Rum Kale

Bir hafta sonu nerelere gidilebilir sorusuna en güzel cevaplardan biri Rum Kale. Özellikle ilkbahar aylarında yemyeşil ovanın içerisinde kurulmuş fıstık bahçelerin arasından süzülerek ulaşıyorsunuz Kaleye. Fırat Nehrinin hemen yanında kurulmuş olan Kale, eşsiz manzarası eşliğinde tekne gezisi yapabiliyorsunuz. Nehrin diğer yanında bulunan Halfeti aslında bu tekne gezilerinin bir parçası, ama Halfeti’yi ayrı bir konu olarak ele alacağım. Son yıllarda sosyal medya da fotoğrafları popüler şekilde paylaşılan Rum Kale, birçok kişi tarafından ziyaret edilmekte. Böylesine güzel manzarası bulunan kaleyi hala görmediyseniz, Güneydoğu Anadolu turunuza mutlaka dahil edin. Dilerseniz gelin hep birlikte Rum Kale konusunu ele alalım.

Ayrıca kişisel sitemde ilk gittiğim 2018 yılında ele aldığım Rum Kale yazımı okuyabilirsiniz.

Rum Kale
Rum Kale – Yavuzeli – Gaziantep

Rum Kale Hakkında

Rum Kale, Gaziantep Yavuzeli ilçesi sınırları içerisinde kalan Merzimen çayını Fırat nehri ile birleştiği noktada dik kayaların üzerinde bulunmaktadır. Rum Kale antik dönemden bulunduğumuz bu zamana kadar Şitamrat, Kal-a Rhomayta, Hromklay, Ranculat, Kal-at el Rum, Kal-at el Müslimin, Kale-i Zerrin (Altın Kale) ve en sonunda Rum Kale gibi birçok değişik isimlerle adlandırılmış. Böylesine dik yamaçta kurulan Rum Kale, geçmiş dönemlerde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Geç Roma ve Orta çağ dönemlerinde antik bir kale olarak kullanılırken, erken Hristiyanlık dönemlerinde ise önemli bir teoloji merkezi olarak kullanılmış. Kale Romalılar döneminde akınları ve saldırıları kesmek amacıyla arka sırt kısmı sert bir şekilde oyulmuş. Diğer uç kısmı nehre bakan ve keskin bir yapıya sahip. Böylelikle tehlikelerden korunaklı bir yapısı bulunuyor.

Gez Gör Bence İnstagram

Rum Kale’ye nasıl gidilir?

Rum Kale Gaziantep ile Adıyaman yolu üzerinde bulunan Yavuzeli sınırları içerisinde bulunuyor. Gaziantep tarafından gelmek isterseniz Yavuzeli kent merkezinin içerisinden düzgün bir yol mevcut. Gaziantep’den Yavuzeli arası yaklaşık 40 Km ve Yavuzeli Rum Kale arası 35 Km. dir. Adıyaman’dan ulaşım için yine Yavuzeli kent merkezinden Rum Kale yönünde ilerlediğiniz vakit ulaşabilirsiniz. Ulaşımın bir diğer yolu Şanlıurfa’nın ilçesi olan Halfeti üzerinden sağlanabilir. Gezi tekneleri ile Rum Kalenin eşsiz manzarasını Fırat Nehri üzerinde görebilirsiniz.

Rum Kaleye en yakın Havayolu ulaşımı Gaziantep Havalimanından sağlanabilir. Öncelikle Havalimanından Gaziantep kent merkezine gelmeniz gerekecek. Gaziantep’i gezmeden de Rum Kaleye direk geçilmez. Zaten Gaziantep 1 2 günde gezmeyle bitmez. Bitirenler emin olun birçok görülmesi gereken yeri atlıyordur. Sizin için en güzel tavsiye Gaziantep’i gezebilmek için ayrıca 3-4 gün ayırmanız ve Rum Kale için gün içerisinde 3-4 saat yeterli olacaktır.

Rum Kale’ye ne zaman gidilir?

Rum Kale en güzel ilkbahar mevsimlerinde güzel oluyor. Bütün her yer yemyeşil olduğu ve çiçek açtığı zaman aralığında kesinlikle gelip görmenizi tavsiye ederim. Hem havalar çok sıcak olmuyor hem de gökyüzü tertemiz ve mis gibi oluyor. Ben ilk gittiğimde yaz aylarının son günleriydi, fotoğrafta göründüğü gibiydi. Daha sonra mart ayının ilk günlerinde gittiğimde her yer yeşildi fakat yağmur yağdı yağacak gibiydi. Tam istediğim bir zaman aralığını açıkçası bende tutturamadım.

"<yoastmark

Rum Kale’de nerede kalınır?

Rum Kale tam olarak bir yerleşim yeri olmadığından, kalınabilecek herhangi bir yeri bulunmuyor. Ancak en yakın Halfeti veya Gaziantep’te kalınabilecek yerler bulabilirsiniz. Zaten günü birlik kısa bir tur ile Rum Kale’yi görebileceğiniz için merkezi olan Gaziantep’i tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Gaziantep hakkında yazmış olduğum içerik için lütfen tıklayın.

Rum Kale hakkında kendi notlarım

Rum Kale yöre halkı tarafından hafta sonu kafa dinlemek ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği harika güzellikte bir yer. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yeni yapılan sosyal ve piknik alanları ile de bu konuda güzel bir adım atmış durumda. Nehir üzerinde yapılan kısa tekne turları da gayet ilgi çekici. Yerli yabancı birçok kişi tarafından ilgi ile ziyaret edilen Kale, Fırat nehri üzerinde birçok spor ve su oyunları da düzenlenmektedir. Son zamanlarda oldukça popüler olmaya başlayan Rum Kale’yi hala görmediyseniz, mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
180TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Google Haritalar ile Rota Planlaması

Neredeyse artık hepimiz günlük hayatımızda yön ve harita bilgisi olarak Google maps’ı kullanıyoruz. Bu çok karmaşık gibi gözüken haritalar uygulaması aslında çok kullanışlı bir...

Son Yazılar