Ana SayfaSeyahat İpuçlarıBilinmesi GerekenlerMüze Kart Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Müze Kart Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Ülkemiz geçmiş tarihten bu yana onlarca medeniyetin hakimiyet sürdüğü topraklarda kurulmuştur. Binlerce çağlardan bu yana farklı medeniyetlerin, sonrasında Atalarımızın mirasları bu topraklarda bulunuyor. Tarihi önemi çok yüksek olan bu tarihi miraslar, Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı koruması altında. Bu önemli yerlerin bakımları, düzenlemeleri ve ziyarete açılmaları kanunlar çerçevesinde takip ediliyor. Düzenlenen ve ziyarete açılan bu müze ve ören yerleri hem daha iyi korunması, hemde daha iyi hizmet verilebilmesi açısından belirli bir ziyaret ücretine tabi tutulmaktadır.

Aslında ülkemiz toprakları içerisinde bulunan bu kadar müze ve ören yeri ücretsiz olmasını gerektiğini düşünüyorum. Hiç değil ise atalarımızın bıraktığı miraslar herkese açık olması gerekir. Bakanlık bu konuda yılda bir kereliğine mahsus ücret karşılığı alınan Müze Kartı devreye sokmuş. Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan 300 den fazla müze ve ören yerine bu kart ile giriş ücretsiz.

Ülkemizde tarihin bilinen en büyük ve en önemli eserlerinden Ayasofya Camii, Efes Antik Kenti, Hierapolis (Pamukkale) gibi dünyaca ilgi gören yerler binlerce ziyaretçi ağırlamakta ve müze kart sayesinde girişte kolaylık sağlanmaktadır. Ekonomik seyahat ve gezinin yollarından birisi de kesinlikle müze kart. Ayrıca seyahat etmesini seviyorsanız, emin olun müze kart kurtarıcınız olacaktır.

Nemrut

Müze Kart Nedir?

Gez Gör Bence İnstagram

Müze Kart Kültür ve Turizm Bakanlığının koruması altında bulunan müze ve ören yerlerini kolayca ziyaret edebilmek amacıyla sunulan yıllık 1 defaya mahsus ücret karşılığı alınan karttır. Ülkemizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 300 den fazla müze ve ören yeri bu kart sayesinde ücretsiz ziyaret edebilmekte. 2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hizmete sunduğu bu güzel uygulama ile birlikte müze ve ören yerlerini daha çok tanıma fırsatı yakaladık. Tarih ve kültürümüzü daha iyi öğrenmek ve çocuklarımıza öğretmek için kesinlikle müze kartınız olmalı.

Müze Kartı Çeşitleri?

Bende MüzeKart+ ve eşimde MüzeKart İndirimli olmak üzere müze kartımız mevcut. Bir birinden farklı özelliklere sahip bir çok müze kartı mevcut. Size en uygun olanını tercih edebilir, müze kartı alabilirsiniz.

MüzeKart+

Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 300 den fazla müze ve ören yeri ziyaret edilebilen MüzeKart+, 60 TL karşılığında alınabilmektedir. Kendiminde kullandığı MüzeKart+ Resmi Site sipariş edebilir ya da Satış Noktaları için tıklayabilirsiniz.

MüzeKart 8 Mart Kadınlar Günü

8 Şubat 1935 seçimleriyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giren 17 kadın milletvekili için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tasarlanan bu kart MüzeKart+ dan farklı değildir. Sadece tasarım olarak satılmakta ve kullanılmaktadır. Satış fiyatı 60 TL dir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bazı özel gün ve zamanlarda buna benzer çeşitli kartlar da basılmaktadır.

MüzeKart İndirimli

Akademik öğretim üyeleri ve eşim gibi 18 yaşın üzerindeki öğrenciler için geçerli olan bu kart indirimli kart olarak geçiyor. MüzeKart+ gibi bütün müze ve ören yerlerine girilebilmekte olup satış fiyatı 30 TL dir.

Museum Pass Türkiye

Museum Pass Türkiye kartı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan 300 den fazla müze ve ören yerlerine ilk giriş tarihinizden itibaren 15 gün boyunca ziyaret edebilmenizi sağlamaktadır. Satış fiyatı 550 TL dir.

Museum Pass İstanbul

Kültür ve Turizm Bakanlığı koruması altında bulunan İstanbul’daki müze ve ören yerlerini ilk giriş tarihinizden itibaren 5 gün boyunca ziyaret edebilmenizi sağlamaktadır. Satış fiyatı 325 TL dir.

Museum Pass Cappadocia

Sadece Kapadokya bölgesi için yani Nevşehir ve Aksaray’da bulunan müze ve ören yerlerini ilk giriş tarihinizden itibaren 3 gün boyunca ziyaret edebilmenizi sağlamaktadır. Satış fiyatı 190 TL dir.

Museum Pass Akdeniz

Ülkemizin en güzel yerlerinden olan Akdeniz bölgesi için yani Antalya, Mersin, Adana ve Denizli’de bulunan müze ve ören yerlerini ilk giriş tarihinizden itibaren 7 gün boyunca ziyaret edebilmenizi sağlamaktadır. Satış fiyatı 325 TL dir.

Museum Pass Ege

Ege bölgesi için yani İzmir, Aydın, Denizli ve Muğla’da bulunan müze ve ören yerlerini ilk giriş tarihinizden itibaren 7 gün boyunca ziyaret edebilmenizi sağlamaktadır. Satış fiyatı 325 TL dir.

Müze Kart Nasıl Alınır?

Müze kart almak istiyorsanız ilk tercihiniz internette bulunan resmi site olsun. Buradan size uygun olan kartı belirleyip kolaylıkla sipariş verebilirsiniz. Adınız, soyadınız, TC. Kimlik numarası ve fotoğraf gibi bilgilerinizi girdikten sonra siparişinizi tamamlayıp satın alabilirsiniz.

Bir diğer satın alma yöntemi ise satış noktalarından Müze kartınızı almak olacaktır. Birçok müze ve ören yeri girişinde bulunan gişelerde size uygun olan kartı satın alabilirsiniz. Size en yakın satış noktasını görmek için buraya göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Zeugma Mozaik Müzesi
Zeugma Mozaik Müzesi – Gaziantep

Müze Kart Kimlere Ücretsiz

Müze Kart ücretsiz olan kişilerde bulunuyor. 18 yaşın üzerindeki öğrencilere, engelli vatandaşlara, Yükseköğretim Kurumuna bağlı üniversitelerde görev yapan öğretim üyelerine, Ortaöğretim kurumlarında eğitim gören yabancı öğrenciler ile yükseköğrenim kurumlarında önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarına devam eden yabancı öğrencilere ve KKTC vatandaşı öğrenciler ücretsiz yararlanmaktadır. Ayrıca 18 yaş altı öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için de ücretsiz faydalanılmaktadır.

Ayasofya Müzesi
Ayasofya Müzesi

Müze Kart Nerelerde Geçerli

Müze kart başka Türkiye olmak üzere, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dahil toplam 336 müze ve ören yerinde geçerli olarak kullanılabilmektedir. Bazı yerlerin iç kısımlarında özel işletmeler olmasından dolayı ayrıca ücrete tabi olan yerler var. Ayrıntılı müze ve ören yerlerini incelemek için lütfen buraya tıklayınız.

Ayşe YAMAN
Ayşe YAMANhttp://www.ayseturanyaman.com
Merhaba! Ben Ayşe. 2008 Gazi Üniversitesi Çevre Sağlığı ve 2015 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hemşirelik Mezunuyum. Bir Kamu Kurumunda Çevre Sağlığı Teknikeri olarak görev yapmaktayım.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
188TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Türkiye’de Tarihte İz Bırakmış Saat Kuleleri

Ülkemizde tarihe tanıklık etmiş o kadar çok eser bulunuyor ki, her yeri gezmeye ve her şeyi yazmaya gerçekten zaman yetmiyor. Gezdiğimiz, gördüğümüz kadar ilgi...

Son Yazılar