Ana SayfaGez Gör RehberGez Gör ListelerSonbaharın Bütün Ahengi İle En Güzel Yaşandığı Yerler

Sonbaharın Bütün Ahengi İle En Güzel Yaşandığı Yerler

Yazın son günlerini yaşadığımız şu günlerde, sıcaklardan bunaldık diyebiliriz. Yaprakların döküldüğü, havaların soğuduğu ve duygusal anların mevsimi sonbahar, bir ay içerisinde kendini yavaştan göstermeye başlar. Bu sonbahar soğuklarında adeta bir renk cümbüşü yaşanır. Hepimizin bir yolculuğa çıktığı bu renk cümbüşünde, kim bu renklere hayran kalmaz ki?

Daha önce “Kışın Türkiye’de gezebileceğiniz 10 yer”  ve “Baharın Bütün Güzelliklerini içinde barındıran şirin şehirlerimiz” konularını ele almıştım. Dört mevsimin ayrı güzellikte yaşandığı ülkemizde, sonbaharın bütün ahengi ile en güzel yaşandığı yerleri sizler için derledim.

1- Yedi Göller Milli Parkı – Bolu:

Batı Karadeniz bölgesinin, doğasına hayran kalacağınız güzellikte bir yerden bahsediyorum. Yedigöller ülkemizin ilk milli parklarından biridir. Sonbahar mevsiminde fotoğrafçılar ve doğaseverler ziyaret etmektedir. Çünkü bütün ağaçları sonbaharın renklerini taşır. Bolu ili sınırları içerisinde bulunan Yedigöller, il merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunmakta. Milli parka giriş ücretli olup, kesinlikle gidip görmeniz gereken yerlerin başında gelmekte.

Yedigöller Milli Parkı
Yedigöller Milli Parkı – Bolu – tr.foursquare.com/akgun_kevser
Gez Gör Bence İnstagram

2- Karagöl Milli Parkı- Artvin:

Sonbaharın en güzel yaşandığı bir diğer yerin adı Karagöl’dür. Artvin’de bulunan Karagöl, Karadeniz’de görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Artvin’in doğusunda bulunan Karagöl Milli Parkı, Klaskur yaylasının yakınlarında yaşanan bir toprak kayması sonucu oluşmuştur. Yaylaları ile ünlü olan doğu karadeniz bölgesinde bu denli güzel tabiat parkını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Artvin il merkezine yaklaşık 86 km ve Şavşat ilçe merkezine 18 Km mesafede bulunmaktadır.

Karagöl Milli Parkı
Karagöl Milli Parkı – Artvin – www.dha.com.tr

3- Abant Gölü Tabiat Parkı – Bolu:

Yukarıda Yedigöller’den bahsettik. Abant gölü, Yedigöller milli parkında bulunan bu göllerden ayrı bir göl ve milli park, ayrıca Bolu ilinin ender güzelliklerinden biridir. Abant dağları üzerinde oluşmuş krater ve birikinti gölüdür. 1328 metre yükseklikte bulunan göl, yılın her mevsiminde farklı bir güzelliğe bürünmekte. Göl çevresinde piknik, kamp, doğa yürüyüşleri gibi çeşitli sportif faaliyetler yapabilirsiniz. Abant gölü çevresinde otel ve konaklama yerleri mevcuttur. Bolu il merkezine yaklaşık 40 km mesafede bulunmaktadır.

Abant Gölü Tabiat Parkı
Abant Gölü Tabiat Parkı – Bolu – www.garenta.com.tr

4- Kovada Gölü Milli Parkı – Eğirdir, Isparta:

Göller yöresi olarak adlandırılan Isparta ve çevresinde bulunan Kovada  Gölü Milli Parkı, benzersiz flora zenginliği ve yaban hayatı çeşitliliği ile kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Isparta’nın Eğirdir ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kovada Gölü, çevresinde bulunan ziyaretçi tanıtım merkezi, doğa araştırması, kamp yapma, yürüyüş ve manzara izleme noktaları gibi imkânlar sunmaktadır. Özellikle ağaçların sonbaharda sararıp düşmeleri ile birlikte çok güzel sonbahar fotoğrafları çekebilirsiniz. Kovada Gölü Milli Parkı Isparta il merkezine yaklaşık 66 Km ve Eğirdir ilçe merkezine 30 Km mesafede bulunmaktadır. Isparta il merkezinden Eğirdir yolunu takip ederek, Eğirdir’in çıkışından sağa levhaları takip ettiğiniz vakit Kovada Milli Parkına ulaşabilirsiniz.

Kovada Milli Parkı
Kovada Milli Parkı – Isparta – Muharrem Yaşar

5- Erfelek Tatlıca Şelaleleri – Erfelek, Sinop:

Doğanın içinde yıllarca gizli kalmış ve 1997 yılında Erfelek barajının yapımı sırasında keşfedilen Erfelek Şelaleleri, Dünyada eşi benzeri olmayan irili ufaklı toplamda 28 şelalenin bulunduğu bir doğa harikasıdır. Şelale Belediye tarafından kontrol altında olup girişler ücretlidir. Şelale etrafında doğayla iç içe piknik alanları bulunmaktadır. Özellikle yoğun ormanların bulunduğu şelale bölgesinde, sonbahar ile dökülen yaprakların sonucunda sapsarı bir görünüme kavuşarak, harika bir görünüme kavuşmaktadır. Erfelek ve tatlıca şelaleleri Sinop merkezine 45 Km ve Erfelek ilçesine yaklaşık 10 Km uzaklıkta bulunmaktadır.

Erfelek Şelaleleri
Erfelek Şelaleleri – Sinop – Oktay Kosovalı

6- Papart Ormanı – Şavşat, Artvin:

Ülkemizin en kuzey doğusunda Gürcistan sınırında ve Artvin ili sınırları içerisinde bulunmaktadır. Büyük oranda Volkanik kayaçlardan oluşan Karçal Dağı ile iç içe bulunan Papart ormanı, ılıman kuşağın karışık yapraklı ormanların en iyi örneklerinden biridir. Bu kadar yoğun yapraklı ağaçların bulunduğu orman, sonbaharda bütün ahengi ile kendini göstermekte ve kendine hayran bırakmaktadır. Ormanla iç içe bulunan Papart Vadisi ve Papart deresi mutlaka görmeniz gereken doğal alanlardan. Artvin il merkezine yaklaşık 90 Km mesafede bulunmaktadır. Artvin Şavşat yolunda ilerlerken, sola Meydancık yoluna saptıktan sonra 35 Km daha ilerlemeniz gerekiyor. Meydancık’ı geçtikten sonra Papart Ormanları ve Papart Vadisine ulaşabilirsiniz.

Papart Ormanı

7- Sülüklü Göl Tabiat Parkı – Bolu:

Bolu ile Sakarya il sınırında bulunan Sülüklü Göl, Batı Karadeniz’in en güzel doğal güzelliklerinden biridir. Biraz dağlık ve yollarının kötü olmasından kaynaklı, daha doğal kalmış ve insanlar tarafından doğası bozulmamıştır. Tektonik hareketler sonucunda oluşmuş set gölü özelliğini taşımaktadır. Çevresinde birkaç gölün daha bulunduğu Sülüklü göl, gelip kafa dinleyebileceğiniz, doğa ile iç içe harika bir yer diyebiliriz. Bolu zaten milli parklar konusunda oldukça zengin. Göl çevresinde işletme bulunmamakta. Yerleşim yerlerine de biraz uzak bir konuma sahip. Doğanın çok yoğun yaşandığı bu bölgede sonbaharın en güzel renkleri ile karşılaşabilirsiniz. Sülüklü Göl, Sakarya il merkezinden yaklaşık 72 Km ve Bolu il merkezinden yaklaşık 97 Km mesafede bulunmaktadır. Sakarya’dan ulaşmak için, Akyazı, Dokurcun Köyü yolunu takip etmeniz gerekiyor. Dokurcun Köyüne ulaştıktan sonra Sülüklü göl tabelasını takip ederek göle ulaşabilirsiniz. Bolu ‘dan ulaşmak için, Göynük, Taşkesti yolunu takip etmeniz gerekiyor. Taşkesti’den sonra Dokurcun köyüne ulaşıp, Sülüklü göl levhalarını takip ettiğiniz vakit göle ulaşabilirsiniz.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı
Sülüklü Göl Tabiat Parkı – Bolu – canlidostlar.com

8- Belemedik Tabiat Parkı – Pozantı, Adana:

Adana’ya bağlı Pozantı ilçesinin güney doğusunda bulunan Belemedik Tabiat parkı, Torosların ortasında kalmış doğadan nasibini güzel bir şekilde almış harika bir yer. İçerisinden Çakı suyu Çayı ve Ankara Adana Tren yolu güzergâhı geçmektedir. Özellikle sonbahar mevsimlerinde bu tren yolu ve trenlerle birlikte çok güzel temalar oluşturduğundan, birçok ziyaretçi ve fotoğrafçı tarafından ziyaret edilmektedir. Osmanlı döneminde yapılan tren yolunda çalışan Alman işçilerin kullandığı yapılar ve mezarlıklar bu bölgede mevcuttur. Rakım olarak biraz yüksek bir konumda bulunan Belemedik Tabiat Parkı, sonbaharın en güzel hali ile sizleri bekliyor.  Belemedik Tabiat Parkı Adana Ankara otoyolu ve karayolu üzerinde bulunmaktadır. Adana il merkezinden yaklaşık 110 Km ve Pozantı ilçe merkezinden 10 Km mesafede bulunmaktadır. Pozantı’dan Adana yönünde ilerler iken Pozantı çıkışından Belemedik levhalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Belemedik Tabiat Parkı
Belemedik Tabiat Parkı – Adana – 5agustosgazetesi.com

9- Kapadokya – Nevşehir:

Dört mevsimde de sizi kendine hayran bırakacak bir yerden bahsediyorum. Kapadokya’ya hala gitmediyseniz kesinlikle tavsiye ediyorum gitmelisiniz. Ben yaklaşık 12 sene önce gittim, gördüm ve hayran kaldım. Üzerinden o kadar süre geçti ve ilk fırsatımda tekrar gitmeyi düşünüyorum. Nevşehir denilince ilk akla gelen şey, peri bacaları. Hatta ülkemizin simgelerinden biridir de. Bu güzellikleri en güzel balon turu ile görebilirsiniz. Ayrıca Kapadokya’nın enfes şarap mahzenlerini gezip, lezzetli şaraplarından tadabilirsiniz. Ürgüp, Avanos, Göreme, Ortahisar ve Uçhisar ilçelerinin olduğu bölgede peri bacaları dağınık bir şekilde bulunuyor. Burada sonbaharın en güzel halini bütün ahengi ile görebilirsiniz.

Kapadokya – Nevşehir – ntv.com.tr

10- Safranbolu – Karabük:

Mimarisi ile ünlü olan Safranbolu, geçmişi çok eski tarihlere kadar dayanmaktadır. Kızılırmak ve Filyos ırmakları arasında kalan Safranbolu, Hititler, Firigler, Lidyalılar, Persler, Pondlar, Romalılar, Selçuklular, Çabanoğulları Beyliği, Candaroğulları ve Osmanlı İmparatorluğu egemenliklerini sürdürmüşlerdir. 1927 yılında Zonguldak iline bağlı iken, Safranbolu’ya bağlı olan Ulus, Eflani ve Karabük bucakları Safranbolu’dan ayrılarak ilçe haline getirilmiştir. 1937 yılında Türkiye’nin ilk ağır sanayisi Karabük’e kurulması ile birlikte, Karabük hızla büyümüş ve 1995 yılında Ülkemizin 78. İli olmuştur. Safranbolu ise Karabük’e bağlı bir ilçe olarak kalmıştır.

Safranbolu, eski ahşap evleri, Arnavut kaldırımı sokakları ile çok şirin bir ilçedir. Eski dönemlerde ve Osmanlı döneminde mimarisine oldukça güzellik katılan Safranbolu, bu güzellikleri yüzyıllardır korumayı başarmıştır. Karadeniz bölgesinin batısında kalması nedeniyle, doğal güzellikleri de içerisinde barındırmaktadır. Sonbaharda bu güzellikler kartpostal gibi güzelleşmektedir. Daha önce “Baharın Bütün Güzelliklerini İçinde Barındıran Şirin Şehirlerimiz” yazımda Safranbolu’dan bahsetmiştim.

Gezebileceğiniz önemli noktaları ise, Safranbolu evlerinin yanında, Kent tarihi müzesini de gezebilirsiniz. Osmanlı döneminden ve Cumhuriyet döneminden kalma eserler bulunmaktadır. Safranbolu’da başka Tokatlı Kanyonu görülebilecek bir başka güzellikteki yerdir. 9 Km lik yürüyüş parkuru olan Tokatlı Kanyonu mutlaka görün.

Safranbolu’da birçok yerli ve yabancı turistler ziyaret etmektedir. Yörede pansiyon ve konak tarzı konaklama yerleri bulunmaktadır. Ayrıca çok büyük konaklama yeri bulunmadığı için mutlaka önce bir tarihte rezervasyonunuzu yaptırınız.

Safranbolu Karabük il merkezine yaklaşık 9 Km uzaklıkta bulunmaktadır. Kara yolu ile kolayca ulaşılabilecek bir noktada bulunan Safranbolu, Ankara’ya 230 Km ve İstanbul’a 400 Km mesafede bulunmaktadır. Eğer uçak ile ulaşım sağlayacak iseniz, en yakın Kastamonu havalimanını kullanabilirsiniz.

Safranbolu Evleri
Safranbolu Evleri – Karabük – www.ensonhaber.com

11- Uludağ Milli Parkı – Bursa:

Uludağ, Bursa’nın simgelerinden ve özellikle kayakçı tatilcilerin ilk tercih ettikleri yerlerin başında gelmektedir. Bursa’nın bu ormanları çok yapraklı ve sık oldukları için, özellikle sonbaharda sapsarı şekilde dökülmeleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Sonbahar mevsimi gelince bu manzaraları kesinlikle kaçırmayın.

Uludağ Milli Parkı, Bursa şehir merkezine yaklaşık 35 Km mesafede ve 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır.

Uludağ Milli Parkı
Uludağ Milli Parkı – Bursa -ZAFER PEKER/BURSA-İHA

12- İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı – Kırklareli:

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, Kırklareli’nin Demirköy ilçesi sınırları içerisinde İğneada’da bulunmaktadır. Sık ve yemyeşil orman olan Longoz Ormanları, Şehrin stresinden kaçanların tercih ettikleri güzellikte bir yer. Özellikle kampçıların keyif yapabileceği bir ortam diyebiliriz. Bu sık ve huzur dolu ormanlar sonbahar mevsiminde sarı ve kırmızı renklerine bürünerek adeta sizi kendine hayran bırakıyor.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, Demirköy ilçe merkezine yaklaşık 25 Km ve Kırklareli il merkezine 95 Km mesafede bulunmaktadır.

İğneada Langoz Ormanları Milli Parkı
İğneada Langoz Ormanları Milli Parkı – Kırklareli – igneada.tabiat.gov.tr

13- Nebiyan Dağı – Samsun:

Orta Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Samsun’un 19 Mayıs ilçesi sınırları içerisinde bulunan Nebiyan Dağı’nı, Karadeniz’in terası olarak nitelendirebiliriz. Sonbahar ile birlikte sık ve yapraklı ormanları renk cümbüşüne bürünüyorlar. Bu görsel şöleni görmeye gelen ziyaretçiler, adeta bu renk cümbüşüne hayran kalıyorlar. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız kesinlikle sonbahar mevsiminde buraya uğramalısınız.

Nebiyan Dağı, 19 Mayıs ilçe merkezine yaklaşık 30 Km ve Samsun il merkezine 60 Km mesafede bulunmaktadır. Samsun’dan Sinop istikametine giderken, 19 Mayıs ilçesinin hemen girişinden sola Karagöl-Düzköy istikametine dönerek buradan yaklaşık 30 km devam ettikten sonra ulaşabilirsiniz.

Nebiyan Dağı
Nebiyan Dağı – Samsun – habergazetesi.com.tr
Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
188TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Ihlara Vadisi

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ihlara Vadisi, giden ve görenleri kendisine adeta mest ediyor. Dümdüz uzanan ovaların içerisinde yemyeşil bir dünya olan Vadi,...

Son Yazılar