Ana SayfaTürkiyeAkdeniz BölgesiTürkiye’nin Maldivleri: Salda Gölü

Türkiye’nin Maldivleri: Salda Gölü

Maldivlerin en eşsiz turkuaz renkli denizini bilmeyen yoktur. İşte Salda gölü de ülkemizin Saldivleri. Marsın yüzey özelliklerini dünyada taşıyan iki yerden biri olan Salda Gölü, eşsiz görünümüyle harika güzelliğiyle sizleri bekliyor. Eskiden yöre halkından başka çok fazla bilinmezken daha temiz ve daha güzeldi. Artık yerli yabancı herkesin uğrak yeri oldu. Uzun zaman önce gitme fırsatı bulduğum Salda gölünü isterseniz gelin birlikte derleyelim.

Bu yazımda “Salda Gölü hakkında, Salda Gölü nerede, Salda Gölü’ne nasıl gidilir, Salda Gölü’ne ne zaman gidilir, Salda Gölü’nde nerede kalınır, Salda Gölü’nde ne yenir içilir” kısaca “Salda Gölü Gezi Rehberi” başlıklarını ele alacağız.

Salda Gölü Hakkında

Salda Gölü, Burdur ili Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. 44 Km. karelik bir alanda 184 mt. Derinliği ile Türkiye’nin derin göllerinden biridir. Bu doğa harikası 1989 yılında “Doğal Sit Alanı” olarak belirlenerek koruma altına alınmıştır. Isparta ve Burdur çevresi göller yöresi olarak adlandırılmaktadır. Göller yöresinde bulunan birçok gölden farklı olarak stromatolik kayaç diye adlandırılan kireçtaşına benzer bir yapıdan oluşmaktadır. Dünyada sadece Kanada’nın kuzeyinde bir bölgede ve Salda gölünde bulunan bu kireçtaşına benzeyen kayaçlar, gölün yapısında magnezyum üretmesini sağlıyor. Bu yüzden gölün dibi, kıyıları gibi beyaz bir renge sahip. Gölün su ve kum yapısında soda, kil ve magnezyum bulunduğundan, birçok cilt hastalığına da iyi gelmektedir.

"<yoastmark

Gez Gör Bence İnstagram

Eğer hala Salda Gölü’nü görmediyseniz çok şey kaçırdınız demektir. Yolunuz buralara düşerse mutlaka uğramadan geçmeyiniz.

Salda Gölü Gezilecek Yerler

Salda Gölü zaten Burdur’un gezilecek bir noktası olduğu için bu konuya girmeyeceğim. Gölün çevresi boyunca en güzel görebileceğiniz yeri Salda Köyü taraflarıdır. Buradan Yeşilova ilçesi yönünde ilerlerken hemen solunuzda ormanlarla iç içe kamp alanlarını göreceksiniz. En güzel Salda Gölü anılarınızı buralarda ölümsüzleştirebilirsiniz.

Salda Gölü’ne nasıl gidilir?

Salda Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yani Burdur ile Denizli arasında bir yerde bulunuyor. Karayolu ile 2 farklı şekilde ulaşmanız mümkün. Eğer Denizli yönünden gidiyorsanız, Serinhisar ilçesini geçtikten sonra sola yol sapağı bulunmakta. Buradan iki şeritli Yeşilova yolunu takip ettiğiniz vakit göl hemen solunuzda kalacaktır. Eğer Burdur ya da Antalya tarafından geliyorsanız, Karamanlı ilçesinden Yeşilova yoluna girmeniz gerekmektedir. Yeşilova ilçesini 5, 6 Km kadar geçtikten sonra göl sağınızda kalacaktır.

Burdur il merkezine yaklaşık 76 Km.Denizli il merkezine 100 Km. mesafede bulunmaktadır. En yakın Havaalanı Isparta Burdur arasında bulunan Isparta Burdur havaalanıdır.

[Salda Gölü konum bilgisi için lütfen tıklayınız]

Salda Gölü Ulaşım Haritası

Salda Gölü’ne ne zaman gidilir?

Göl, genellikle ilkbahar ve yazın ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Özellikle göl çevresi ormanlık alan olduğundan ve çadır kurabileceğiniz alanlar bulunduğundan bu zamanlarda kampçıların uğrak adreslerinden. Yazın gölün suları çekilmeye başlayınca, daha öncesinde sahilde ve sığ yerlerde gezen insanların ayak izleri meydana çıkıyor ve kötü bir görüntü oluşturmakta. Bunun için yaz mevsiminin sıcak zamanlarına kalmasanız daha iyi olur.

"<yoastmark

Salda Gölü’nde nerede kalınır?

Salda Doğanbaba, Kayadibi ve Salda köylerinin ortasında kalıyor. Bu köylerde ve yakın civarlarında birçok apart pansiyon ve kamp alanları bulunmakta. Yeşilova ilçe merkezide yaklaşık 7 Km. mesafede bulunuyor. Uzun soluklu kalmak için size önerim, kamp yaparak o eşsiz güzelliğin sabahına uyanmak derim. Yemyeşil çam ağaçlarının içinde gölün hemen yanı başında bulunan bu kamp alanları çok güzel bir alternatif olacaktır. Ayrıca birçok ziyaretçi de Salda Gölü geçiş güzergâhlarının üzerinde olmasından 1 2 saat vakit geçiriyorlar. Sizin de kalmak gibi bir niyetiniz yok ise, gün içerisinde uğrayıp geçebilirsiniz.

Salda Gölü hakkında kendi notlarım

Artık sosyal medya ile birlikte ünü dünyaya yayılan Salda Gölü, kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Birçok ünlü, gezgin ve fotoğraf severin merak ederek uğradığı bu eşsiz güzellikteki gölü, sizde mutlaka uğrayın ve görün.

Biz Gezdik Gördük, Sende Gez Gör Bence..

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
188TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Türkiye’de Tarihte İz Bırakmış Saat Kuleleri

Ülkemizde tarihe tanıklık etmiş o kadar çok eser bulunuyor ki, her yeri gezmeye ve her şeyi yazmaya gerçekten zaman yetmiyor. Gezdiğimiz, gördüğümüz kadar ilgi...

Son Yazılar