de uğrak yerlerinden olan Hayıtbükü Koyu, korunaklı bir koydur. Akıntının fazla olmadığı koyun deniz suyu oldukça sakin ve ılıktır.

Hayıtbükü Plajı
Hayıtbükü Plajı – Datça – Erdal DENİZ

Akyaka

Akyaka son zamanların en popüler beldelerinden biri. Gelen ziyaretçilerin hiç dönmek istemedikleri yerlerin başında geliyor. Kendine has işlemeli ve begonvil saran evleri ile Akyaka, hayran olunası güzellikte bir yerdir. Diğer adıyla aşkyaka, Gökova körfezinin doğu kısmında bulunuyor. Körfez boyunca birbirinden güzel sayısız koy bulunmakta. Bu koyların bir kısmına kara yolu ile ulaşabilirsiniz fakat bazı koylara sadece deniz yolu ile ulaşılabiliyor. Size tavsiyem Akyaka’ daki tekne turları çok meşhur. Akyaka’ya gelipte, bu eşsiz güzellikteki koyları görmeden dönmeyin.

Akyaka Tekne Kalkış Yeri konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

1- Su Altı Mağaraları:

Akyaka’dan çıkan teknelerin en uğrak yerlerinden biri Su Altı Mağaraları, kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Gelibolu adasının hemen yanında teknelerin demirlediği noktaların hemen altında çok büyük olmayan mağaralar bulunuyor. Mağaraları maskelerinizi takarak deniz yüzeyinden izleyebilirsiniz. Eğer dalmak istiyorsanız paletlerinizi ve su altı kameranızı tura çıkmadan hazırlamanızda fayda var.

2- Lacivert Koy:

Akyaka tur teknelerinin uğrak yerlerden bir diğeri Lacivert koy. Lacivert rengi denize yansımış ve tablo gibi bir manzara oluşturmuş. Derinliğin oldukça fazla olmasından rengi bu kadar tok. Rengi her ne kadar ürkütücü olsa da bu kadar temiz ve doğal bir koyda yüzmek size ayrı bir keyif yaşatacak.

Laciver Koy
Lacivert Koy – Akyaka – Ula – Muğla

3- Sedir Adası (Kleopatra Plajı):

Efsaneye göre Kleopatra ve Antonius burada yüzmüşler ve plajın kumları özel olarak Kuzey Afrika’dan buraya gemilerle getirilmiş. Adada bulunan bu meşhur altın sarısı kumsalı ile meşhur zaten. Ada üzerinde Cedrae antik kentine ait şehir duvarları, plaj ve antik tiyatro kalıntıları bulunuyor. Özel ve mavi tur tekneleri ada etrafında demirleyerek bu güzel adanın keyfini çıkarıyorlar. Günlük tur tekneleri ise ada iskelesine yanaşıyor. Adaya giriş ücretli (Müze Kart Geçerli) fakat verdiğiniz ücrete değer diye düşünüyorum.

Sedir Adası (Kleopatra Plajı) – Marmaris – Muğla

4- İncekum Plajı:

İncekum Plajı Marmaris’in en güzel kumsallarından biri. Küçük bir kumsal olmasından biraz kalabalık oluyor. Teknelerin kumsalın açığına demirlediği ve bir süre yüzme molası verdiği İncekum’ dan hiç gitmek istemeyeceksiniz.

İncekum
İncekum – Marmaris

Tekne tur rotalarını yapıldığı yer ve bölgelerine göre ayırarak en güzel tekne turu rotaları sizler için derlemeye çalıştım. Saydıklarımdan çok daha fazla koy ve sahiller bulunmakta. Bazılarının isimleri dahi yok. Eğer sizde bu yazdığım koy ve sahillere eklemek istediğiniz olursa yoruma yazınız.

Biz gezdik gördük, Sende gez gör bence..

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
188TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Sonbaharın Bütün Ahengi İle En Güzel Yaşandığı Yerler

Yazın son günlerini yaşadığımız şu günlerde, sıcaklardan bunaldık diyebiliriz. Yaprakların döküldüğü, havaların soğuduğu ve duygusal anların mevsimi sonbahar, bir ay içerisinde kendini yavaştan göstermeye...

Son Yazılar