Ana SayfaGez Gör RehberGez Gör ListelerTürkiye’nin En Güzel 10 Kayak Merkezi

Türkiye’nin En Güzel 10 Kayak Merkezi

Ocak ayını devirip Şubat ayı içerisinde seyrederken, belki de kış mevsiminin en soğuk günlerini yaşamaktayız. Bazılarınız karlı kış mevsimlerini severken, bazılarınız da benim gibi Köyceğiz’de doğup büyümüş biri olarak, kış ve soğuktan pek hoşlanmayanlarınız olabilir. Yine de kış mevsiminin tadı nasıl çıkar diye sorarsak, Tabi ki de kar ve kayak merkezleri diyebiliriz. Biraz pahalı bir tatil veya spor gibi gözükse de, günümüzde harcadığımız onca gereksiz harcamanın yanında göze o kadar da batmayacaktır. Türkiye’de yaklaşık 50’ye yakın kayak merkezi bulunuyor. Bunlardan kalite ve hizmet olarak en iyi 10 tanesini sizler için derledim. Dilerseniz gelin birlikte inceleyelim.

Ayrıca daha önce “Kışın Türkiye’de gezebileceğiniz 10 yer” yazısında bazı kayak merkezlerine değinmiştim. İncelemek için tıklayın.

Hemen altta oluşturmuş olduğum Türkiye haritası üzerinde kayak merkezlerinin sırası ile adreslemeleri mevcuttur. Navigasyon yardımıyla ulaşmak isterseniz üzerine tıklamanız yeterli.

1- Uludağ Kayak Merkezi – Bursa:

Gez Gör Bence İnstagram

Uludağ, ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden biridir. Kış sporları ve kayak denildiği zaman ilk akla gelen yerlerden biri olan Uludağ, kayak sever ve tatilcilerin en çok tercih ettikleri yerlerin başında gelmektedir. Yaklaşık 25 otelin hizmet verdiği Uludağ kayak merkezinde, 30dan fazla kayak pisti bulunmaktadır. Çeşitli eğlence ve etkinliklerin yapıldığı Uludağ, adeta bir cazibe merkezi durumundadır.

Uludağ Kayak Merkezi, Bursa kent merkezine yaklaşık 40 Km. mesafede bulunmaktadır. Kent merkezinin güneyinde bulunan Uludağ’a özel aracınızın yanında kent merkezinden (Tophane) kalkan servisler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bursa Otobüs terminalinden teleferik istasyonuna kadar kent otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Burada bulunan Teferrüç istasyonundan teleferik ile kayak merkezine en kolay yoldan ulaşabilirsiniz.

Uludağ Kayak Merkezi konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi – Bursa

2- Palandöken Kayak Merkezi – Erzurum:

Erzurum’un hemen yanı başında bulunan Palandöken Kayak Merkezi, Palandöken Dağının eteklerinde kurulmuştur. Erzurum’un güneyinde yer alan 3176 mt. yükseklikteki rakımı ile 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişlidir. Kar kalitesi ve uzun kayak pistleri ile dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biridir. Özellikle 2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yaparak kalitesini ortaya koymuştur. Palandöken Kayak merkezi Erzurum kent merkezine yaklaşık, 4 Km. mesafede bulunmaktadır. Kayak merkezinin konumu çok yakın olmasından dolayı kendi aracınızla veya kent merkezinden kalkan otobüslerle kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Palandöken Kayak Merkezi

3- Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu:

Yemyeşil ormanları ve sonbaharda harika görünüme kavuşan milli parkları ile ün salmış olan Bolu’nun kış turizminde de en popüler yeri Kartalkaya Kayak merkezi. Bolu’nun güney doğu yönünde kalan kayak merkezi, size adeta görsel şölen sunuyor. 2000 mt. Yükseklikteki Köroğlu dağlarının zirvesinde bulunan Kartalkaya, kar kalınlığı ve yerin yapısı nedeniyle her türlü kar sporuna elverişli. Uludağ’dan sonra en popüler kayak merkezi desek yerdir. Diğer kayak merkezlerine göre daha uygun bir tatil arayanların tercihi burası olacaktır.

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu kent merkezine yaklaşık 38 Km. mesafede bulunuyor. İstanbul ve Ankara otobanının geçtiği noktada bulunan Bolu’dan kayak merkezine ulaşmak çok kolay. Kartalkaya’ya ister kendi aracınızla, isterseniz otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

4- Erciyes Kayak Merkezi – Kayseri:

İç Anadolu bölgesinin en gelişmiş ve en güzel şehirlerinden biri olan Kayseri, Erciyes dağı ile adeta özdeşleşmiş durumda. Yaz kış fark etmeden bütün çevresinden görkemli duruşu izlenebilen Erciyes Dağı, yine ülkemizin en popüler kayak merkezlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Çeşitli konaklama ve otelin mevcut olduğu kayak merkezi, bir birinden güzel ve zorlu kayak pisti ile birçok kayak merkezine bu konuda taş çıkartmaktadır. Eğer kış rotanızı buraya planlarsanız, uygun bir tatil sizi bekliyor olacak.

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri kent merkezine yaklaşık, 25 Km. mesafede bulunuyor. Kayseri kent merkezinden Develi yolunu takip ettiğiniz vakit kayak merkezine ulaşabilirsiniz. İster kendi aracınızla, isterseniz de firmaların kent merkezinden kaldırdığı servisler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Erciyes Kayak Merkezi
Erciyes Kayak Merkezi – Kayseri

5- Ilgaz Kayak Merkezi – Kastamonu/Çankırı:

Çankırı ve Kastamonu’nun yoğun meşe ormanlarının ve Ilgaz sıra dağlarının içerisinde bulunan Ilgaz Kayak Merkezi, doğası ile adeta sizi mest edecek. 2850 mt. Yükseklikte rakımı ile Ilgaz Milli Parkı içerisinde kurulmuş olan kayak merkezi, kar kalitesi ve parkurları ile binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Kastamonu ve Çankırı illerinin tam sınırında bulunan Kayak Merkezi, siz ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor. Birçok tesis ve otel sayesinde çeşitli kayak ve aktiviteler düzenlenmekte olup, bu aktiviteler kayak merkezini bir cazibe merkezi haline dönüştürmektedir.

Ilgaz Kayak Merkezi Çankırı kent merkezine yaklaşık 80 Km mesafede ve Kastamonu kent merkezine 40 Km. mesafede bulunmaktadır. Kayak merkezi Çankırı Kastamonu karayolu üzerinde bulunduğundan (Ilgaz Dağı Tüneli 2016 yılında açıldı) ulaşımı çok kolay bir noktada. Kendi aracınız ile ulaşım sağlayacaksanız, Ilgaz Dağı Tünelinden geçmeyerek Ilgaz Geçidinden devam etmeniz gerekiyor. Ilgaz Karayolları Bakımevinin olduğu noktadan 1,5 Km. daha içeriye gidildiği vakit kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Eğer otobüs ile ulaşım sağlayacaksanız, Kastamonu Çankırı arası otobüslerden herhangi birisini kullanarak, Ilgaz Kayak merkezi yol ayrımında inmeniz gerekiyor. Buradan otellerin servisleri ile kayak merkezine ulaşabilirsiniz.

Ilgaz Kayak Merkezi konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Ilgaz Kayak Merkezi
Ilgaz Kayak Merkezi – Çankırı/Kastamonu

6- Sarıkamış Kayak Merkezi – Kars:

Sarıkamış denildiği zaman ilk akla gelen Tarihin en soğuk olayı olan Sarıkamış Harekâtı geliyor. 22 Aralık 1914 tarihinde meydana gelen acı olayı bir kez daha anarak, şehitlerimize rahmet diliyorum.

Sarıkamış ülkemizin en soğuk kent merkezlerinden olan Kars’ın ilçesidir. Kayak Merkezi, Sarıkamış’ın hemen yanı başında bulunan Allahuekber Dağları Milli parkı içinde bulunmakta. 2200 mt. Rakımı ile ülkemizin basıncı en düşük merkezlerinden biridir. Hal böyle olunca bölgeye yağan kar cinsi, bir benzeri dünya da sadece Alplerde bulunan toz kristal şeklindedir. İlk kar düşmesinin üzerinden güneşli günler geçmesine rağmen, kar ilk tazeliğini koruyabilmektedir. Kayak merkezinde bulunan kayak pistleri, sarı çam ormanlarının içerisinde olmasından dolayı doğal korunaklıdır.   Kayak sporu için oldukça elverişli olan Sarıkamış, siz ziyaretçilerini bekliyor.

Sarıkamış kayak merkezi kent merkezine yaklaşık 1 Km. mesafede bulunmaktadır. Kars il merkezine ise yaklaşık 55 Km. mesafede bulunuyor. Sarıkamış Kars Erzurum karayolu üzerinde olmasından dolayı karayolundan ister kendi aracınız olsun isterse otobüs olsun kolaylıkla kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Eğer hava yolunu tercih edecek olursanız kayak merkezine, Erzurum havalimanı 160 Km. ve Kars Haraki Havalimanı 55 Km. mesafede bulunuyor. Belki duymuşsunuzdur Doğu ekspresi Ankara Kars arası çalışıyor ve Sarıkamış’tan geçiyor. Doğu ekspresini her gün bulabilirsiniz. (Hareket saatleri için tıklayınız.)

Sarıkamış Kayak Merkezi konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Sarıkamış Kayak Merkezi
Sarıkamış Kayak Merkezi – Erzurum – Metin Erinç

7- Kartepe Kayak Merkezi – Kocaeli:

Ülkemizin en yeni kayak merkezlerinden biri olan Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli’nin sık ormanlarının içinde doğası ile harika bir konumda bulunuyor. Karın düştüğü Aralık ile Mart ayı arasında kayak yapmaya en elverişli tarih aralığı diyebiliriz. Karın ilk düştüğü zamanlarda daha toz olan kar taneleri mevsimin sonlarına doğru daha sulu bir kar halini almaktadır. Kayak pistleri açısından da oldukça zengin olan Kartepe, çeşitli zorluk derecesi bulunan kayak pistleri ile siz ziyaretçilerini beklemektedir.

Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli kent merkezine yaklaşık 30 Km. mesafede bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul’a da oldukça yakın konumda bulunmasından dolayı İstanbul’lular tarafından tercih edilmektedir. İstanbul’a da (Semtlere göre farklılık gösterir) yaklaşık 120 Km. mesafede bulunmaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Kartepe Kayak Merkezi
Kartepe Kayak Merkezi -Kocaeli

8- Davraz Kayak Merkezi – Isparta:

Davraz Kayak Merkezi, göller yöresinin en güzel kentlerinden biri olan Isparta sınırları içerisinde yer almaktadır. Eğirdir ve Kovada göllerinin orta konumuna düşen kayak merkezi, 2635 mt. Yüksekliği kayak merkezi olarak kullanılmaktadır. Aralık ayında düşmeye başlayan kar Nisan ayına kadar devam etmektedir. Eğer kaymayı bilmiyorsanız kaymayı yeni öğrenenler için uygun bir kayak merkezidir. Konaklama ve otellerinde bulunduğu kayak merkezi yapılan çeşitli aktivite ve etkinliklerle bölgede kış turizmi için cazibe merkezi haline gelmiştir.

Davraz Kayak Merkezi, Isparta kent merkezine yaklaşık 28 Km. mesafede bulunmaktadır. Isparta kent merkezinden karayolu ile ulaşım gerçekleşmektedir. Havayolu ile ulaşabilmek için en yakın havalimanı Isparta Süleyman Demirel Havalimanını kullanmanız gerekmektedir. Bunun haricinde Antalya üzerinden buraya ulaşmak için Antalya Havalimanını kullanabilirsiniz. Antalya kent merkezi kayak merkezine yaklaşık 140 Km. mesafede bulunmaktadır. Ayrıca tren yolu ile ulaşım sağlamak isterseniz her gün İzmir Isparta arası Göller Ekspresini kullanabilirsiniz. (Hareket saatleri için tıklayınız.) 

Davraz Kayak Merkezi konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Davraz Kayak Merkezi
Davraz Kayak Merkezi – Isparta

9- Ergan Kayak Merkezi – Erzincan:

Erzincan kent merkezine çok yakın konumda bulunan Ergan Kayak Merkezi, el değmemeiş doğası ile manzarasına hayran kalacağınız bir güzelliktedir. Soğuğu ile meşhur olan Ergan Dağı, yaklaşık 3000 mt. Yüksekliği ile oldukça soğuk ve karlı geçiyor. Karın yağması ile ülkemizde en uzun kaldığı yer Ergan Dağı Kayak Merkezidir. Bundan dolayı birçok kayak sporu ve aktivite burada yapılmaktadır. Konaklama ve Otellerin bulunduğu kayak merkezi, birçok kış sporları ve aktiviteler yapıldığı için cazibe merkezi haline gelmiştir.

Ergan Kayak Merkezi, Erzincan kent merkezine yaklaşık 18 Km. mesafede bulunmaktadır. Kendi aracınız ile çevre yolu üzerinden kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Kent merkezinden ya da şehirlerarası otobüs terminalinden Yaylabaşı otobüslerini kullanarak kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım sağlamak isterseniz Erzincan Havalimanını kullanmanız gerekecek. Havalimanı kent merkezine çok yakın bir konumda bulunduğundan otogar veya kent merkezine ulaşımı taksi ile de yapabilirsiniz. Demiryolu ile de Erzincan’a ulaşım çok kolay. Doğu Ekspresi Erzincan’dan geçmektedir. Günlük Ankara ve Kars arası tren geçmektedir. (Hareket saatleri için tıklayınız.)

Ergan Kayak Merkezi konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Ergan Kayak Merkezi
Ergan Kayak Merkezi – Erzincan – Ali Savaş Bingöloğlu

10- Saklıkent Kayak Merkezi – Antalya:

Sıcak yaz günlerinin tatil merkezi Antalya’yı bu kez kıs turizmi ile ele alacağım. Oldukça dağlık coğrafyaya sahip olan Antalya’nın batısında yer alan Kayak Merkezi gün geçtikçe popülerliğini artırmakta. Torosların Beydağları kısmında bulunan 500 Dağ evi ile birlikte kayak merkezini oluşturmaktadır. Aralık ayında düşen kar Nisan ayına kadar devam etmektedir. Antalya gibi gözde tatil kentini sadece yazın değil kışında ziyaret edebilirsiniz.

Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya kent merkezine yaklaşık 45 Km. mesafede bulunmaktadır. Kayak merkezine kendi aracınızla ulaşabileceğiniz gibi kent merkezinden (Migros AVM) kalkan servislerle de ulaşabilirsiniz. Antalya’ya gitmek için Antalya Havalimanını kullanabilirsiniz. Havalimanı kent merkezine yaklaşık 10 Km. mesafede bulunuyor.

Saklıkent Kayak Merkezi konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Saklıkent Kayak Merkezi
Saklıkent Kayak Merkezi – Antalya

Bonus: Salda Kayak Merkezi – Burdur:

Salda Kayak Merkezi Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Adından anlaşılacağı üzere ülkemizin Maldivleri olarak ün salmış Salda Gölünün yakın konumunda bulunmaktadır. “Türkiye’nin Maldivleri: Salda Gölü” yazımızı da okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca ülkemizin ilk ve tek göl manzaralı kayak merkezi olma özelliğini de taşımaktadır. Kayak merkezinde konaklamak için konuk evleri bulunmakta. Bunun yanında Salda gölü çevresinde otel ve kır evi bulabilirsiniz. Çam ağaçlarının içerisinde bulunan kayak merkezi harika manzarası ve doğası ile siz ziyaretçilerini bekliyor.

Salda Kayak Merkezi Yeşilova ilçe merkezine yaklaşık 15 Km. ve Burdur kent merkezine 75 Km. mesafede bulunmaktadır. Denizli kent merkezine ise 76 Km. mesafede olduğundan tam olarak Burdur ile Denizli arasında kalmaktadır. En yakın havalimanı ise Denizli Çardak Havalimanı ve Isparta Süleyman Demirel Havalimanıdır.

Salda Kayak Merkezi konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Salda Kayak Merkezi
Salda Kayak Merkezi – Burdur

Türkiye’de 50’ye yakın kayak merkezi bulunuyor. Bunlardan 10 tanesini kalite hizmet ve tercihe göre sizler için derledim. Bazı konular göreceli olduğu için size göre sıralamalar farklı olabilir. Hazırlamış olduğum bu yerlerin ayrıntılı konularını ilerleyen zamanda ele alacağım. Yine de her türlü görüş ve bilgi paylaşımlarınızı yorum olarak bize iletebilirsiniz.

Biz gezdik gördük, Sen de Gez Gör Bence..

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
188TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

2023 Resmi ve Dini Bayram Tatil Günleri

2020 yılından beridir yaşadığımız Covid belası yüzünden eski tadında tatil yapamadık ve tatil anlayışımız değişti. Eskiden kalabalık ortamlarda yapılan tatiller tercih edilirken artık daha...

Son Yazılar