Ana SayfaTürkiyeEge BölgesiSedir (Kleopatra) Adası

Sedir (Kleopatra) Adası

Geçmiş çağlarda bile güzelliği ile ön planda olmuş bir yer düşünün. Günümüzde de hala bu popülerliği devam ettiren ve güzelliğini korumaya çalışan yerin adıdır Sedir (Kleopatra) adası. Meşhur altın sarısı kumu ve Cedrae Antik Kenti ile bilinen ada, günümüzde koruma altına alınmış durumda. Gökova körfezinin masmavi sularının ortasında yemyeşil küçük bir yer olan Sedir Adası, ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

Sedir (Kleopatra) Adası Hakkında

Sedir Adası, Muğla ili ula ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Antik çağda Cedrae antik kentini barındırmış, adanın adı da bu şekilde anılmış. Dönemin aktif körfezlerinden olan Gökova (Keramos) Körfezi içerisinde yer almasından dolayı ada oldukça önemli bir konumda. Karya döneminin önemli şehirlerinden birisidir.

Sedir (Kleopatra) Adası
Sedir (Kleopatra) Adası – Milko Lukov

Cedrae antik kentine ait şehir duvarları, plaj ve antik tiyatro kalıntıları burada bulunmaktadır. Efsaneye göre, Kleopatra ve Antonius burada yüzmüşler ve plajın altın kumları özel olarak Kuzey Afrika’dan buraya gemilerle getirtilmiş. Bu çeşit altın sarısı kum sadece Mısır’da bulunmaktadır. Adanın batı ucunda yer alan kalıntılar Roma dönemine ait ve antik tiyatro alanı gayet iyi korunmuş durumda. Ayrıca bir de Agora var. Bölgedeki epigraflardan burada Apollon onuruna atletizm festivallerinin düzenlendiği anlaşılmaktadır.

Gez Gör Bence İnstagram

Sedir (Kleopatra) Adası’na nasıl gidilir?

Sedir Adasına ulaşım için Çamlık köyünde bulunan iskeleden veya Akyaka’dan günlük tekne turları ile ulaşım sağlanabilmekte. Çamlı köyüne ulaşabilmek için ise Muğla Marmaris istikametinde giderken yaklaşık 10. km den sonra Çamlı köyü tabelasını görünce sapmanız gerekmekte. Diğer ulaşım ise yine Muğla Marmaris istikametinde giderken Akyaka beldesine saparak limandan kalkan günlük tekneler ile sedir adasına ulaşılabilmekte. Plaja giriş ücretli. (Müze kart geçerli)

Sedir Adası (Kelopatra Plajı) konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Adaya en yakın yerlerşim yeri Marmaris’tir. En yakın hava alanı ise Dalaman havaalanıdır. Adaya en yakın iskele olan Çamlı iskelesi ile Marmaris arası yaklaşık 18 Km. mesafededir.

Sedir Adası Ulaşım Haritası

Sedir (Kleopatra) Adası’na ne zaman gidilir?

Sedir Adası’na genellikle yaz dönemlerinde turizm amaçlı düzenlenen tur tekneleri ile gidilmektedir. Körfez boyunca düzenlenen turların bir durağı da ada olmaktadır. Ada 1. Derecede sit alanı olmasından piknik ya da gidip kalınabilecek bir yeri yok. Ancak gezi veya tur tekneleri ile günübirlik adaya gidilebilmekte.

Sedir (Kleopatra) Adası hakkında kendi notlarım

Her Akyada’dan yapmış olduğum tekne turunda uğradığım Sedir (Kleopatra) adası, küçük ama simgesi haline gelmiş olan plajı ile beni büyülüyor. Eskiden bu kumsala girilebiliyorken artık girilememekte. İnsanların plajdaki kumlara zarar vermesinden dolayı buraya ayak basamıyorsunuz, fakat açık kısmında yüzebiliyorsunuz. Deniz suyunun berraklığını ve mükemmel görüntüsünü hissedebiliyorsunuz.

Eğer Siz de burayı görmek istiyorsanız, Akyaka’dan veya Çamlı köyünden kalkan teknelere veya tura katılmalısınız. Bu harika güzellikte ki yeri mutlaka görmelisiniz.

Biz gezdik gördük, Sende gez gör bence..

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
188TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo)

Dünyadaki vatandaşların diğer ülkelere seyahat ederek o ülkeye giriş, orada bulunma ve çıkışlarında kullandıkları yetkili kuruluşça verilen kimlik belgesine pasaport diyoruz. Bizim ülkemizde de...

Son Yazılar