Ana SayfaTürkiyeEge BölgesiSaklıkent Kanyonu ve Milli Parkı

Saklıkent Kanyonu ve Milli Parkı

Ülkemiz adeta bir kanyon cenneti diyebiliriz. Coğrafi yapımızın uygun olmasından dolayı eşsiz güzellikte onlarca kanyona rastlamak mümkün. Görülemeye değer bu kanyonlar hakkında daha önce bir yazı derlemiştim. Türkiye’de görülmesi gereken 10 Kanyon yazımı okumak için lütfen tıklayınız.

Muğla’mızın en çok bilinen yerlerinden ve simgelerinden biri olan Saklıkent Kanyonu Milli Parkı özellikle yaz aylarında oldukça yoğun oluyor. Buz gibi suyu inanılmaz soğuklukta ve yazın bunaltıcı sıcaklarında birebir. Derin kanyonu ise kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Bu yazımda “Saklıkent Kanyonu hakkında, Saklıkent Kanyonu nerede, Saklıkent Kanyonu’na nasıl gidilir, Saklıkent Kanyonu’na ne zaman gidilir, Saklıkent Kanyonu’nda nerede kalınır, Saklıkent Kanyonu’nda ne yenir içilir” kısaca “Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberi” başlıklarını ele alacağız.

Saklıkent Kanyonu
Seydikemer, Saklıkent Kanyonu – www.blog.obilet.com

Saklıkent Kanyonu ve Milli Parkı Hakkında

Gez Gör Bence İnstagram

Kanyonun keşfi çok eskilere dayanmıyor. Anlatılanlara göre 1988 yılında bir çoban tarafından tesadüfen bulunuyor. Çoban Ekrem bir gün hayvanlarını otlatırken farkında olmadan kanyonun içine girer ve gördüğü manzaraya hayran kalır. Böylelikle Çoban Ekrem, kanyonun ilk keşfini de yapmış olur.

1995 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Erdal İnönü kanyonu ziyaret etmesiyle Saklıkent Kanyonunun ünü ülke geneline yayılmıştır. 1996 yılında ise Saklıkent Milli Park statüsüne kavuşur.

Milli park Muğla Antalya sınırını çizen Eşen Çayı’nın kolu Karaçay üzerinde bulunuyor. Fethiye sınırları içerisinde iken 2014 yılında Muğla’nın Büyük Şehir Belediyesi olması ile birlikte Seydikemer ilçesi sınırları içerisinde kalmıştır.

Kanyon suyun kolaylıkla aşındırabildiği kalkerli bir yapıya sahiptir. Uzunluğu 18 Km. derinliği ise 200 Mt. civarındadır. Debisi yüksek buz gibi çıkan suyunda uzun süre durmak cesaret istiyor. Yazın bile kanyonun girişine yüksek debide çıkan sudan geçebilmek gerçekten çok zor. Ayrıca kanyonda yürümek istiyorsanız yanınıza kesinlikle suda ve çamurda yürüyebileceğiniz özellikte bir ayakkabı almalısınız. Terlik ile yürümek gibi bir hataya düşmeyin derim 🙂

"<yoastmark

Saklıkent Kanyonu ve Milli Parkına nasıl gidilir?

Kanyon, Muğla Antalya il sınırında, Seydikemer ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. En kolay ulaşım karayolu ulaşımıdır. Seydikemer ilçe merkezine yaklaşık 21 km. Fethiye ilçe merkezine yaklaşık 44 km. Antalya kent merkezine ise yaklaşık 193 km. mesafede bulunmaktadır.

Kanyona Fethiye yönünden gidebilmek için, sahilden Antalya yolu kavşağını geçtikten sonra Seydikemer kent merkezi sapağından sağa dönerek yolu ve levhaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Denizli üzerinden gidebilmek için, Seydikemer kent merkezi girişinde bulunan ışıklardan sola dönerek kanyona ulaşabilirsiniz. Antalya sahil yolu üzerinden ulaşabilmek için ise Kınık mahallesini geçtikten sonra sağa yol ayrımını takip ederek ya da buradan sapmadan yola devam ettiğinizde ileride Alaçat mahallesinde yine sağa yol ayrımını takip ederek kanyona ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Fethiye otogarından kalkan toplu taşıma araçları ile de kanyona ulaşmak mümkün.

Muğla Büyük Şehir Belediyesinin düzenlediği otobüs sefer saatlerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

[Saklıkent Kanyonu ve Milli Parkı konum bilgisi için lütfen tıklayınız]

Saklıkent Kanyonu Ulaşım Haritası

Saklıkent Kanyonu ve Milli Parkına ne zaman gidilir?

Kanyon içerisinde debisi yüksek ve buz gibi suyu nedeniyle yazın sıcak günlerinde gitmek daha uygun. Zaten yazın tatil amacıyla Fethiye ve civarına gelen binlerce turist buraya akın ediyor. Günün her günün çok kalabalık oluyor. Yazın siz de sıcaklardan bunalıyorsanız, kendinizi Saklıkent Kanyonuna atabilirsiniz.

"<yoastmark

Saklıkent Kanyonu ve Milli Parkı hakkında kendi notlarım

Saklıkent Kanyonu yazın çok kalabalık oluyor. Ama buz gibi suyu, kanyon içinde eğlenceli yürüyüş ile hakkını veriyor. Kanyona giriş ücretli. Yetişkinler için 10 TL, Öğrenci için 5 TL gibi giriş ücreti alınıyor.

Kanyon dışında çay kenarında birçok restoran bulunuyor. Buz gibi akan çay suyu üzerine kurulmuş köşklerde serinlemek ve balık yemek harika. Balık diyorum çünkü buz gibi su havuzlarında çok güzel balık yetiştiriliyor.

Böylesine eşsiz bir doğa harikasını hala görmediyseniz, kesinlikle ilk fırsatta buraya uğramanızı tavsiye ederim.

Biz gezdik gördük, Sende Gez Gör Bence..

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
188TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Ekincik

Mavi tura çıkmışsanız ve Egenin en güzel koylarında geziyorken uğradığınız koylardan birinin adıdır Ekincik. Sessiz sakin mavi ile yeşilin birleştiği yerde olan Ekincik kampçıların...

Son Yazılar