Ana SayfaGez Gör RehberGez Gör ListelerTürkiye’nin En Güzel Plajları

Türkiye’nin En Güzel Plajları

Ülkemiz turistik anlamda dünyada oldukça tanınan bir yere sahip. Kültürel anlamda çok zengin olan ülkemiz, özellikle yaz tatili ve eğlence anlamında da birçok alternatifi sunabilmekte. Mevsimsel anlamda öyle güzel bir coğrafya da yer alıyoruz ki, yüzyıllarca farklı farklı medeniyetlerin neden buralarda yaşadıklarına şaşırmamak lazım.

Bu sefer başlığımız Türkiye’nin en güzel plajları olacak. Ülkemizde ki bu güzel plajları sıralasak tabi günlerce yazıp okumamız gerekir. Bende en güzel olarak nitelendirdiğim 25 plajı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu bir yarışma sonucu ve sıralama değil. Sizlerin de eklemek istediğiniz plajlar olursa yoruma yazmanızı bekliyorum.

1- Ölüdeniz (Belcekız Plajı ve Kumburnu Plajı) – Fethiye – Muğla:

Ölüdeniz ülkemizin simgelerinden olan bir plajımız. Harika güzellikteki ölüdeniz hem Belcekız, hem de Kumburnu plajlarını kapsıyor. 2006 yılında %82 lik oy oranı ile “dünyanın en güzel kumsalı” seçilmiştir. Eski zamanlarda Likya Medeniyetinde ”Işık ve Güneş diyarı”, Orta çağ Medeniyetlerinde ise ”Uzak Diyar” olarak isimlendirilmiştir. Masmavi deniz suyu ile görsel şölen sunan plaj, en güzel manzarasını da Babadağ’dan atlayan yamaç paraşütçülerine sunmakta. Mavinin her tonunu barındıran, beyaz kum ile karışık çakıl taşlarının bulunduğu sahili ile dünyanın en güzel plajlarından birisi. Ölüdeniz, Fethiye kent merkezine yaklaşık 15 Km. mesafede bulunmaktadır. Fethiye’ye ise Antalya, Burdur ve Muğla Merkez üzerinden araç ya da otobüs ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca 60 Km mesafede bulunan Dalaman Hava alanını kullanarak Fethiye üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gez Gör Bence İnstagram

Ayrıca daha öncesinde ayrıntılı olarak ele almış olduğum Ölüdeniz yazımı okumak için tıklayınız.

Ölüdeniz konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

2- Kaputaş Plajı – Kaş – Antalya:

Antalya’nın Kaş ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kaputaş plajı, turkuaz renginde denizi ve küçük beyaz çakıl taşları ile kaplı olan sahili ile eşsiz bir görüntü sunuyor. Fethiye Kaş yolu üzerinde küçük bir dağ girintisinde kalan plaj, dağlardan çıkan soğuk suyun deniz ile buluşması ile denizin serin olmasına neden oluyor. Plajda, günlük küçük bir işletme hizmet veriyor. Kaş kent merkezine yaklaşık 20 Km. mesafede bulunan plaj, hem toplu taşıma hem de özel araç ile ulaşılabilecek uzaklıkta.

Kaputaş Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

3- Ilıca Plajı – Çeşme – İzmir:

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Çeşme sınırları içerisinde kalan Ilıca Plajı, masmavi denizi ve incecik kumu ile hayran olunası güzellikte. Plajın en farklı özelliklerinden biri de bu bölgede tabandan sıcak suyun çıkması. Deniz tabanından çıkan bu sıcak su,  denizin ılık olması ve faydalı olmasını sağlar. Adını da tabandan çıkan sıcak sular nedeniyle Ilıca şeklinde almıştır.

Ilıca Plajına gidebilmek için öncelikle Çeşme’ye gitmeniz lazım. Ilıca Plajı Çeşme kent merkezine 3 km. mesafede bulunuyor. Toplu taşıma araçları ile de İzmir’den Çeşme’ye sonrasında plaja ulaşılabilmektedir. En yakın havaalanı ise İzmir’de bulunan Adnan Menderes Havaalanıdır. Ilıca Plajı Çeşme merkezine 3 km. İzmir kent merkezine ise 80 km mesafede bulunmaktadır.

Ilıca Plajı - Çeşme - İzmir
Ilıca Plajı – Çeşme – İzmir

Ilıca Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

4- Çıralı Plajı – Kemer – Antalya:

Antalya’nın en ünlü plajlarından biri olan Çıralı Plajı, sosyal medyada da oldukça popüler. Küçük taş ve kum karışık plajı aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının doğal yumurtlama yerlerinden. Temiz deniz suyu ve doğal güzellikleri ile birlikte tatilcilerin uğrak yerlerindendir.

Plajın hemen yanında tarihi Olympos Antik kenti bulunmaktadır. Özellikle kuzey batı yönünde bulunan Yanartaş Milli parkı bulunmaktadır. Burada taşların arasından çıkan alevleri görebilirisiniz.

Çıralı, özellikle kamp severlerin uğrak yerlerinden. Antalya’nın Kemer ilçesi sınırları içerisinde kalan Çıralı Plajı, Kemer kent merkezine yaklaşık 40 km. ve Antalya kent merkezine 70 km. mesafede bulunmaktadır.

Çıralı Plajı - Kemer - Antalya
Çıralı Plajı – Kemer – Antalya

Çıralı Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

5- İztuzu Plajı – Ortaca – Muğla:

İztuzu Plajı, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel plajlarından biri. Hiç bozulmamış doğası ile ender güzelliklerin başında gelmektedir. Ünlü İngiliz gazetesi “The Times” gazetesi tarafından “Avrupa’nın en iyi açık alanı” olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık 5 Km. uzunluğunda olan altın sarısı kumsalı, caretta caretta kaplumbağalarının doğal üreme alanlarından. Çevre Koruma tarafından özel koruma alanı olarak ilan edildiğinden, özellikle üreme dönemlerinde akşam 20:00 ile sabah 08:00 saatleri arası kumsala girmek yasak.

İztuzu Plajına hem denizden tekneler ile hem de karadan araç ya da servis ile ulaşılabilmekte. Plaj, Dalyan merkezine 12 Km. ve Ortaca ilçe merkezine ise 25 Km. mesafede bulunmaktadır.

İztuzu Plajı
İztuzu Plajı – Dalyan – Muğla

Daha öncesinde ayrıntılı olarak derlemiş olduğum “İztuzu Plajı” yazımı okumak için tıklayınız.

İztuzu Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

6- Badavut Plajı – Ayvalık – Balıkesir:

Badavut Plajı, Balıkesir’in şirin Ayvalık ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Doğal ve sakin denizi ile oldukça beğenilen bir yer. Özellikle son zamanlarda Cumhurbaşkanlığı kararı ile “Kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edildi. Bu sayede doğal güzelliği koruma altına alınmış oldu.

Badavut Plajı - Ayvalık - Balıkesir
Badavut Plajı – Ayvalık – Balıkesir

Ayvalık ilçe merkezine yaklaşık 10 km mesafede bulunan Badavut Plajı, Ayvalıktan Sarımsaklı beldesine varmadan sağa saparak levhaları takip ederseniz kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ayvalık’tan toplu taşıma araçları da bulmak mümkün.

Badavut Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

7- Kleopatra Plajı – Alanya – Antalya:

Ülkemizin turizm başkenti Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Kleopatra plajı, adını Mısır Kraliçesi Kleopatradan almış. Alanya’nın hemen yanı başında bulunan plaj, yaklaşık 2 km uzunluğa sahiptir. Sapsarı altın sarısı kumsalı ile ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.

Efsaneye göre “Roma generali Antonius, Alanya ve çevresini Mısır kraliçesi Kleopatra’ya hediye ettiğinde, Kleopatra her gün kale yamacında banyo yapmak için Kleopatra plajına inermiş. Aslında, Kleopatra’nın yüzmek istediğinde kullandığı ve kaleden direk olarak plaja giden bir tüneli varmış. Mısır Kraliçesi Kleopatra Akdeniz’de çıktığı her sefer sırasında Alanya’ya uğramış ve bu plajda denize girermiş.”

Kleopatra Plajı - Alanya - Antalya
Kleopatra Plajı – Alanya – Antalya

Kleopatra Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

8- Akbük Plajı – Menteşe – Muğla:

Akbük Plajı ya da koyu Gökova körfezinde yer alan, masmavi denizinin yemyeşil ormanlarla birleştiği özel bir noktada bulunuyor. Berrak denizini görünce kendinizi tutamayacaksınız. Doğal bir koy olan Akbük, sosyal medyada da oldukça popüler. Daha önce yazmış olduğum içeriklerde Akbük’e sık sık değinmiştim. Huzur ve sakinliği arayanlar için en ideal tatil yeri diyebilirim. Konaklama için apart ve pansiyonlar mevcut.

Akbük Koyu
Akbük Koyu – Menteşe – Muğla

Akbük’e ulaşım için aracınızla 3 farklı rota mevcut. Birincisi Akyaka’dan Akbük’e kadar 25 Km sahil yolunu takip etmeniz gerekmekte. İkincisi Muğla şehir merkezinden Yerkesik Beldesi yolu üzerinden levhaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Üçüncüsü ise olarak Milas üzerinden Ören Beldesine, oradan yine Akbük levhalarını takip ederek Akbük’e ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile Muğla Menteşe merkezinden araç bulunabilmektedir.

Akbük Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

9- Patara Plajı – Kaş – Antalya:

Antalya’nın Kaş ilçesinde Patara Antik Kenti’nin hemen yanı başında bulunan Patara plajı, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 18 km uzunluğunda altın sarısı kumsalı ile sadece ülkemizin değil, dünyanın en güzel plajlarından biridir.

Likya döneminin en önemli eserlerinin sergilendiği Patara Antik Kentine sırtını vermiş olan plaj, büyüleyici güzelliği ile Sizleri bekliyor.

Patara Plajı - Kaş - Antalya
Patara Plajı – Kaş – Antalya

Patara Plajı, Kaş ilçe merkezine yaklaşık 43 km. Antalya il merkezine yaklaşık 230 km. ve Fethiye ilçe merkezine ise 73 km. mesafede bulunuyor. Kaş yönünden Muğla istikametine giderken Kalkan’ı geçtikten sonra Gelemiş kavşağından sola dönerek veya Fethiye istikametinden Kaş istikametine giderken Ova mahallesini hemen geçtikten sonra yine aynı Gelemiş kavşağından sağa dönerek plaja kolayca ulaşabilirsiniz.

Patara Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

10- Altınkum Plajı – Çeşme – İzmir:

Adını altın gibi olan kumundan alan Altınkum Plajı, ülkemizin en güzel şehirlerinden olan İzmir’de bulunmaktadır. Çeşme merkezine yaklaşık 10 dk gibi yakın konumda olan plaj kolayca ulaşılabilecek konumda. Kumu ve masmavi denizi ile ülkemizin en güzel plajlarından biri olan Altınkum Plajı, yazın çok ilgi görmekte.

Plaj üzerinde çok sayıda işletme mevcut. Ayrıca çevresinde birçok kafe ve beach clup de bulunmakta. Yaz tatilini Çeşme’den yana kullanacaklara tavsiyem, burada mutlaka denize girmeden dönmeyin.

Altınkum Plajı - Çeşme - İzmir
Altınkum Plajı – Çeşme – İzmir – Murat ÖZKÖMÜRCÜ

Altınkum Plajı Çeşme kent merkezine yaklaşık 10 Km. ve İzmir il merkezine ise 80 Km. mesafede bulunmaktadır.

Altınkum Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

11- Kelebekler Vadisi Plajı – Fethiye – Muğla:

Dünyaca üne sahip Ölüdeniz’in hemen yanı başında oldukça popüler bir yer olan Kelebekler vadisi, harika bir plaja sahip. 1. Derecede doğal sit alanı ilan edilmesinden dolayı doğallığını hiç kaybetmemiş. Genellikle çadır kampçıların tercih ettiği Kelebekler Vadisi, birçok tekne ve yatın da uğrak noktası. Hep fotoğraflarda Faralya yani uçurum noktasından çekilmiş fotoğraflarla gördüğümüz vadiye, tekne ile gidip yüzmeden gittim demeyin.

Kelebekler Vadisi - Fethiye - Muğla
Kelebekler Vadisi – Fethiye – Muğla

Vadiye ulaşabilmek için Ölüdeniz’e gelmeniz gerekiyor. Buradan sadece deniz yolu ile ulaşım mümkün. Ayrıca ünlü ve tehlikeli fotoğraf çekim noktası olan yere ulaşmak için ise Ölüdeniz’den Faralya köyü yolunu takip etmeniz gerekiyor.

Kelebekler Vadisi Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

12- Sarımsaklı Plajı – Ayvalık – Balıkesir:

Ülkemizin en popüler plajlarından olan Sarımsaklı plajı, yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Balıkesir’in en şirin kentlerinden biri olan Ayvalık’ta bulunan Sarımsaklı, uzun plajlarımız arasında yer almakta. 7 km. gibi uzunluğa sahip plaj, berrak denizi ile herkesi kendisine hayran bırakıyor. Plaj çevresinde konaklama, restoran ve kafe de bulunmaktadır. Doğal güzelliği ile herkesin beğenisini alan Sarımsaklı Plajı, Siz değerli ziyaretçilerini bekliyor.

Sarımsaklı Plajı, Ayvalık kent merkezine yaklaşık 8 km ve Balıkesir kent merkezine ise 135 km mesafede bulunmaktadır.

Sarımsaklı Plajı - Ayvalık - Balıkesir
Sarımsaklı Plajı – Ayvalık – Balıkesir

Sarımsaklı Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

13- Kabak Koyu Plajı – Fethiye – Muğla:

Kabak koyu, doğadan nasibini almış, temiz ve berrak denizi ile dünyanın en güzel plajlarından biri. Özellikle huzurlu tatili arayanların tercih ettiği bungalov tarzı evlerin çoğunlukta olduğu bir koy burası. Ayrıca doğa ile iç içe olmasından dolayı harika bir kamp alanı. Plajı küçük taş ve çakıllardan oluşuyor olsa da eminim çok seveceksiniz.

Kabak Koyu
Kabak Koyu – Fethiye

Kabak koyu, Faralya mahallesine yaklaşık 8 km, Ölüdeniz Mahallesine ise 18 Km mesafede bulunuyor. Ölüdeniz’den Uzunyurt veya Faralya köyü yolunu takip ettiğiniz takdirde koya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Fethiye merkezden köye kalkan toplu taşıma araçları da bulunmaktadır. Yolu çok kötü sayılmaz fakat biraz dar. Özellikle yaz sezonunda kalabalık olduğu için dikkat etmenizde fayda var.

Kabak Koyu Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

14- Kefalos (Aydıncık) Plajı – Gökçeada – Çanakkale:

Asıl adı Aydıncık plajı olan Kefalos Plajı, Gökçeada’nın en ünlü plajıdır. İncecik altın sarısı kumu ile oldukça popüler olan plaj, 1200 mt. uzunluğa sahiptir.

Gökçeada oldukça fazla rüzgâr aldığından plaj rüzgâr sörfüne çok uygun. Özellikle yerli yabancı rüzgâr sörfü yapan sporcuların keşfettikleri yeni yerlerden.

Plaj Gökçeada merkezine yaklaşık 10 km. mesafede bulunuyor. Yaz sezonunda sabah ve akşam seferi olarak toplu taşıma minibüsleri bulunmakta.

Kefalos Plajı - Gökçeada - Çanakkale
Kefalos Plajı – Gökçeada – Çanakkale – Cemalettin Çakmak

Yolunuz Gökçeada’ya düşerse bu güzel plaja mutlaka uğrayın.

Kefalos Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

15- Ayazma Plajı – Bozcaada – Çanakkale:

Son yılların popüler plajlarından olan Ayazma Plajı, eşsiz güzelliği ile görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Tertemiz berrak deniz suyu ve soğuk suyu ile ülkemizin en güzel plajları listesine girmeye hak kazanmış durumda.

Halka açık bir plaj olan Ayazma, yaz aylarında oldukça kalabalık olmakta. Şezlong ve şemsiye hizmeti de bulunuyor. Plaj Bozcaada’nın merkezi sayılan iskeleye yaklaşık 7 km. mesafede bulunuyor. Plaja ancak özel aracınız veya iskeleden kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz.

Ayazma Plajı - Bozcaada - Çanakkale
Ayazma Plajı – Bozcaada – Çanakkale – Özgün GÜNDOĞDU

Ayazma Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

16- İncekum Plajı – Marmaris – Muğla:

Bilgisayar ve telefonlarımızın arka planlarını süsleyen fotoğraflara benzeyen bir berraklığa sahip olan İncekum, şimdiye kadar görüp görebileceğiniz en güzel plaj olacaktır diyebilirim. Özellikte altın rengi kumuna hayran kalacaksınız. Özel bir firmanın işlettiği plaj küçük fakat etkisi büyük.

İncekum Plajı Muğla’dan Marmaris istikametinde giderken, Çamlı yol ayrımından saparak 10 km sonra ulaşabilirsiniz. Plaja giriş ücretli ve bir yere aracınızı park ediyorsunuz. Geri kalan kısmı işletmeci tarafından çekçek traktör ile servis ediliyorsunuz.

Birde Akyaka’dan günlük kalkan tekneler, Sedir adasına uğradıktan sonra mutlaka İncekum Plajına uğruyor ve denize girmek için mola veriyorlar.

İncekum
İncekum – Marmaris

İncekum Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

17- Kurubük Plajı – Datça – Muğla:

Datça’nın en özel yerlerinden olan Kurubük, Palamutbükü ile Ovabükü arasında kalıyor. Küçücük bir plajı tertemiz denizi ile hayran olunası güzellikte. Genellikle kalabalık olmayan plaj sakinliği arayanlar için çok ideal. Geçerken uğradım kelimesini Datça için kullanamayacağımız için, özel olarak buraya gitmenizi tavsiye ederim.

Kurubük Koyuna kendi aracınız ile Datça’dan Mesudiye’ye oradan da Palamutbükü yolu üzerinden devam ettiğinizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kurubük Plajı - Datça - Muğla
Kurubük Plajı – Datça – Muğla – Kadir

Kurubük Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

18- Erikli Plajı – Keşan – Edirne:

Trakya Bölgesinin en güzel plajlarından olan Erikli Plajı, Edirne’nin Keşan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. 2014 yılında Mavi Bayrak almayı hak eden plaj, bölgenin en çok turist çeken yerlerin başında geliyor. Konaklama imkânlarının da bulunduğu plaj, sosyal medyada da oldukça popüler.

Erikli plajı Erikli kasabasına yakın bir konumda bulunuyor. Keşan ilçe merkezine yaklaşık 38 ve Edirne il merkezine 150 km. mesafede bulunmaktadır. Ayrıca ülkemizin en büyük kenti olan İstanbul’a ise yaklaşık 230 km. mesafede bulunuyor.

Erikli Plajına özel aracınız ile kolaylıkla ulaşabildiğiniz gibi, halk otobüsü ile de ilçeden kalkan otobüsler ile sağlayabilirsiniz.

Erikli Plajı - Keşan - Edirne
Erikli Plajı – Keşan – Edirne – Cemilenur DUMAN

Erikli Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

19- Sedir Adası Kleopatra Plajı – Marmaris – Muğla:

Sedir Adası Gökova körfezinde yer alan eşsiz güzellikteki bir ada. Sadece ada desek yanılırız. Öyle güzel bir plajı var ki, altın sarısı kumsalı ile meşhur. Efsaneye göre Kleopatra ve Antonius burada yüzmüşler ve plajın kumları özel olarak Kuzey Afrika’dan buraya gemilerle getirilmiş. Eskiden duyulan haberlere göre plaja gelen ziyaretçiler kumlardan yanlarında götürdükleri için plajın kumsalı koruma altına alınmış.

Sedir Adası - Marmaris - Muğla
Sedir Adası – Marmaris – Muğla

Akyaka’dan kalkan gezi tur tekneleri mutlaka adaya uğruyorlar. Plaja giriş ücretli. (Müze kart geçerli)

Sedir Adası Kleopatra Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

20- Kumköy Plajı – Side – Antalya:

Turizmin başkenti Antalya’nın Manavgat ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kumköy Plajı, altın sarısı kumu, berrak deniz suyu ile listemize girmeye hak kazandı. Akdeniz’in uzunlamasına yer alan kumsallarından olan Kumköy Plajı, yaz mevsimlerinde turistler tarafından dolup taşmaktadır. Çevresinde otel ve konaklama imkânının yanında işletme ve yeme içme mekânlarının bulunması da plajın tercih edilmesinde önemli bir etken.

Kumköy Plajı Manavgat ilçe merkezine yaklaşık 8 km. ve Antalya il merkezine ise 68 km. mesafede bulunuyor. Antalya ve Manavgat kent merkezleri arasında bir konumda kalan plaj, ister özel aracınız isterse halk otobüsleri ile ulaşımı en kolay plajlardan biridir.

Kumköy Plajı - Manavgat - Antalya
Kumköy Plajı – Manavgat – Antalya

Kumköy Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

21- Akkum Plajı – Seferihisar – İzmir:

Akkum Plajı, İzmir Seferihisar sınırları içerisinde bulunan bölgenin en meşhur plajlarından biridir. Sosyal medyada oldukça popüler olmasından dolayı yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak yerlerindendir. Yaz mevsimi kadar da kış mevsiminde de özellikle doğa ve fotoğraf severlerin uğrak yerlerindendir.

Akkum plajı Seferihisar ilçe merkezine yaklaşık 7 km. ve İzmir il merkezine ise 50 km. mesafede bulunuyor. Plaja dilerseniz özel aracınız ile dilerseniz de İzmir’den Seferihisar’a oradan da Sığacık’a kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Akkum Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

22- Konyaaltı Plajı – Konyaaltı – Antalya:

Turizmin başkenti Antalya’nın merkez ilçesi Konyaaltı’nda bulunan plaj, Antalya’nın en tercih plajlarından biridir. Kent merkezinde olmasından dolayı gündüzleri denize girilirken geceleri de oturma ve eğlenme amaçlı kullanılmaktadır. Antalya’yı tercih eden binlerce yerli ve yabancı turist yoğun olarak buraya geliyor.

Antalya merkezinde bulunmasından dolayı ulaşımın da çok kolay olduğunu söyleyebiliriz. Bulunuyor ise özel aracınızla, bulunmuyorsa halk otobüsleriyle kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konyaaltı Plajı - Konyaaltı - Antalya
Konyaaltı Plajı – Konyaaltı – Antalya

Konyaaltı Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

23- Sarıgerme Plajı – Ortaca – Muğla:

Sarıgerme Plajı Muğla’nın Ortaca ilçesi sınırları içerisinde kalan mavi bayraklı harika bir plaj. Özellikle su sporlarına elverişli olmasından, iyi rüzgâr almasından dolayı çeşitli su sporları yapılmaktadır. Birçok üst düzey otele ve tatil köyüne ev sahipliği yapmakta. Sarçed ve belediye plajları halka açık olan bölümleri. Denizi sabahları sakin ve keyifli iken öğlenden sonra ise dalgalı ve eğlenceli olmakta.

Sarıgerme Plajı, ilçe merkezine 18 Km mesafede bulunmakta. Sarıgerme’ye Ortaca’dan Fethiye istikametine giderken Ortaca şehir merkezinden çıkar çıkmaz hemen sağa saparak ulaşabilirsiniz. Yine Dalaman’dan Havaalanı yolunu takip ettiğiniz vakit Sarıgerme sapağından sağa saparak plaja ulaşabilirsiniz.

Ortaca, Sarıgerme Plajı
Ortaca, Sarıgerme Plajı – www.uzungoltur.net

Sarıgerme Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

24- Gümbet Plajı – Bodrum – Muğla:

En güzel tatil merkezlerinden biri olan Bodrum Gümbet’te bulunan Gümbet Plajı, bölgenin en popüler plajlarından biri. Bodrum merkezinden 3 km. gibi bir mesafede bulunan plaja ulaşmak çok kolay. Bodrum’un geleneksel beyaz evleriyle çevrili olan plaj, tam bir tatil merkezi. Birçok konaklama merkezinin dışında barlar ve çeşitli restoranların bulunması da buranın popülerliğini arttırıyor.

Gümbet Plajı Muğla il merkezine yaklaşık 112 km. ve Milas Bodrum Havalimanına 40 km. mesafede bulunmaktadır.

Gümbet Plajı - Bodrum - Muğla
Gümbet Plajı – Bodrum – Muğla

Gümbet Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

25- Altınkum Plajı – Didim – Aydın:

Egenin en güzel plajlarından biri olan Altınkum Plajı, Aydın ili Didim ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Masmavi deniz suyu ve adı gibi altın kumu ile bölgenin en güzel plajlarından biridir. Mavi bayraklı plajlardan olan Altınkum mutlaka gidilmesi gereken plajların başında gelmektedir.

Didim şehir merkezinde bulunan plaj, Aydın il merkezine yaklaşık 101 km. mesafede bulunuyor. En yakın havaalanı ise Milas-Bodrum Havaalanı bulunmaktadır.

Altınkum Plajı - Didim - Aydın
Altınkum Plajı – Didim – Aydın

Altınkum Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

26- Kilyos Plajı – Sarıyer – İstanbul:

İstanbul’a en yakın plajı olan Kilyos Plajı, Avrupa yakasının Karadeniz kıyısında bulunmaktadır. Aslında burada birden fazla plajlar bulunmaktadır. Yaz aylarında çok yoğun olan plaj, özellikle İstanbullu hafta sonu tatilcilerini ağırlamaktadır.

Kilyos Plajı - Sarıyer - İstanbul
Kilyos Plajı – Sarıyer – İstanbul

Halk plajı ve diğer özel işletmelerin işlettikleri plajlarda birçok hizmet mevcut. Toplu taşıma ya da işletme plajlarının toplu servisleri mevcut.

Kilyos Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

27- Ayazma Plajı – Şile – İstanbul:

İstanbul’un Şile ilçesi sınırları içerisinde kalan Ayazma Plajı, aynı zaman da Şile Halk Plajı olarak da bilinmektedir. Yaklaşık 1 km lik bir uzunluğa sahip olan plaj, bölgenin en popüler plajlarından biridir. Karadeniz kıyısında olan plajda, dalgalardan dolayı dikkatli olmanızda fayda var.

Ayazma Plajı - Şile - İstanbul
Ayazma Plajı – Şile – İstanbul

İstanbul’a yaklaşık 70 km. mesafede bulunan plaj, özel aracınız ile en kolay ulaşım şekli. Ayrıca Toplu taşım araçları ile de plaja ulaşmak mümkün

Ayazma Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

28- İnkumu Plajı – Bartın:

Listemizin son sırasında Bartın ilimizde bulunuyor. İnkumu plajı, yemyeşil doğanın masmavi deniz ile buluştuğu noktada bulunuyor. Özellikle yaz mevsiminde çok yoğun ziyaretçi akınına uğrayan plaj, sosyal medyada da oldukça popüler.

Bartın il merkezine yaklaşık 15 km. mesafede bulunan İnkumu plajı, kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

İnkumu Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Türkiye’nin en beğenilen plajlarını Sizler için derledim. Sizlerin de eklemek istediğiniz plaj olursa yoruma ya da mail yolu ile bize ulaşabilirsiniz.

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
180TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Türkiye’nin Maldivleri: Salda Gölü

Maldivlerin en eşsiz turkuaz renkli denizini bilmeyen yoktur. İşte Salda gölü de ülkemizin Saldivleri. Marsın yüzey özelliklerini dünyada taşıyan iki yerden biri olan Salda...

Son Yazılar