Ana SayfaGez Gör RehberGez Gör ListelerTürkiye'de Görülmesi Gereken 20 Şelale

Türkiye’de Görülmesi Gereken 20 Şelale

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi kendimi bu aralar nereleri gezsem diye sürekli bir plan ve altyapı çalışmasının içine attım. Bu planlamaları yaparken bazı şeyleri çok iyi araştırmak gerekiyor. Araştırmalarımın sonucunda almış olduğum notlarımı sizlerle paylaşmak istedim.

Daha önce ele almış olduğum konu Türkiye’de Görülmesi Gereken 10 Kanyon du. Bu kez başlığımızın adı “Türkiye’de Görülmesi Gereken 20 Şelale.” Ülkemiz coğrafi olarak çok zengin bir ülke. Aslında bu zenginlikleri anlatmaya sayfalar yetmez ama ben sadece ilk yirmi şelaleyi ele alacağım. Tabi sizlerinde ekleyecek olduğunuz şelaleler elbet olacaktır. Bunları ayrıntılı olarak yorumlarda paylaşabilirsiniz. Ülkemizde görülmesi gereken 20 şelale yi gelin hep birlikte inceleyelim.

1- Manavgat Şelalesi

2014 yılında balayına gittiğim zaman uğrama fırsatını bulduğum Manavgat Şelalesi gerçekten fotoğraflarda göründüğü gibi harika. Türkiye’nin en bilinen en güzel şelalesi. Manavgat’a yaklaşık 3 Km mesafede bulunan şelale Manavgat Çayı üzerinde oluşmuş 3 – 4 metrelik bir falezin üzerinden düşen çay suları oluşturuyor şelaleyi. Şehir gürültüsünden uzak sadece şelale sesiyle birlikte taze balık yemek istiyorsanız adresiniz Manavgat Şelalesi olsun.

Manavgat Şelalesi – Antalya
Gez Gör Bence İnstagram

2- Düden Şelaleleri

2014 yılında Manavgat’tan Antalya üzerinden Muğla’ya geçerken navigasyondaki düden şelalesi rotasını takip ettim. Beni havaalanının yanından deniz kenarında bir şelaleye getirmişti. Bende paylaşımda bulundum ve sonrasında farkına vardım ki düden şelalesi böyle bir yere benzemiyordu. Navigasyonun gazabına uğramış ve falezlerdeki aşağı düden dedikleri şelaleye gitmiştik. Bende yukarı Düden şelalesine gidememiştim. Ama muazzam bir manzarası varmış. Piknik alanları ve yine her zaman ki gibi hediyelik eşya satan mağazalarıyla yukarı düden şelalesi sizleri bekliyor. Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 Km uzaklıktadır. Özel araç ile gidecek olanlar Varsak Yolu’ ndan giderek şelaleye ulaşabilirler.

Düden Şelalesi - Antalya
Düden Şelalesi – www.manzara.gen.tr

3- Yerköprü Şelalesi

Türkiye’de görülmesi gereken 20 şelale den bir diğeri ise, Mersin’in Mut ilçesinde bulunan Yerköprü Şelalesi, şimdiye kadar görüp görebileceğiniz en güzel şelalelerden biri. Dağların arkasına gizlenmiş eşsiz güzellikte bir doğa harikası. Şelalenin arka kısmında bir mağara ve küçük bir göl bulunuyor. Şelale yaklaşık 30 metre yükseklikten düşüyor ve tabiat anıtı olarak kabul edildiğinden dolayı yüzmek yasak. Şelalenin girişi ücretli ve piknik alanı, mekan, restoran vs. şeyler bulunmuyor. Yiyecek ve suyunuzu kesinlikle dışarıdan getirmelisiniz. Şelaleye ulaşım ise bir noktaya kadar karayolu ile sağlanmakta. Aracınızı park ettikten sonra bir miktar yürümeniz gerekecek. Şelale Mut ilçe merkezine yaklaşık 35 Km uzaklıktadır.

Yerköprü Şelalesi - Mersin
Yerköprü Şelalesi – www.flickr.com/photos/sinandogan/30493465340

4- Erfelek Şelaleleri

Doğanın içinde yıllarca gizli kalmış ve 1997 yılında Erfelek barajının yapımı sırasında keşfedilen Erfelek Şelaleleri, Dünyada eşi benzeri olmayan irili ufaklı toplamda 28 şelalenin bulunduğu bir doğa harikasıdır.  Şelale Belediye tarafından kontrol altında olup girişler ücretlidir. Şelale etrafında doğayla iç içe piknik alanları bulunmaktadır. Erfelek ve tatlıca şelaleleri Sinop merkezine 45 Km ve Erfelek ilçesine yaklaşık 10 Km uzaklıkta bulunmaktadır.

Erfelek Şelesi - Sinop
Erfelek Şelaleleri – www.readntravel.com

5- Gelintülü Şelalesi

Şimdi Rize’ye doğru uzanıyoruz. Adresimiz Ayder yaylasında bulunan Gelintülü şelalesi. Kaçkar Dağının eteklerinden Kavrun deresine sularını bırakan Gelintülü şelalesi, uzun bir gelin duvağına benzeyen görüntü oluşturduğu için Gelintülü Şelalesi adını almış. Yaklaşık 1500 metrelik dik bir akışla süzülen şelale, 1320 metre irtifada yer alır ve Ülkemizin en uzun şelalelerinden biridir. Rize şehir merkezine ise 85 Km uzaklıkta bulunmaktadır.

Gelintülü Şelalesi
Gelintülü Şelalesi – Rize

6- Tortum Şelalesi

Ülkemizdeki en önemli doğal güzelliklerden biri olan Tortum Şelalesi, yolu Erzurum’a düşenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Şelale 22 metre genişlik ve 48 metre yüksekliği ile Dünyanın en yüksek üçüncü şelalesi olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Tortum Şelalesine kendi aracınızla gitmek için sırasıyla Erzurum’dan Tortum ilçesi devamında Uzundere ilçesine ve Balıklı Köyü istikametini takip etmelisiniz. Şehir merkezinden yaklaşık 105 Km uzaklıktadır.

Tortum Şelalesi - Erzurum
Tortum Şelalesi – www.cnnturk.com

7- Girlevik Şelalesi

Erzincan’ın güneydoğusunda Çağlayan Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Girlevik şelalesi, buz gibi serin sularıyla ve doğasıyla mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Yazın buz gibi suları ve kışın donan sarkıtlarıyla, her mevsim farklı bir güzelliğe bürünmektedir. Çevresinde bulunan restoran sayesinde günü birlik tatiller için gayet uygundur. Şelale, Erzincan il merkezine uzaklığı yaklaşık 35 Km uzaklıktadır.

Girlevik Şelalesi
Girlevik Şelalesi – Erzincan

8- Darende Günpınar Şelalesi

Malatya’nın Darende ilçesi, Günpınar köyü sınırları içerisinde bulunan şelale, üç kademeli olarak yaklaşık 40 metre yükseklikten aşağı dökülen bir doğa harikasıdır. Şelalenin çevresinde yeme içme ve oturulacak yerler mevcuttur. Malatya Kayseri yolu üzerinde Günpınar Şelalesi tabelasını gördükten sola dönüş yaparak şelaleye ulaşabilirsiniz. Malatya il merkezine yaklaşık 112 Km uzaklıkta bulunmaktadır.

Günpınar Şelalesi - Malatya
Günpınar Şelalesi – Mehmet Yaşar Selçuk

9- Saklıkent Şelalesi

Düzce’nin Yığılca ilçesinde bulunan Saklıkent şelalesi, doğa ile iç içe orman içerisinde bulunmaktadır. Yaz aylarında sularının azalmasından dolayı özellikle bahar aylarında ziyaret etmeniz faydalı olacaktır. Çevresinde çok fazla ağaç bulunmasından dolayı şelalenin tümünü fotoğraflamak mümkün değildir. Düzce il merkezinden Yığılca ilçe merkezine vardıktan sonra, Doğanlar ve Yağcılar Köy yolu üzerinden devam ederek şelaleye ulaşabilirsiniz. Saklıkent şelalesi, Düzce il merkezinden yaklaşık 43 Km uzaklıkta bulunmaktadır.

Saklıkent Şelalesi - Düzce
Saklıkent Şelalesi – www.flickr.com/photos/sinandogan

10- Bulut Şelalesi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde bulunan Bulut şelalesi, toplamda 280 metrelik yükseklikten üç aşamada düşmektedir. Adından anlaşılacağı üzere şelalenin tamamını görmek neredeyse imkansız. Sis olmayan zamanlarda ancak şelalenin bir kısmını ancak görebilirsiniz. Şelale, Rize il merkezine 76 Km, Çamlıhemşin ilçe merkezine 9 Km ve Ayder yaylasına 5 Km mesafede bulunmaktadır.

Bulut Şelalesi - Rize
Bulut Şelalesi – Ersin Demirel

11- Kapuzbaşı Şelaleleri

Dinlemesini bilene uğultusuyla insana huzur veren şelalenin sesi. Şimdiki adresimiz Kayser’nin Yahyalı ilçesine bağlı Kapuzbaşı köyünde bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri. Görkemli Aladağlar’ın gölgesinde bulunan şelale, Aladağlar’dan gelen kar ve yağmur sularıyla beslenerek 76 metre yükseklikten dökülmektedir. Toplamda 7 tane yan yana bulunan şelale, size görsel bir şölen sunuyor. Şelale Kayseri il merkezine yaklaşık 141 Km mesafede, Yahyalı’ya ise 65 Km mesafede bulunmaktadır. Adana sınırında bulunan şelale, Kozan’dan yaklaşık 117 Km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kapuzbaşı Şelalesi - Kayseri
Kapuzbaşı Şelalesi – www.tr.pinterest.com/osmanerzincan

12- Kurşunlu Şelalesi

Bir diğer Antalya’nın doğa harikası şelalesi Kurşunlu Şelalesi ile birlikteyiz. Antalya’nın Aksu ilçe sınırları içerisinde kalan Şelale sadece şelaleden ibaret değil. Ormanı ile birlikte bütün şekilde adeta doğa harikası. 18 metre yükseklikten düşen ve bunun gibi küçük şelalecikler ve göletlerden oluşan bir doğa harikası. Tabiat parkı olarak ilan edilen bölge şelale ve gölet çevresini çevreleyen yerlerde piknik, manzara izleme, oyun parkları, gezinti kolaylığı sağlayan yürüyüş yolları ve alanlarından oluşmakta. Antalya şehir merkezinden yaklaşık 20 Km uzaklıkta. Aracınızla Antalya Isparta yolunu takip ettiğiniz vakit Kurşunlu Şelalesi levhasını görecek, 2 Km daha devam edince şelaleye ulaşabileceksiniz.

Kurşunlu Şelalesi - Antalya
Kurşunlu Şelalesi – www.tapeti-burgas.com

13- Ilıca Şelalesi

Batı Karadeniz’de bulunan bu doğa harikası şelale Kastamonu ili, Pınarbaşı ilçesi Ilıca Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yepyeşil ormanın içinde bulunan şelale 10 metre yükseklikten dökülmektedir. Hemen altında oluşan doğal bir havuz var. Çevresinde ise doğal temayı bozmadan yapılmış, kuş sesleri ile birlikte ailenizle güzel vakit geçirebileceğiniz piknik alanları bulunmakta. Kastamonu il merkezine yaklaşık 110 Km uzaklıkta bulanan Ilıca şelalesine mutlaka gitmelisiniz.

Küre Dağları Milli Parkı
Ilıca Şelalesi – Kastamonu – www.deskgram.net/bahar0zbek

14- Suuçtu Şelalesi

Bursa’nın Mustafakemalpaşa İlçesi sınırları içerisinde kalan Suuçtu şelalesi, gelen ziyaretçilere görsel bir şölen sunmaktadır. Aynı bölgede bulunan Karadere isimli derenin altında bulunan fay hattının kırılması sonucu meydana gelen şelale, adını da bu olaydan almıştır. Şelale yaklaşık 38 metre yükseklikten dökülmektedir.  Çevresinde orman içinde piknik alanları bulunmakta ve şehir stresinden uzaklaşmak isteyenler için bir huzur deposu. Şelale Bursa şehir merkezine yaklaşık 102 Km uzaklıktadır.

Suuçtu Şelalesi - Bursa
Suuçtu Şelalesi – www.yoldakiizler.com

15- Kırk Merdiven Şelaleleri

Tunceli Erzincan sınırında bulunan Kırk Merdiven Şelalesi, Ovacık İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Özellikle yürüyüş sevenlerin tercih ettiği şelale, Yaklaşık 8 Km yürüyüş parkuruna sahip. Tunceli Şehir merkezine yaklaşık 64 Km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kırk Merdiven Şelalesi - Tunceli
Kırk Merdiven Şelalesi – www.iha.com.tr

16- Palovit Şelalesi

Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde bulunan Palovit Şelalesi Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Yeşil ve gür ormanın içinde bulunan şelale, debisi yüksek ve 15 metre yükseklikten düşmektedir. Rize merkeze yaklaşık 85 km uzaklıkta olup, aracınız ile şelaleye gitmek isterseniz Çamlıhemşin’e ulaştıktan sonra tabelaları takip ederek şelaleye ulaşabilirsiniz.

Palovit Şelalesi
Palovit Şelalesi – Rize

17- Tomara Şelalesi

Gümüşhane’nin Şiran İlçesi’ne bağlı Seydibaba Köyü sınırları içerisinde bulunan Tomara Şelalesi, çevresinde bulunan zengin flora ile oluşturduğu uyumlu peyzajı ile görülmeye değer güzelliktedir. Şelalenin çevresi oldukça dik olmasına rağmen çevre halkı ziyaretçileri tarafından piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Şelale çevresinde bulunan sosyal tesis özel bir işletme tarafından işletilmektedir. Şelale, Gümüşhane şehir merkezine yaklaşık 107 Km uzaklıkta bulunmaktadır.

Tomara Şelalesi – Gümüşhane
Tomara şelalesi – (RECEP ERGİN/GÜMÜŞHANE-İHA)

18- Sudüşen Şelalesi

Sudüşen Şelalesi, Yalova’nın Termal ilçesine bağlı iken, artık Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı. Köylülerin kendi isteği ile Haydariye Köyünde bağlanan şelale, gerçekten bir doğa harikası. Şelaleye genellikle doğa yürüyüş toplulukları gelmektedir. Şelaleye ulaşım bakımından yürüme yolunun varlığını da ihmal etmeyiniz. Yinede şelalenin güzelliği her şeye değeceğine emin olabilirsiniz. Şelale Bursa şehir merkezine yaklaşık 60 Km ve Yalova şehir merkezine ise 20 Km mesafede bulunmaktadır.

Sudüşen Şelalesi - Bursa
Sudüşen Şelalesi – www.gezilmesigerekenyerler.com

19- Maselevat Şelalesi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Maselevat Şelalesi, Doğu Karadeniz’in en güzel şelalelerinden.  Yaklaşık 25 metre yükseklikten düşen şelale bölgede bulunan şelalelerden sadece biri. Rize şehir merkezine yaklaşık 133 Km uzaklıkta bulunmaktadır.

Maselevat Şelalesi - Rize
Maselevat Şelalesi – Sabri ASLIŞEN

20- Muradiye Şelalesi

Listemizdeki 20 şelale den son olanı ise Muradiye şelalesi. Van’ın Muradiye ilçe sınırları içerisinde kalan şelale, yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turist ziyaretçilerini çekmektedir. 15 ile 20 metre arasında değişen yükseklikten dökülmektedir. Van il merkezine yaklaşık 90 Km uzaklıkta bulunmaktadır.

Muradiye Şelalesi – Van
Muradiye Şelalesi – http://www.vankulturturizm.gov.tr – (Özkan Bilgin – Anadolu Ajansı)

Ülkemiz’de görülmesi gereken 20 şelaleyi sizler için derledim. Umarım yazımı beğenirsiniz.

Biz gezdik gördük, Sende Gez Gör Bence..

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
188TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Dalyan

Doğanın ve huzurun en güzel yaşanan yerlerinden olan Dalyan, Ortaca’nın turistik bir mahallesi. Gelenlerin sadece kalmak istemesi ile değil, kesinlikle kaldığı bir yer burası....

Son Yazılar