Pamukkale

İnsanın ömründe ölmeden önce mutlaka görmesi gereken yerler listesi yapsak, bunlardan biri kesinlikle Pamukkale olacaktır. Ülkemizin tanıtım simgelerinden biri olan Pamukkale, yer altından çıkan termal suların hava ile buluşması sonucunda pamuk gibi beyaz traverten oluşturuyor. Bu suların birikerek akması ile küçük havuzlar oluşmuş ve kat kat beyaz travertenler oluşmuş. Yılda yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret ettiği Pamukkale’yi, hala görmediyseniz çok şey kaçırdınız demektir.

Daha önce “Kışın Türkiye’de Gezebileceğiniz 10 Yer” konusunda Pamukkale’ye kısaca değinmiştim. Yazıyı okumak için lütfen tıklayınız.

Pamukkale Hakkında

Pamukkale, Denizli ili Pamukkale merkez ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Travertenler ile ön plana çıkmış olan Pamukkale, aslında Hierapolis Antik Kenti ile yan yana bulunmakta. Bergama Krallarından II. Eumenes tarafından M.Ö. 2.yy. da kurulmuş. Adını, Bergama krallığının efsanevi krallarından Telephos’un karısı olan Hiera’dan aldığı sanılmaktadır. Antik kent deprem kuşağında bulunmasından, yaşanmış olan depremlerde yıkılmış ve tekrar tekrar yeniden inşa edilmiş. Zaman içerisinde yaşanan depremlerden dolayı Helenistik niteliğini kaybetmiştir. Kentte uzunlamasına yaklaşık 1 km. uzunluğunda ana cadde ve bu caddeleri hem paralel hemde diklemesine bölen caddeler bulunmaktadır. Kentin bir çok yeri 7. yy. daki depremde yıkılmış ve kimliğini kaybetmiştir. Selçukluların hakimiyeti sonrası depremlerden dolayı kent terk edilmiştir.

Pamukkale Travertenleri
Pamukkale Travertenleri – Denizli
Gez Gör Bence İnstagram

Görünümü ile adeta dünyaca üne kavuşmuş olan Pamukkale travertenleri, Hierapolis Antik Kenti ile birlikte UNESCO Dünya Kültür ve Doğal Miras Listesinde yer almaktadır.

Pamukkale Travertenlerinden akan sıcak termal suyun şifalı su olduğu inancı Hierapolis kentini sağlık ve güzellik merkezi haline getirmiş. Tabi depremlere dayanamayan kent zamanla terk edilmiş fakat yüz binlerce ziyaretçi buraya yine gelmeye devam etmiş.

Pamukkale’ye gelince antik kenti gezip, tiyatrodan manzarayı izledikten sonra travertenlerde sıcak termal suya mutlaka girmelisiniz.

Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Pamukkale’ye nasıl gidilir?

Pamukkale, Denizli kent merkezine yaklaşık 17 Km. mesafede bulunuyor. Aydın Antalya Muğla ve İzmir gibi büyük sahil kentlerine geçiş güzergahı üzerinde bulunan Denizli, hemen her yerden otobüs bulabilirsiniz. Buradan Pamukkale’ye direk otobüs bulunabilmekte. Ayrıca kenti aracınız ile giderseniz, Pamukkale ve Hierapolis Antik Kentinin 2 girişi bulunuyor. Beldeye girişte sağa giderseniz öncelikli travertenlerin olduğu kapıdan giriş yapıyorsunuz. Diğer yolu devam ederseniz önce antik kenti içerisindeki caddeyi takip ederek travertenlere ulaşabiliyorsunuz.

Pamukkale
Pamukkale – Denizli

Pamukkale’ye en yakın hava yolu ulaşımı Çardak Havalimanından sağlanabilir. Yaklaşık 70 Km. mesafede bulunan çardak havalimanından özel araç kiralayarak Pamukkale’ye ulaşabilir ya da Havalimanı servisleri ile Denizli kent merkezinde bulunan otogardan tekrar Pamukkale’ye doğru otobüs kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Denizli – Eskişehir (Pamukkale Ekspresi) ve İzmir – Isparta (Göller Ekspresi) arası TCDD tarafından tren taşımacılığı yapılıyor. Dilerseniz Pamukkale Ekspresi veya Göller Ekspresini kullanarak Denizli’ye ulaşabilirsiniz.

Pamukkale Ekspresi (Hareket saatleri için tıklayınız) 

Göller Ekspresi (Hareket saatleri için tıklayınız) 

Pamukkale’ye ne zaman gidilir?

Pamukkale ve Hierapolis antik kenti yaz kış ziyarete açık. Genellikle yaz ve ilk bahar aylarında ziyaretçi sayısı artmaktadır. Ben ilk gittiğimde nisan ayı gibi tam sıcakların başlamadığı dönemde gittim. Termal sıcak akan suya girince Pamukkkale’nin güzelliğini daha iyi anlıyorsunuz. Daha sonra kış ayında bir gurupla gitmiştim. Kışın çok ziyaretçi gelmiyor fakat sıcak havuzda yüzmesi daha çok keyifli oluyordur. Bence siz havaların daha güzel olduğu ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret etmelisiniz. Hiç değilse antik kent ve travertenlerde keyifli vakit geçirir ve güzel fotoğraflar çekinirsiniz.

Hierapolis Antik Kenti
Hierapolis Antik Kenti – Denizli

Pamukkale’de nerede kalınır?

Travertenler ve Hierapolis antik kenti, Pamukkale mahallesinin hemen yanında bulunuyor. Burada bir çok termal otel ve konaklama merkezi bulunmaktadır. Pamukkale’de çıkan termal suyun çevre civarlarda da çıkması bölgenin sağlık turizmi açısından merkez olmasını sağlamış. Bundan dolayı en küçükten, en lüksüne kadar otel bulmak mümkün.

Ayrıca Pamukkale mahallesine 7 km. uzaklıkta bulunan Karahayıt mahallesinde de bir çok termal otel ve konaklama merkezi bulmak mümkün.

Pamukkale hakkında kendi notlarım

Pamukkale ülkemizin simgelerinden biri. Bu kadar doğal güzelliği bulunan bir yer yıllarca hep önemli bir konumda yer almış ve hala almaya devam ediyor. Yılda yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret ettiği bu yeri hala görmediyseniz, mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum. Bembeyaz travertenlerin üzerinde kat kat oluşan sıcak termal suyun içerisinde yüzünce bu dediklerime hak vereceksiniz.

Biz gezdik gördük, Sende gez gör bence..

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
180TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Toparlar Şelalesi

Gençlik yıllarımın okuldan kaçma anlarında her zaman kendine yer bulmuş bir mekân var; adı Toparlar Şelalesi. Yazın serin akan suyuna girdiğin zaman kendini bulduğun...

Son Yazılar