Patara Kum Tepeleri

Ülkemizde pek görülmeyen çöl havası yaratan, önce fotoğraf severlerin ilgisini çekmiş daha sonraları ise sosyal medya da beğenilmesi ile birlikte birçok yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğramış bir yer burası. Yıllar önce usta sanatçılar Kemal Sunal ve Şener Şen‘in oynadıkları “Tosun Paşa” ve İbrahim Tatlıses‘in oynadığı “Sabuha” filmleri burada çekilmiş. Uzun zamandır popüler olmasına rağmen geçen hafta gitme fırsatı bulduğumuz Patara kum tepeleri, insan akınına uğramasında her yer insan ve ayak izi olmuş durumda. Fotoğrafçı gözüyle bakmak gerekirse bu kadar ziyaretçinin ayak izleri ortamın doğallığını bozuyor. Yine de ülkemizde doğal yollardan oluşan çöl havası yaratan bu yer, gidilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Birçok ziyaretçi gün batımını bu eşsiz manzarada izlemek için buraya akın ediyor. Şimdiye kadar hala gitmediyseniz, ilerleyen gezi planınıza burayı mutlaka dahil etmenizi tavsiye ediyorum.

Bu yazımda “Patara Kum Tepeleri hakkında, Patara Kum Tepeleri nerede, Patara Kum Tepeleri gezilecek yerleri, Patara Kum Tepeleri’ne nasıl gidilir, Patara Kum Tepeleri’ne ne zaman gidilir, Patara Kum Tepeleri’nde nerede kalınır, Patara Kum Tepeleri’nde ne yenir içilir” kısaca “Patara Kum Tepeleri Gezi Rehberi” başlıklarını ele alacağız.

Patara Kum Tepeleri
Patara Kum Tepeleri – Kaş – Antalya

Patara Kum Tepeleri Hakkında

Patara Antalya ili Kaş ilçesi sınırları içerisinde kalan Patara Plajında bulunan rüzgârın kumlardan oluşturduğu tepeciklerdir. Gelemiş mahallesinin hemen yanı başında, Patara antik kenti bulunmakta. Plaj adını antik kentten almış. Milattan önce 8. yüzyıla dayanan bir geçmişi olan Patara Antik kenti, adeta Mısırda olan çöllerini andırmakta. Gelemiş, Kamışlık veya sazlık anlamına gelen Yunanca “Kalamis” kelimesinden Türkçeye girmiş. Mahalle, kendine göre küçücük turistik bir yer ve konaklamak için apart otel, kamp alanları bulunmakta. Patara Plajı, antik kenti ve kum tepeleri buranın popülerliğini arttırmış. Yakın çevrelerden düğün dış çekimi için gelenlerin yanında sadece gün batımını izlemek için gelen ziyaretçiler oldukça fazla. Sizde bu harika anı izlemek için kum tepelerine çıkabilirsiniz. Tabi hazırlıklı gelmekte fayda var.

Gez Gör Bence İnstagram

Patara Kum Tepeleri Gezilecek Yerler

Patara Kum Tepeleri gezilecek yerden çok görülecek yerler listesine eklemeliyiz. Gün içerisinde ya da gün batımında 1 2 saat bulunmak yeterli. Çevresinde Patara Plajı ve antik kent bulunuyor. Bir gününüzü buraya ayırmak isterseniz, gün içerisinde plajda denize girebilir, antik kenti turlayabilirsiniz. Günün en güzel anında yani gün batımında da kum tepelerine çıkarak günü harika bir şekilde sonlandırabilirsiniz. İlerleyen zamanda Patara Antik Kenti ve Plajını ayrıca ele alacağım. Şimdi sadece oluşumuyla ülkemizde tek olan Patara Kum Tepelerini ele aldığımdan antik kent ve plaja değinmeyeceğim.

Patara Kum Tepeleri
Patara Kum Tepeleri – Kaş – Antalya

Patara Kum Tepeleri’ne nasıl gidilir?

Kum tepeleri, Antalya ve Muğla sahil karayolu üzerinde bulunmakta. Muğla il sınırına yakın bir konumda Antalya’nın son mahallelerinden olan Gelemiş’in hemen yanı başında. Kum Tepeleri Antalya il merkezine 230 Km. Kaş ilçe merkezine 43 Km. Fethiye’ye 73 Km. ve Muğla il merkezine 196 Km. mesafede bulunmaktadır. Patara Kum Tepelerine gitmek için Kaş istikametinden Muğla yönünde ilerlerken Kalkan’ı geçtikten bir süre sonra kavşakta Patara levhasını göreceksiniz ve sola sapacaksınız. Ya da Fethiye istikametinden Kaş yönünde ilerlerken Ova mahallesini geçtikten sonra kavşakta Patara levhasını göreceksiniz ve sağa sapacaksınız. Bu yönde ilerlediğiniz vakit Gelemiş mahallesinin içerisinde giriyorsunuz. Burada mahalle meydanına geldiğinizi göreceksiniz. Önce sağa sonra sola saparak ağaçların arasından ilerleyip tepeye tırmanmaya başlayacaksınız. Ormanın içinden devam edin. Yolun kalan kısmı biraz bozuk ve hiçbir yere sapmadan ilerlediğinizde araçların park ettiği noktaya aracınızı park edin. Park ederken aracınızı çok kum içerisine sokmayın, sonra çıkaramayabilirsiniz.

[Patara Kum Tepeleri konum bilgisi için lütfen tıklayınız]

Patara Kum Tepeleri Ulaşım Haritası

Patara Kum Tepeleri’ne ne zaman gidilir?

Ziyaretçiler buraya genelde havanın güzel olduğu zamanlarda ziyaret ediyorlar. Bu yoğunluk yaz aylarında artıyor elbette. Antalya ve Muğla’ya gelen yerli ve yabancı turistler mutlaka buraya uğruyorlar. Geriye kalan aylarda ise daha sakin ziyaretçi buraya geliyor. Biz ekim ayı içerisinde gitmemize rağmen oldukça kalabalıktı. İlerleyen kış aylarında, güneşli bir günde yine gidip daha sakin halini de görmek istiyorum.

Patara Kum Tepeleri’nde nerede kalınır?

Patara Kum Tepeleri tüm gününüzü alacak şekilde gezilecek bir alan değil. Yukarıda bahsettiğim üzere Gelemiş’de birbirinden güzel apart, pansiyon ve oteller bulunuyor. Hatta nezih kamp alanları da bulunmakta. Ben Fethiye’den gidip geldiğim için konaklamadım. Patara Delfin Otel, Patara Apollan Otel ve Flower Pansiyon yol üzerinde gözüme çarpan bir kaç yer. Konaklamak için Gelemiş’te bulunan bu konaklama merkezlerini değerlendirebilirsiniz.

Patara Kum Tepeleri hakkında kendi notlarım

Patara Kum Tepeleri hakkında bir şeyler eklemek istersem; bu kadar yakınımda olmasına rağmen uzun zamandır gitmek istediğim, fakat 2020 yılı içerisinde gitme fırsatı bulabildiğim bir yer. Bazen her istediğimiz olmuyor ve ertelemek zorunda kalıyoruz. Bu kadar doğal bir oluşumun çok iyi korunması lazım. Yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramasından her yer ayak izi oluyor. Tabi araç park etmek sıkıntılı oluyor. Ayrıca aracınızı dikkatli park etmelisiniz, çünkü kuma batabiliyor.

Kumlar çok ince ve doğal oluşumu sayesinde sizi manzaraya hayran kalıyorsunuz. Ayrıca denize batan güneş manzarası kesinlikle izlenmesi gerekiyor. Biz çocuklarla çok eğlendik ve birçok fotoğraf çektik. Şimdiye kadar gitmediğime pişman oldum desem yeridir. Eğer Siz de Patara Kum Tepelerine gelmediyseniz, ilk fırsatta gitmenizi tavsiye ediyorum.

Biz gezdik gördük, Sen de gez gör bence..

Ayşe YAMAN
Ayşe YAMANhttp://www.ayseturanyaman.com
Merhaba! Ben Ayşe. 2008 Gazi Üniversitesi Çevre Sağlığı ve 2015 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hemşirelik Mezunuyum. Bir Kamu Kurumunda Çevre Sağlığı Teknikeri olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
180TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

2022 Resmi ve Dini Bayram Tatil Günleri

2020 yılında yaşadığımız gibi yılın ilk yarısının Covid-19 gölgesinde evde kapanma ve sokağa çıkma yasakları ile geçirdik. Havaların ısınması ile yaz aylarında biraz olsun...

Son Yazılar