Ana SayfaGez Gör RehberGez Gör ListelerTürkiye'nin Görülmesi Gereken En Güzel Milli Parkları

Türkiye’nin Görülmesi Gereken En Güzel Milli Parkları

Türkiye yaşadığımız dört mevsimiyle ve bu dört mevsimin oluşturduğu eşsiz doğasıyla harika bir coğrafyanın içerisinde yer almakta. Bizimde bu doğayı ve doğanın en güzel yaşandığı yerleri korumamız gerekmekte. İlk olarak 1958 yılında oluşturulmaya başlanan bu koruma alanları Milli Park adı altında adlandırılmakta. Devlet eliyle koruma altına alınmış bu Milli Parklar, içerisinde bulundurduğu ormanları ve hayvanları ile bütünleşmiş harika bir alandır. Ülkemizde toplamda 42 adet Milli Park bulunmaktadır. Gelin hep birlikte bu koruma alanlarının en güzel olanlarını tek tek ele alalım.

Ayrıca daha önce “Sonbaharın Bütün Ahengi ile En Güzel Yaşandığı Yerler” ve “Türkiye’de Görülmesi Gereken 10 Kanyon” yazılarımda Milli Parkların bazılarını farklı konularda ayrı ayrı ele almıştım.

1- Uludağ Milli Parkı:

Uludağ, Bursa’nın simgelerinden ve özellikle kayakçı tatilcilerin ilk tercih ettikleri yerlerin başında gelmektedir. Yılın 4 ila 5 ayı karla kaplı olan Uludağ, bölgenin en yüksek noktasını oluşturmaktadır. 1961 yılında Milli Park ilan edilen Uludağ Milli Parkı, bu ormanları çok yapraklı ve sık oldukları için, özellikle sonbaharda sapsarı şekilde dökülmeleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Sadece kışın kayak sporu için değil, Sonbahar mevsimi gelince de bu manzaraları kesinlikle kaçırmayın.

Gez Gör Bence İnstagram

Uludağ Milli Parkı, Bursa şehir merkezine yaklaşık 35 Km mesafede ve 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır.

Uludağ Milli Parkı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Uludağ Milli Parkı
Uludağ Milli Parkı – Bursa -ZAFER PEKER/BURSA-İHA

2- Yedigöller Milli Parkı:

Batı Karadeniz bölgesinin, doğasına hayran kalacağınız güzellikte bir yerden bahsediyorum. Yedigöller ülkemizin ilk milli parklarından biri olmakla birlikte 1965 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Sonbahar mevsiminde fotoğrafçılar ve doğaseverler ziyaret etmektedir. Çünkü bütün ağaçları sonbaharın renklerini taşır. Bolu ili sınırları içerisinde bulunan Yedigöller, il merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunmakta. Milli parka giriş ücretli olup, kesinlikle gidip görmeniz gereken yerlerin başında gelmekte. Daha önce “Sonbaharın Bütün Ahengi ile En Güzel Yaşandığı Yerler” yazımda Yedi Göller Milli Parkını ele almıştım ve incelemenizi tavsiye ederim.

Yedigöller Milli Parkı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Yedigöller Milli Parkı
Yedigöller Milli Parkı – Bolu – tr.foursquare.com/akgun_kevser

3- Kovada Gölü Milli Parkı:

Göller yöresi olarak adlandırılan Isparta ve çevresinde bulunan Kovada Milli Parkı, benzersiz flora zenginliği ve yaban hayatı çeşitliliği ile kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Isparta’nın Eğirdir ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kovada Gölü, çevresinde bulunan ziyaretçi tanıtım merkezi, doğa araştırması, kamp yapma, yürüyüş ve manzara izleme noktaları gibi imkânlar sunmaktadır. Özellikle ağaçların sonbaharda sararıp düşmeleri ile birlikte çok güzel sonbahar fotoğrafları çekebilirsiniz. Daha önce “Sonbaharın Bütün Ahengi ile En Güzel Yaşandığı Yerler” yazımda Kovada Gölü Milli Parkını ele almıştım ve incelemenizi tavsiye ederim.

Kovada Milli Parkı Isparta il merkezine yaklaşık 66 Km ve Eğirdir ilçe merkezine 30 Km mesafede bulunmaktadır. Isparta il merkezinden Eğirdir yolunu takip ederek, Eğirdir’in çıkışından sağa levhaları takip ettiğiniz vakit Kovada Milli Parkına ulaşabilirsiniz.

Kovada Gölü Milli Parkı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Kovada Milli Parkı
Kovada Milli Parkı – Isparta – Muharrem Yaşar

4- Munzur Vadisi Milli Parkı:

Munzur Vadisi, Tunceli il sınırları içerisinde kalan bitki örtüsü çok geniş olan harika güzellikteki Milli Parktır. 1971 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Ovacık ilçesinden doğan Munzur suyu, akarak Fırat nehrine bağlanmaktadır. Türkiye’ de çok nadir görülen ve çok yayılış göstermeyen huş ağaçları burada çok görülmektedir. Ayrıca meşe ağaçları da Milli Parkta çok görülmektedir. Ayı, kurt, tilki, yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, keklik ve susamuru gibi hayvanla Milli Parkta görülmektedir.

Munzur Vadisi Milli Parkı, Tunceli ile Ovacık ilçesi arasında geniş bir alanda bulunmaktadır. Munzur Vadisi Ovacık ilçesine yaklaşık 38 Km ve Tunceli il merkezine ise 70 Km. mesafede bulunmaktadır.

 Munzur Vadisi Milli Parkı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Munzur Vadisi Milli Parkı
Munzur Vadisi Milli Parkı – Tunceli – munzurvadisi.tabiat.gov.tr

5- Köprülü Kanyon Milli Parkı:

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Antalya ili sınırları içerisinde bulunan ve 1973 yılında Milli Park olarak ilan edilmiş doğa harikasıdır. Ülkemizin en uzun kanyonlarından birini içinde barındıran Milli Park, özellikle doğa sporları, rafting tutkunlarının en çok tercih ettikleri yerlerin başında gelmektedir. Kanyonun içerisinden dünyaca ünlü olan Köprüçay ırmağı geçmektedir. Bu ırmak rafting spor için son derece ideal ve bilindik bir bölgedir. Köprüçay ırmağı Isparta’dan başlayarak Antalya üzerinden Akdeniz’e dökülmektedir.  Daha önce “Türkiye’de Görülmesi Gereken 10 Kanyon” yazımda Köprülü Kanyon’u ele almıştım ve incelemenizi tavsiye ederim.

Antalya merkezinden Manavgat ilçesine giderken Serik ilçesinden sonra Toroslara doğru saptıktan sonra yaklaşık 35 Km. sonra Kanyona ulaşabileceksiniz.

Köprülü Kanyon Milli Parkı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Köprülü Kanyon
Köprülü Kanyon – www.blog.obilet.com

6- Altındere Vadisi Milli Parkı:

Trabzon’a gelen hemen herkesin bilmeden gittikleri, Sümela Manastırı’nı içinde bulunduran ender güzellikteki yerin adıdır Altındere Vadisi Milli Parkı. 1987 yılında Milli park olarak ilan edilen Altındere Vadisi, Doğu Karadeniz’in oldukça fazla yağış alan bir bölgesinde olmasından dolayı harika güzellikteki doğası bulunmaktadır. Sümala Manastırı ise M.S. 4. Yüzyılda kurulmuş ve Hristiyanlığın bölgede yayılmasında etkili olmuştur. Vadinin batı yamacında bulunan Manastır, çok dik bir yamaçtaki yapısıyla siz ziyaretçilerini bekliyor. Trabzon’un Maçka ilçesi sınırları içerisinde bulunan Altındere Vadisi Milli Parkı, Trabzon’dan Maçka ilçesine geldiğinizde tabelaları takip ettiğiniz vakit Milli Parka ulaşabilirsiniz. Milli Park, Trabzon il merkezine yaklaşık 46 Km ve Maçka ilçe merkezine 16 Km. mesafede bulunmaktadır.

Altındere Vadisi Milli Parkı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Altındere Vadisi Milli Parkı
Altındere Vadisi Milli Parkı – Trabzon – www.twitter.com/trabzonvalilik

7- Nemrut Dağı Milli Parkı:

Bu yaz çıkma fırsatı bulduğum Nemrut Dağı Milli Parkı, bölgedeki en yüksek dağ olmasından dolayı harika bir manzarası bulunmakta. Ülkemizin önemli miraslarından biri olan Nemrut Dağı, inanışa göre tanrıların ve kralların dev heykellerinin bulunduğu bir anıt mezar. 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde kültürel varlık olarak yerini almıştır. Güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Nemrut Dağı, bütün ihtişamı ile sizleri bekliyor. Ben gece saatlerinde orada bulunarak, bütün güzelliği ile güneşinin doğuşunu doğu terasında izledim ve hayran kaldım. Eğer hala Nemrut Dağı’nı görmediyseniz, hazırlanın çünkü Nemrut Dağı’nı görmek için artık bir nedeniniz daha var.

Ayrıca daha önce yazmış olduğum “Güneşin En Güzel Doğduğu Yer: Nemrut Dağı” konusunu da okumanızı tavsiye ederim.

Nemrut Dağı Milli Parkı Adıyaman İl merkezine yaklaşık 80 Km. ve Kâhta ilçe merkezine 48 Km. mesafede bulunmaktadır.

Altındere Vadisi Milli Parkı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Nemrut Dağı
Nemrut Dağı – Adıyaman

8- Altınbeşik Mağarası Milli Parkı:

Antalya’nın İbradı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, ülkemizin nadide güzelliklerinden biridir. Ülkemizin en büyük ve Avrupa’nın 3. Büyük yer altı gölü, keşfedilmiş durumda 2200 metre derinliğe sahiptir. Mağaranın hemen girişinde bulunan göl, harika bir manzara oluşturmaktadır. Bölgede bulunan işletmeciler tarafından mağara içine giriş yaptırılmaktadır. Kışın ve ilkbahar mevsimlerinde mağara tamamen su ile dolmakta iken yazın su seviyesi düşmektedir.

Manavgat-Akseki-Seydişehir karayolundan İbradı ilçesi istikametinde döndükten sonra İbradı ilçesine girmeden tekrar sola Ürünlü Mahallesi yoluna dönmeniz gerekmekte. Buradan levhaları takip ederek Milli Parka kadar ulaşabilirsiniz. Bir diğer yol ise Manavgat merkezden Yaylalan Mahallesi yolu üzerinden Ürünlü mahallesine kadar geldikten sonra buradan yine levhaları takip ederek Milli Parka kadar ulaşabilirsiniz. Milli Park Manavgat ilçe merkezinden, bahsettiğim 1. Yoldan 104 Km. ve 2. Yoldan ise 58 Km. mesafede bulunmaktadır. Antalya il merkezine ise 180 Km. mesafede bulunmaktadır.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Altınbeşik Mağarası
Altınbeşik Mağarası Milli Parkı – Antalya – www.twitter.com/erdiyilmaz83

9- Karagöl-Sahara Milli Parkı:

Artvin ili sınırları içerisinde bulunan Karagöl- Sahara Milli Parkı, Karadeniz’de görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Artvin’in doğusunda bulunan Karagöl Milli Parkı, Klaskur yaylasının yakınlarında yaşanan bir toprak kayması sonucu oluşmuştur. Yaylaları ile ünlü olan Doğu Karadeniz bölgesinde bu denli güzel Milli Parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Daha önce “Sonbaharın Bütün Ahengi ile En Güzel Yaşandığı Yerler” yazımda Karagöl-Sahara Milli Parkını ele almıştım ve incelemenizi tavsiye ederim.

Karagöl-Sahara Milli Parkı, Artvin il merkezine yaklaşık 86 km ve Şavşat ilçe merkezine 18 Km mesafede bulunmaktadır.

Karagöl-Sahara Milli Parkı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Karagöl Milli Parkı
Karagöl Milli Parkı – Artvin – www.dha.com.tr

10- Kaçkar Dağları Milli Parkı:

Kaçkar Dağları Milli Parkı, Doğu Karadeniz’de bulunan ve sizi kendine âşık edecek güzellikte doğası ile harika güzellikteki yerdir. Çamlıhemşin sınırları içerisinde bulunan Milli park, 1994 yılında Milli Park statüsü kazanmıştır. 3000 metreye kadar ulaşan zirvesi ile Karadeniz bölgesinin en yüksek dağlarıdır. Fırtına Deresi ve Hemşin Deresi gibi sürekli akan akarsular Milli Parkı çevrelemektedir. Özellikle yazın Rize’ye gelen doğasever ve fotoğrafçı ziyaretçiler Çamlıhemşin üzerinden Ayder Yaylasına çıkmaktadırlar. Tabi bunun gibi birçok yayla ve görülecek yerler Milli Park sınırları içerisinde bulunmaktadır. Toplamda Milli Park sınırları içerisinde 9 köy ve 33 yayla bulunmaktadır.  Böyle yeşilliğin bol olduğu bir yeri hala görmediyseniz, inanın çok şey kaçırmışsınız demektir.

Kaçkar Milli Parkı girişini Ayder Yaylası girişinde bulunan noktayı alırsak, Rize il merkezine yaklaşık 83 Km, Çamlıhemşin ilçe merkezine de 17 Km. mesafede bulunmaktadır.

Ayrıca Rize hakkında yazmış olduğum “Yemyeşil Doğa Harikası: Rize” konusunu da okumanızı tavsiye ederim.

Kaçkar Dağları Milli Parkı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Pokut Yaylası
Pokut Yaylası – Rize

11- Saklıkent Milli Parkı:

Yazın yaz tatilinde tercihiniz Muğla olmuş ise mutlaka Saklıkent Milli Parkı’na uğramışsınızdır. Çünkü Fethiye denilince Ölüdeniz’den sonra akla gelen ilk yer Saklıkent Kanyonu’dur. Buz gibi suları yazın sıcağından bunalanlar için birebir olacaktır. Kanyonun hemen yanında bulunan restoranlar sayesinde buz gibi suyun serinliğinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Fethiye’den yaklaşık 50 Km uzaklıkta bulunan kanyon özellikle yazın tercih edebileceğiniz yerlerin başında gelebilir.

Saklıkent Milli Parkı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Saklıkent Kanyonu
Seydikemer, Saklıkent Kanyonu – www.blog.obilet.com

12- Küre Dağları Milli Parkı:

Kastamonu ve Bartın il sınırları arasında kalan Küre Dağları Milli Parkı, 2000 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde korunması gereken 9 sıcak noktadan biri olan Milli Park, ayrıca ülkemizin ilk pan (PAN Parks Vakfı, Avrupa’nın vahşi doğasını korumayı amaçlayan bir sivil toplum kuruluşuydu. Vakıf Mayıs 2014’te Hollanda’da dağıldı.) parkıdır. Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Küre Dağları Milli Parkın yakın çevresinde süregelen yaşam Milli Park dışında kalarak, Milli Park içerisinde herhangi bir yerleşim kurulmamıştır. 2000 metre civarında olan Küre dağları orta yükseklikte dağ sırası olarak sınıflandırılabilir. Milli Park içerisinde Çatak Kanyonu, Aydos Kanyonu ve Valla Kanyonu gibi görülesi güzellikte kanyonlar mevcuttur. Ayrıca harika güzellikteki Ilıca Şelalesi de Milli Parkın sınırları içerisinde yer almaktadır.

Küre Dağları Milli Parkı, Kastamonu il merkezine 100 Km. ve Bartın il merkezine 98 Km. mesafede bulunmaktadır.

Küre Dağları Milli Parkı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

Küre Dağları Milli Parkı
Ilıca Şelalesi – Kastamonu – www.deskgram.net/bahar0zbek

Biz gezdik gördük, Sende Gez Gör Bence..

Turan YAMAN
Turan YAMANhttp://www.turanyaman.com/
2005 Köyceğiz Teknik Lise, 2007 Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama ve 2015 Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum. Bir kamu kurumunda Bilgisayar Teknisyeni olarak görev yapmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin!

506BeğenenlerBeğen
1,840TakipçilerTakip Et
188TakipçilerTakip Et

Popüler Yazılar

Bunu Okumalısın!

Türkiye’nin Maldivleri: Salda Gölü

Maldivlerin en eşsiz turkuaz renkli denizini bilmeyen yoktur. İşte Salda gölü de ülkemizin Saldivleri. Marsın yüzey özelliklerini dünyada taşıyan iki yerden biri olan Salda...

Son Yazılar